Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 05 lip 2024, 11:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lis 2012, 13:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Z aktu śłubu wynika, że była to rewalidacja, zapisano też, że nastąpiła legitymizacja potomstwa. Coś widocznie z ich ślubem musiało być nie tak, trudno dziś powiedzieć co, bo nic konkretnego tam nie podano. Gdyby żyli bez ślubu, to pewnie po prostu by go zawarli, rewalidacja sugeruje, że jakiś ślub był, tylko jego forma była jakoś niewłąściwa, na tyle, że trzeba było to odkręcać.

kabat napisał(a):
Kto indeksował prosze sprawdzić i potwierdzic poprawność
Parafia katolicka Łopienno, wpis 2 / 1890 zgodność: Pan młody: 100%

Michael Fischer

Josepha Strzelecka

wynika lub się mylę to byli rodzice z tego ślubu
http://szukajwarchiwach.pl/53/1889/0/3/ ... uRDNCycMug
http://szukajwarchiwach.pl/53/1889/0/3/ ... eljGrlRrOQ
Łopienno 1900 ślub Jan Szulc & Rozalia Fisher

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2012, 20:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Od niedzieli nie mogę wejśc na Poznan Project, zawsze przekierowywuje mnie na WTG, czy coś się stało?

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2012, 23:49 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Witam, nic się nie stało.Klikam w zakładkę i mam.
http://poznan-project.psnc.pl/

Pozdrawiam Darekw

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2012, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Dobry wieczor :-).
Znalazlem w swoim drzewie takie osoby (za PP):
Catholic parish in Czerwona Wieś, entry # 5 in 1851
Matthias Zieliński (26) father: Sebastianus +, mother: Helena
Michalina Nowak (25) father: Carolus

Szukajac dalej w BASIA, mozna znalezc taki rekord:
Czerwonawieś (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1826

Mathias
, rodzice: Helena Zielinska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Valentinus Dopierała
Theresia Markiewiczowa
Archiwum Państwowe w Poznaniu
3271/6.1/15, skan 3

Technicznie mogloby chodzic o te sama osobe, do czego sie sklaniam. W tejze parafii (po wyszukaniu w znowu w BASIA) zdaje sie nie wystepowac inna Helena Zielinska. Sa kolejne rekordy dotyczace jej nastepnych dzieci (Jan i Jozef, ten drugi zmarl po roku), ale za kazdym razem brak ojca (Helena jest okreslona jako famula, nie wiem czy to moze byc zrodlo jakis dalszych poszukiwan :-)); nastepnie jej slubu z Fabianem Wachnerem (rowniez wystepuje jako famula i matka dwojga dzieci z nieprawego loza) oraz w koncu smierci (jako Helena Wachnerowa, matka Macieja, Jana i zdaje sie Franciszki - sam rekord w BASIA podaje Franciszka, aczkolwiek to wydaje mi sie bledem).

Jesli wiec powyzej opisana Helena jest faktycznie matka "mojego" Macieja, frapuje mnie nieco wpis z PP - co oznacza imie ojca, w dodatku z plusem (zakladam, ze to po prostu oznaczenie osoby niezyjacej) i bez nazwiska (zdaje sie normalnie oznacza to, ze ojciec nosil to samo nazwisko co pan mlody, wiec nie wiem czy taka osoba tam mieszkala, w kazym razie zadnych pasujacych Sebastianow w BASIA nie ma). Czy ksiadz na slubie Macieja mogl wiedziec kto byl jego naturalnym ojcem i dodalby taka informacje w jego akcie slubu (niestety mam tylko wpis z PP), ale dlaczego nie podalby wtedy nazwiska? Czy w aktach indeksowanych w BASIA, jesli dziecko bylo z nieprawego loza nigdy nie wpisywano nazwiska ojca nawet jesli byl powszechnie znany (tzn. jesli nie dokonal legalizacji, to nie nie pojawial sie w koscielnej dokumentacji)? Czy byc moze bladze w ogole i chodzi o dwie rozne Heleny (bylo malzenstwo Sebastian Zielinskiego z Helena NN., jednak nie ma innych rekordow dotyczacych tej pary w archiwach tej parafii - troche malo prawdopodone). W jaki sposob moglym rozwiac swoje watpliwosci w tym przypadku?

Uprzejmie prosze o podzielenie sie swoim doswiadczeniem :-).

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, 19:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Poika napisał(a):
Czy ksiadz na slubie Macieja mogl wiedziec kto byl jego naturalnym ojcem i dodalby taka informacje w jego akcie slubu (niestety mam tylko wpis z PP), ale dlaczego nie podalby wtedy nazwiska? Czy w aktach indeksowanych w BASIA, jesli dziecko bylo z nieprawego loza nigdy nie wpisywano nazwiska ojca nawet jesli byl powszechnie znany (tzn. jesli nie dokonal legalizacji, to nie nie pojawial sie w koscielnej dokumentacji)? Czy byc moze bladze w ogole i chodzi o dwie rozne Heleny (bylo malzenstwo Sebastian Zielinskiego z Helena NN., jednak nie ma innych rekordow dotyczacych tej pary w archiwach tej parafii - troche malo prawdopodone). W jaki sposob moglym rozwiac swoje watpliwosci w tym przypadku

Co do zapisu z PP: Sebastian + znaczy tyle, że Sebastian już nie żył w tym momencie. Prawdopodobnie w oryginalnym zapisie będzie nazwisko Sebastiana (choć nie było to regułą). Jeśli nazwisko ślubującego i jego ojca jest takie samo indeksujący nie ma potrzeby powtarzania nazwiska. Tylko wgląd w oryginalny zapis pozwoli rozwiać Twoje wątpliwości.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, 20:53 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Dziekuje :-). Przejrzalem troche innych wpisow w BASIA i w tejze parafii zarejestrowany jest zgon (7.2.1825) miesiecznego Paulusa Wachnerczyka, ktorego ojcem byl Sebastianus Wachner (badz Vachner w innym wpisie) a matka Agnes. To dziecko pasowaloby do Paulusa Wachnera, ktorego ojcem byl Fabianus Wachner, a matka Agnes, urodzonego 19.1.1825. Czy jest mozliwe, zeby imona Fabianus i Sebastianus byly uzywane wymiennie?
Jesli tak, to ewentualnie w akcie slubu Mathiasa z 1851, moglby byc podany wlasnie maz Heleny Zielinskiej, mimo ze nie byl jego naturalnym ojcem (brak nazwiska nadal wydaje sie dziwny). Niemniej Fabianus zmarl w 1855 (podobnie jak Helena), wiec krzyzyk przy jego imieniu nie pasuje.

Zgadzam sie, ze musialbym dotrzec do akt uzytych w PP. Pytanie jednak, ktore to sa? Z racji miejsca zamieszkania, raczej nie bede mial dostepu do Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Czy sa to te same archiwa, ktore skopiowali Mormoni?

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Nie spotkałem tego dotąd, ale wymienne użycie Fabiana i Sebastiana jest o tyle możliwe, że święto obu tych świętych przypada tego samego dnia - podobnie wymiennie używano imion Wojciech i Jerzy zwłaszcza na Śląsku, ale i w Ameryce. Jest też możliwe, że kogoś ochrzczono podwójnym imieniem Fabian Sebastian i czasem zapisywano jedno, a czasem drugie.

Przy okazji, jak piszemy po polsku, nie ma potrzeby "przenosić" łacińskich wersji imion naszych przodków, przecież oni używali z pewnością polskich, a łacińskich mogli nawet nie znać - to tylko ksiądz tak zapisywał w księdze.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2012, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Zastanowiłbym się, czy dwoistość imienia nie wynika z błędu w zapisie lub odczytania zapisu...

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2012, 09:58 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Łukasz Bielecki napisał(a):
Nie spotkałem tego dotąd, ale wymienne użycie Fabiana i Sebastiana jest o tyle możliwe, że święto obu tych świętych przypada tego samego dnia - podobnie wymiennie używano imion Wojciech i Jerzy zwłaszcza na Śląsku, ale i w Ameryce. Jest też możliwe, że kogoś ochrzczono podwójnym imieniem Fabian Sebastian i czasem zapisywano jedno, a czasem drugie.

Przy okazji, jak piszemy po polsku, nie ma potrzeby "przenosić" łacińskich wersji imion naszych przodków, przecież oni używali z pewnością polskich, a łacińskich mogli nawet nie znać - to tylko ksiądz tak zapisywał w księdze.


Dzieki :-). Co do uzycia nazw lacinskich - takich uzywam w swoich zapisach. Wynika to chociazby z niewiedzy jakie konkretnie w kazdym przypadku bylo to polskie imie przed zlatynizowaniem przez ksiedza. Przyklady, chyba dobrze znane, typu Stephanus to Stefan czy Szczepan badz Andreas to Andrzej czy jednak Jedrzej itp. W tym przypadku jednak faktycznie uprawnione byloby pisanie o Macieju (Maci) i Fabianie/Sebastianie :-).

Chcialbym jednak ponowic pytanie o dostepne zrodla. Zgodnie z PP interesujacy wpis jest z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Jak wspomnialem najlatwiej byloby mi dotrzec do tych danych przez mikrofilmy. Moglby ktos potwierdzic, ze u Mormonow powinienem przejrzec orginaly (sadzac po zakresie lat w AA znajduja sie orginaly ksiag metrykalnych, natomiast w USC kopie, ktore rowniez byly uzyte w BASIA)?

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2012, 11:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Akt ślubu z Czerwonej Wsi znajduje się na mikrofilmie nr 2125322 pozycja 3. W BASI są duplikaty z Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Co do tych imion, to odróżnianie Andrzeja i Jędrzeja to dwudziestowieczny wynalazek, w kontekście czasów wcześniejszych było to jedno i to samo imię, a jak to konkretna osoba wymawiała, to już zależało od regionu i lokalnej tradycji. Ze Stefanem/Szczepanem sprawa jest może bardziej skomplikowana, ale jeśli dana osoba była chrzczona w grudniu, to w ciemno można ją nazywać Szczepanem.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2012, 12:21 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Dziekuje za wyjasnienie :-). Film postaram sie obejrzec zatem wlasnym sumptem, chyba, ze ktos ma badz zachowal pliki z czasow indeksacji.

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2012, 22:24 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2012, 17:44
Posty: 274
Witam!

Mam pewne podejrzenia, że nazwisko Szyszyńska powinno brzmieć Krysińska. Tak jak zapisane w tym akcie
Parafia katolicka Szymanowice, wpis 21 / 1850
Józef Kasprzak (19) ojciec: Izydor, matka: Konstancja de Szymków
Marianna Krysinska

W tych pozycjach:

Parafia katolicka Szymanowice, wpis 4 / 1886
Stanisław Kasprzak (29) ojciec: Józef Kasprzak, matka: Marianna Szyszyńska

Parafia katolicka Szymanowice, wpis 1 / 1888
Władysław Kasprzak (20) ojciec: Józef Kasprzak +, matka: Marianna Szyszyńska


Parafia katolicka Szymanowice, wpis 36 / 1895
Władysław Kasprzak (29) ojciec: Józef Kasprzak +, matka: Marianna Szyszyńska

Parafia katolicka Szymanowice, wpis 5 / 1896
Władysław Kasprzak (29) ojciec: Józef Kasprzak +, matka: Marianna Szyszyńska

pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2012, 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
janna napisał(a):
Mam pewne podejrzenia, że nazwisko Szyszyńska powinno brzmieć Krysińska.


A ja nie podejrzewam bym pomyliła się czterokrotnie. Widocznie w dokumentach był zapis „Шишиньска” :)

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2012, 12:30 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2012, 17:44
Posty: 274
To moje podejrzenie wynika z tego, że nazwisko Szyszyński , -a w Szymanowicach nie pojawiło się więcej. Krysiński, -a kilkakrotnie. Także w polskiej metryce ślubu (Kasprzak - Krysińska). Spróbuję dotrzeć do polskich metryk. Rosyjskim zapisom "zawdzięczam" też przekręcanie nazwiska pradziadków z drugiej gałęzi:)
pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2012, 14:16 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
Witam!
W bazie Poznań Project znajdują się dwie parafie, którymi jestem zainteresowany.
Chodzi mi o Gozdowo (zindeksowane przez Basię Nowak) i Kaczanowo (zindeksowane przez Wojciech Jędraszewski i Łukasz Popenda).
Interesujące mnie lata znajdują się w AA Gniezno (bynajmniej z Kaczanowa, bo ta parafia była indeksowana z materiałów właśnie z owego Archiwum).
Piszę z nadzieją, że ktoś z Państwa ma także informacje o małżeństwach sprzed 1800r., a także ewentualnie o urodzeniach i zgonach z tejże parafii z końca XVIII wieku (lata 1790-1799).
Poszukuję przodków o nazwisku Miczuga, a konkretniej Michała Miczugi, urodzonego ok. 1795. Był synem Antoniego (imienia matki nie znam).

Pozdrawiam,
Marcin Marynicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2012, 16:07 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 520
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam.
W kontekście tego tematu, podniesionego przez Łukasza Bieleckiego:
W Poznan Project znalazłem dane stanu cywilnego z Fordonu,obecnie części Bydgoszczy,
za czasów pruskich odrębnej jednostki administracyjnej.
Bardzo mnie to cieszy,bo moi przodkowie zasiedlali tereny od Pomorza (Kociewie)
do południowej Wielkopolski.
W związku z tym chciałbym zapytać uprzejmie, jaki jest klucz do ustalenia zasięgu
Poznan Projectu w kierunku północnym?
Dlaczego o to pytam?
Wykryłem, dzięki zasięgowi tegoż projektu, obejmującemu także i Fordon, pewną zbieżność co do,
na razie - hipotetycznych co powiązania, danych pewnych moich przodków z początku XIX wieku,
zamieszkałych wtedy na Kociewiu,w par. Barłóżno,którzy potem, na skutek rodzinnych perypetii (wdowieństwo),
przemieścili się, poprzez Ziemię Krajeńską, do Wągrowca,gdzie powiązali się z innymi moimi przodkami.
W danych z PoznanProject jest różnica w dacie urodzin mego przodka po mieczu,imieniu i nazwisku jego małżonki(niewielka),w stosunku do kiedyś przeze mnie widzianej księgi parafialnej oryginalnej z w/w parafii, z której zrobiłem sobie wypis.
Spodziewam się potencjalnych możliwości sprawdzenia tego w Archiwum w Pelplinie,lub w archiwach w Bydgoszczy
i Inowrocławiu.
W związku z tym wynikowe pytanie:czy są to archiwa już zdigitalizowane i z takim dostępem,jak PoznanProject?
"Z góry" dziękuję za uprzejme zajęcie stanowiska.
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2012, 19:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Projekt obejmuje Wielkopolskę i Kujawy, przyjmuję też indeksy dla parafii z wąskiego marginesu poza historycznymi granicami tych krain. Zresztą te granice też historycznie różnie się kształtowały. Tu jest link do mapki, na której czarną linią zaznaczyłem najdalszy zasięg terenu, którym jestem zainteresowany.
http://avena.man.poznan.pl/bielecki/ZasiegProjektu.jpg

W kwestii metrykaliów z terenów bardziej na północ, w tym przechowywanych w AD w Pelplinie, oczywiście polecam bazę danych PTG (PomGenBaza):
http://www.ptg.gda.pl/

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 19:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2010, 19:14
Posty: 42
Lokalizacja: Piła
Łukasz Bielecki napisał(a):
Nie spotkałem tego dotąd, ale wymienne użycie Fabiana i Sebastiana jest o tyle możliwe, że święto obu tych świętych przypada tego samego dnia - podobnie wymiennie używano imion Wojciech i Jerzy zwłaszcza na Śląsku, ale i w Ameryce. Jest też możliwe, że kogoś ochrzczono podwójnym imieniem Fabian Sebastian i czasem zapisywano jedno, a czasem drugie.

Przy okazji, jak piszemy po polsku, nie ma potrzeby "przenosić" łacińskich wersji imion naszych przodków, przecież oni używali z pewnością polskich, a łacińskich mogli nawet nie znać - to tylko ksiądz tak zapisywał w księdze.


Mam podobny przypadek w rodzinie mój prapra...dziadek Grzebyta z Roska w akcie urodzenia ma zapisane imię Sebastian a w akcie małżeństwa Fabian.
Marlena

_________________
Poszukiwania: Wylegała, Fręśko, Filoda, Kolasa,Grott, Pertek, Grzyl, Janas,Grzebieta, Draj,Góźdź, Kasior, Nawrot, Pawlik,Hutek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
Łukasz Bielecki napisał(a):
podobnie wymiennie używano imion Wojciech i Jerzy zwłaszcza na Śląsku, ale i w Ameryce.
Wymienne używanie imion to ciekawa sprawa.
W Wielkopolsce także mylono imiona Georg oraz Wojciech i wcale nie była to rzadkość.

Poniżej przykład z USC Lubosz:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1886/0/3/6/str/1/2#tab2 skan nr 18

i z USC Mielżyn (akt niedawno tłumaczony przez Jurka) - z korektą imienia:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=336&p=52767&hilit=Georg+Wojciech#p52767

To tylko pierwsze z brzegu przykłady, takich aktów spotkać można w Wielkopolsce wiele.

Nie tylko w metrykaliach natrafiamy na takie "kwiatki".
Przykładowo, w książce adresowej Pakości (1903 r.) mój pradziadek, Wojciech Molenda, również figuruje jako Georg. :wink:

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 20:36 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Młynarka napisał(a):
Wymienne używanie imion to ciekawa sprawa.
W Wielkopolsce także mylono imiona Georg oraz Wojciech i wcale nie była to rzadkość.

Może nie do końca mylono :)
Przeglądając księgi urodzeń USC Kłecko, często miała miejsce sytuacja, że do imienia Adalbert dopisywano w nawiasie Georg :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
mikolaaj18 napisał(a):
Przeglądając księgi urodzeń USC Kłecko, często miała miejsce sytuacja, że do imienia Adalbert dopisywano w nawiasie Georg :)
To ciekawe - zupełne pomieszanie z poplątaniem ze strony urzędnika.
Przepisy mówiły, że jeżeli imię w języku niemieckim i polskim różniło się formą, musiało zostać zapisane w rejestrze po niemiecku, a obok w nawiasie - po polsku.
Czy masz może pod ręką link do któregoś z aktów lub pamiętasz, w którym to było roku?

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 21:30 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
http://basia.famula.pl/record/NTNfMTg3M ... mZfdXNjX2E
http://basia.famula.pl/record/NTNfMTg3M ... TdfdXNjX2E
http://basia.famula.pl/record/NTNfMTg3M ... mJfdXNjX2E
http://basia.famula.pl/record/NTNfMTg3M ... jJfdXNjX2E
http://basia.famula.pl/record/NTNfMTg3M ... jFfdXNjX2E
http://basia.famula.pl/record/NTNfMTg3M ... DZfdXNjX2E

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Młynarka napisał(a):
Wymienne używanie imion to ciekawa sprawa.
W Wielkopolsce także mylono imiona Georg oraz Wojciech i wcale nie była to rzadkość.


Jest to niesamowicie zawikłana sprawa, zasługująca przynajmniej na pracę doktorską z historii, filologii, psychosocjologii i nie wiem jeszcze czego.

Dość, że jakby mało było zamętu z Wojciechem - Adalbertem, to jeszcze istnieje, zwłaszcza w obszarze kulturowym niemieckim, stara tradycja wymiennego stosowania imion Wojciech/Adalbert i Jerzy/Georg. Jak już pisałem, rolę gra tutaj niewątpliwie fakt, że obaj święci od stuleci mieli wyznaczone wspomnienie liturgiczne w dniu 23 kwietnia. W Polsce, z uwagi na rangę św. Wojciecha, jako głównego patrona Polski, wspomnienie św. Jerzego przesunięto na 24 kwietnia. W każdym razie w Niemczech dość często nadawano imiona Georg i Adalbert na chrzcie wspólnie, a w księgach chrzcielnych śląskich wyraźna jest tendencja do podstawiania imienia Georg (a nie Adalbert) w miejsce Wojciecha. Wygląda na to - i to właśnie należałoby zbadać historycznie - że dla wielu Niemców w XVIII-XIX wieku po prostu Georg był synonimem Adalberta i równie dobrym jak Adalbert niemieckim odpowiednikiem Wojciecha. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ilekroć spotykamy w aktach USC katolika o polsko brzmiącym nazwisku i imieniu Georg, to był to Wojciech, a nie Jerzy, tak rzadkie było wśród Polaków wówczas to imię. Podobnie podstawianie "Georgius" za Wojciecha spotyka się w I połowie XIX wieku w powiecie ostrzeszowskim (włącznie z późniejszym kępińskim), czyli na terenach, które wcześniej należały przez stulecia do diecezji wrocławskiej i kultywowano tam pewne kulturowe nawyki wywodzące się ze Śląska.

Ten wzorzec kulturowy był tak silny, że niemała część naszych Wojciechów, którzy wyjechali za chlebem do USA, funkcjonowała tam następnie formalnie pod imieniem George, a nie Adalbert, czy Albert. Wiadomo, że w kulturze anglosaskiej to pierwsze imię jest znacznie lepiej identyfikowalne. A przy okazji mogli obchodzić imieniny nadal tego samego dnia :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 22:10 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2009, 15:43
Posty: 953
Lokalizacja: Duszniki Wlkp.
Witam!
U mnie również taka sytuacja się zdarzyła.
W 1837r. w Gałowie par. Szamotuły ur. się wg. aktu chrztu Jerzy Szymański
s. Wawrzyna i Franciszki z d. Piątek.
Natomiast, gdy Jerzy Szymański żeni się z aż 3x, to właśnie występuje jako [Adalbertus] - czyli Wojciech.

I ślub:
Parafia katolicka Duszniki [Duschnik], wpis 22 / 1864 moi pra-pra-pra-dziadkowie.
Adalbertus Szymański (26)
Hedvigis Piołdyczewska? (26) - powinno być Kołdyka, umarła w 1891r.

II ślub pra-pra-pra-dziadka:
Parafia katolicka Duszniki [Duschnik], wpis 8 / 1893
Adalbertus Szymański (55)
ojciec: Laurentius Szymański, matka: Francisca
Hedvigis Sroka z domu Kucharska (44)
ojciec: Valentinus Kucharski, matka: Agnes Naskręt
=Dodatkowe informacje: wdowiec/wdowa=

III ślub pra-pra-pra-dziadka:
Parafia katolicka Duszniki [Duschnik], wpis 13 / 1897
Adalbertus Szymański (59)
ojciec: Laurentius Szymański, matka: Francisca
Nepomucena Kaczmarek z domu Osińska (46)
ojciec: Joannes Osiński, matka: Francisca Robak
=Dodatkowe informacje: wdowiec/wdowa=

_________________
pozdrawiam,
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2012, 22:35 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
tak mi się teraz przypomniało, ze nawet u mojego pra pra dziadka była taka sytuacja-za każdym razem inna pisownia imienia :)
http://imageshack.us/a/img819/3199/stanisaw.jpg
http://imageshack.us/a/img138/2671/marcinjwiak.jpg
http://imageshack.us/a/img59/6755/franciszek.jpg

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2012, 09:06 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Dziekuje za informacje :-). Musze najwyrazniej sprawdzic orginaly ksiag i byc moze znajde odpwiedz. Szczerze, to mialem nadzieje, ze takich (dzisiaj przynajmniej) roznych imion nie wymieniano, co daloby mi pewna nadzieje na odnalezienie dalszych przodkow.

Pytanie z troche innej beczki. Do jakiej parafii nalezala wies Waldowo Krolewskie? Najwyrazniej jakies 7 kilometrow na wschod od Bydgoszczy, jednak do PP juz sie nie zalapala. W zwiazku z tym nie bardzo wiem w jakies parafii szukac ksiag obejmujacych te osade (Boluminek? Ostromecko?). Szukam dosyc chyba nietypowego nazwiska Cirzniakowski/a.

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2012, 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Wałdowo Królewskie należało do Ostromecka. Nikt do tej pory tej parafii nie zindeksował, ale jeśli tak kiedyś się stanie, to chętnie ją przyjmę do PP jako materiał uzupełniający, choć leżała już w powiecie chełmińskim, bo faktycznie od granic Prowincji Poznańskiej był to rzut beretem. Podobnie chętnie uwzględnię takie parafie, jak: Boluminek. Czarze, Czarnowo, Podgórz (płd. dzielnica Torunia) i Unisław.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2012, 09:27 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Dzieki :-). Mormoni zdaja sie miec Boluminek i Ostromecko polaczone:

Title Kirchenbuch, 1700-1907
Authors Katholische Kirche Ostrometzko (Kr. Culm) (Main Author)
Katholische Kirche Klein Bolumin (Kr. Culm) (Added Author)

Taufen 1763-1795, 1822-1834 (Ostrometzko) -- Heiraten, Tote 1762-1796 (Ostrometzko) FHL INTL Film 72315
Taufen 1775-1820 (Klein Bolumin) -- Heiraten 1775-1779, 1790-1817 (Klein Bolumin) -- Tote 1775-1829 (Klein Bolumin) FHL INTL Film 71848
Taufen 1826-1831 (Ostrometzko) FHL INTL Film 715182
Taufen 1700-1703, 1835-1875 -- Heiraten 1700-1703, 1817-1876 FHL INTL Film 587563
Taufen 1876-1890 -- Heiraten 1884-1890 FHL INTL Film 1528678 Items 3 - 4
Tote 1885-1900 FHL INTL Film 529807
Kirchenakten 1818-1873 FHL INTL Film 529808
Kirchenakten 1772-1905, 1819-1880 FHL INTL Film 529809
Kirchenakten 1785-1793, 1817-1907 FHL INTL Film 529810
Chronik 1722-1816 (Klein Bolumin) FHL INTL Film 71829 Items 5-8

Szukam aktu urodzenia i ewentualnie informacji o przodkach osoby urodzonej w 1896. Zdaja sie byc tylko troche enigmatyczne dla mnie akta koscielne z tego okresu, bez podania zrodlowej parafii. Czy moga zawierac istotne dla mnie informacje?

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2012, 09:28 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2463
Łukasz Bielecki napisał(a):
Wygląda na to - i to właśnie należałoby zbadać historycznie - że dla wielu Niemców w XVIII-XIX wieku po prostu Georg był synonimem Adalberta i równie dobrym jak Adalbert niemieckim odpowiednikiem Wojciecha.

Czego przykładem jest wieś Święty Wojciech (dawniej też Wojciechowo) pod Międzyrzeczem, za Prusaka nazwana Georgsdorf.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2012, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
A ja mam też ciekawy przypadek u jednego z moich pra-pra: zmiana czy zamiana imienia była też dość ciekawa: SEWERYN - SYLWESTER - XAWERY. Ta sama osoba, a różnie na niego wołano. Pozdrawiam. Rafał.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2012, 08:22 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
Bartek napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
Wygląda na to - i to właśnie należałoby zbadać historycznie - że dla wielu Niemców w XVIII-XIX wieku po prostu Georg był synonimem Adalberta i równie dobrym jak Adalbert niemieckim odpowiednikiem Wojciecha.

Czego przykładem jest wieś Święty Wojciech (dawniej też Wojciechowo) pod Międzyrzeczem, za Prusaka nazwana Georgsdorf.


A ja zawsze się zastanawiałem skąd im się to wzięło :D i nigdy nie znalazłem rozwiązania...
Widzę tę wieś z okna :) Przeglądałem dokumenty z czasów I RP i wieś była wymieniana jako Święty Wojciech, po 1793 r. oczywiście tak jak piszesz jako Georgsdorf. W mojej rodzinie tej "rdzennie niemieckiej" - jeśli w ogóle tak można mówić - imię Wojciech nie pojawiło się nigdy albo prawie nigdy, za to Georgów jest jak "mrówków" ;)

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2012, 07:59 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2012, 14:31
Posty: 68
Lokalizacja: Mogilno
Witajcie ! Czy może ktoś kto indeksował parafię Dziewierzewo(kat.) i Koronowo (ewang.) mógłby się ze mną skontaktować?
Miałabym parę pytań !

_________________
Pozdrawiam

Maria Szczechowicz/ Górna




Górni, Strzeleccy, Kwiatkowscy, Ledzińscy, Grams, Kozłowscy, Krawczyk, Kościańscy, Bachorz, Kleczewscy, Czesławscy

zapraszam na bloga
http://moiprzodkowie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2012, 17:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Nastąpiła kolejna aktualizacja bazy. Przekroczyliśmy 900.000 wpisów !!

Nowe parafie:
katolickie: Tubądzin [pow. Sieradz]; Stare Miasto [pow. Konin]; Lewice [pow. Międzyrzecz]; Chlewo, Iwanowice [pow. Kalisz]; Chwalborzyce [pow. Turek]
ewangelickie: Stare Gronowo [pow. Złotów]; Śrem; Krotoszyn
USC: Gniezno; Malczewo [pow. Witkowo]; Mieścisko [pow. Wągrowiec]; Grodzisk Wielkopolski

Uzupełnienia dla parafii:
katolickich: Morzysław [pow. Konin]; Jeziorsko [pow. Turek]; Sulmierzyce [pow. Odolanów]; Gozdowo [pow. Września]; Czermin [pow. Pleszew]; Skórzewo, Poznań-St.Magdalene, Poznań-St.Martin, Lusowo, Ceradz Kościelny [pow. Poznań]; Kwieciszewo [pow. Mogilno]; Brudzew, Kalinowa, Kościelec [pow. Kalisz]; Pszczew [pow. Międzyrzecz]; Szubin; Wonieść [pow. Śmigiel]
ewangelickich: Rydzyna [pow. Leszno]; Krosno, Bnin [pow. Śrem]; Wartosław [pow. Szamotuły]; Trzcianka [pow. Czarnków]; Poniec[pow. Gostyń]; Koźmin
oraz USC Miłostowo [pow. Międzychód]

Zapraszam do korzystania. Jak zawsze, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Poznan Project.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Ostatnio edytowano 25 lis 2012, 22:04 przez Łukasz Bielecki, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2012, 18:19 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Łukaszu.

Czy wiadomo kiedy będzie dostępny serwis PP?

Pozdrawiam

Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2012, 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Jest dostępny od chwili, gdy zawiadamiam o aktualizacji.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2012, 18:23 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2010, 17:37
Posty: 282
Dziękuję.
Miałam włączony wcześniej i stąd problem.
Teraz wszystko OK.

Danka

_________________
___________________________________________________________________________________________
Poszukuję:data i miejsce ur. Jakub Mucha (ok.1815) ,nazwiska: Jamry, Kobierski, Lier (połudn.Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2012, 21:37 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Czy wiadomo może dlaczego w PP nie jest ujęty cały wiek XIX, a dokładniej rok 1900 ?

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2012, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Tak mi pasowało z przyczyn technicznych - wszystkie lata zaczynające się na "18" :)
Poza tym podobnie zrobił wcześniej Marek Minakowski w swoim projekcie, później co prawda przeniesionym do geneteki.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2012, 22:56 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
Ynicz napisał(a):
Witam!
W bazie Poznań Project znajdują się dwie parafie, którymi jestem zainteresowany.
Chodzi mi o Gozdowo (zindeksowane przez Basię Nowak) i Kaczanowo (zindeksowane przez Wojciecha Jędraszewskiego i Łukasza Popendę).
Interesujące mnie lata znajdują się w AA Gniezno (bynajmniej z Kaczanowa, bo ta parafia była indeksowana z materiałów właśnie z owego Archiwum).
Piszę z nadzieją, że ktoś z Państwa ma także informacje o małżeństwach sprzed 1800r., a także ewentualnie o urodzeniach i zgonach z tejże parafii z końca XVIII wieku (lata 1790-1799).
Poszukuję przodków o nazwisku Miczuga, a konkretniej Michała Miczugi, urodzonego ok. 1795. Był synem Antoniego (imienia matki nie znam).



Ponaglam zapytanie :)

Pozdrawiam,
Marcin Marynicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2012, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Marcinie, Twój post powinien się znaleźć w dziale "Poszukuję", a nie w "Działalności Towarzystwa". Twoje pytanie nie dotyczy bezpośrednio PP, a poszukiwania przodków. Załóż wątek o szukanym nazwisku w "Poszukuję", tam zagląda najwięcej forumowiczów.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2012, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Ja myślałem, że wszyscy czytają ten wątek, ale zgadzam się z Marzeną :P

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2012, 12:18 
Offline

Dołączył(a): 06 lis 2009, 18:50
Posty: 26
Witam. Jaka jest możliwość uzupełnienia lub zmiany nazwiska w programie Poznan Project - indeks małżeństw Wlkp. Moja prababcia w tym programie jest wpisana jako Maria Cosner a prawidłowe jej nazwisko to Maria Zamer względnie Maria Camer. Mężem był Mateusz Cyba. Związek małżeński zawarli w dniu 02.08.1869 r. w Ostrowie Wlkp.
Pozdrowienia Jacek Cyba

_________________
Pozdrowienie Jacek Cyba

Poszukuję Ziętkowskich (okolice Środy Wlkp); Cybów; Bąków; Urbaniaków; Michalaków; Kaźmierczaków (południowa Wielkopolska);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2012, 15:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Tak jak już kiedyś pisałem, do propozycji zmiany zapisu w PP proszę o załączenie skanu/zdjęcia tegoż zapisu w dokumencie, z którego indeksowano - w tym wypadku na pewno z duplikatów w AP w Poznaniu, bo księga kościelna dla tego okresu jak się wydaje, zaginęła.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2012, 19:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Plagą serwera Poznan Project są użytkownicy z nudów klikający wielokrotnie na "szukaj" w czasie, gdy trwa przeszukiwanie. W istocie powoduje to zlecenie kolejnego przeszukiwania, wcale nie przyspiesza szukania temu, kto tak czyni, a dodatkowo obciąża serwer, skutkiem czego w krótkim czasie wszyscy korzystający z serwera odczuwają spowolnienie przeszukiwania do kilku minut.

Już dawno temu pojawiła się prośba o powstrzymanie się od wielokrotnego klikania przed otrzymaniem wyniku, ale ponieważ niewiele to daje, więc od tej pory takie działania spowodują, że automatycznie dalsze szukanie będzie dla danego użytkownika na pewien czas niemożliwe.

Proszę o zrozumienie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2012, 12:40 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Witam .
Mam takie pytanie,
-dostałem dziś z Leszna akt ślubu :


- akt małżeństwa Piotra Misiek (ur. 15.03.1865 roku w Wydawach, zamieszkałego w Wydawach, syna Jana mieszkającego w Wydawach i nieżyjącej już Józefy z domu Kosmider) i Antoniny Piotrowskiej (ur.29.05.1865 w Słupi, zamieszkałej w Słupi, córki Sebastiana – zmarłego w Słupi i Agnieszki z domu Janaszek). Małżeństwo zawarte zostało dnia 21 stycznia 1888 roku w Rawiczu. Świadkami byli Piotr Piotrowski, lat 27 ze Słupi i Adam Szczecik, lat 66 ze Słupi (USC Rawicz, sygnatura 87, nr aktu 16),



Na stronie Poznan Projekt natomiast znalazłem takie dane :


Parafia katolicka Golejewko, wpis 2 / 1855

Joannes Misiek (29)

Sophia Koszmider (19)



Czy jest możliwość że SOPHIA i JOZEPHA to ta sama osoba ?
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2012, 12:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Wygląda na to, że chodzi o tę samą parę, a co do tego, w którym zapisie jest nieścisłość, to trudno jest powiedzieć coś miarodajnego bez zobaczenia oryginalnych akt i jeszcze najlepiej aktu chrztu Piotra.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2012, 13:10 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Bardzo dziękuję za odpowiedź ,mi też się wydawało że chodzi o tą samą osobę .
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2012, 15:53 
Offline

Dołączył(a): 08 kwi 2012, 07:57
Posty: 18
Witam serdecznie

Chciałbym zapytać czy istnieje możliwość nawiązania kontaktu z osobą, która indeksowała lub, która posiada materiały, na podstawie których miało miejsce indeksowanie parafii Tuliszków? Czy istniałaby w ogóle możliwość aby uzyskać od Państwa dodatkowe dane dotyczące imion rodziców osób wymienionych w bazie małżeństw?
Parafia katolicka Tuliszków, wpis 14 / 1824

Wawrzyn Kotarski (27)
Helena Wesołowska (24)

Parafia katolicka Tuliszków, wpis 1 / 1826

Tomasz Kotarski (26)
Marianna Wieczorkowna (18)

Parafia katolicka Tuliszków, wpis 2 / 1832

Paweł Kotarski (30)
Ewa Piasecka (18)

Parafia katolicka Tuliszków, wpis 3 / 1833

Antoni Kotarski (26)
Monika Zasiadczykowa (16)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2012, 16:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
kotarski napisał(a):
Czy istniałaby w ogóle możliwość aby uzyskać od Państwa dodatkowe dane dotyczące imion rodziców osób wymienionych w bazie małżeństw?


W materiałach z których robiłam indeksację nie ma podanych rodziców (gdyby były - byłabym je podała). Być może w oryginałach metryk Tuliszkowa będących w posiadaniu Archiwum Diecezjalnego we Włocławku, są one odnotowane. Niestety metryki kościelne z terenów Wielkopolski często nie posiadają tych informacji.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2012, 17:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Jolanta napisał(a):
kotarski napisał(a):
Czy istniałaby w ogóle możliwość aby uzyskać od Państwa dodatkowe dane dotyczące imion rodziców osób wymienionych w bazie małżeństw?


W materiałach z których robiłam indeksację nie ma podanych rodziców (gdyby były - byłabym je podała). Być może w oryginałach metryk Tuliszkowa będących w posiadaniu Archiwum Diecezjalnego we Włocławku, są one odnotowane. Niestety metryki kościelne z terenów Wielkopolski często nie posiadają tych informacji.


Ściśle rzecz biorąc, Jolanta indeksowała z oryginalnych ksiąg kościelnych prowadzonych według starego schematu (po łacinie) w których na ogół nie zaznaczano imion rodziców. W AD a także w AP w Koninie są księgi prowadzone w "formacie" napoleońsko-kongresówkowym, w których są imiona rodziców. Chwilowo Jolanta nie miała jednak do nich dostępu, więc zindeksowała księgę łacińską.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2761 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL