Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 30 cze 2024, 07:59

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3454 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 70  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sty 2013, 16:47 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Przed chwilą zaktualizowałem bazę, przybyło ponad 20 tys. nowych wpisów! Zapraszam do korzystania!
Przepraszam też za opóźnienia, ale ostatni tydzień byłem na wyjeździe.

Leszku, lista ta znajduje się pod adresem http://basia.famula.pl/skany. W najbliższych dniach zaktualizuję ją o nowo dodane jednostki.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 18:43 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2012, 16:29
Posty: 21
Lokalizacja: Mississauga
Witam!! Prosze mi odpowiedziec kiedy beda udostepnione skany z Polajewa.

Pozdrawiam
Mariola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Proponuję napisać do Archiwum Państwowego w Poznaniu. Na tym forum nikt Tobie nie odpowie na to pytanie.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 20:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Przede wszystkim nie ma żadnych skanów z Połajewa. I w ogóle nie ma akt tej parafii w AP.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Są za to akta USC, aczkolwiek nie znajdują się w Poznaniu a w Pile.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 20:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Piotrze,
zgłaszam błąd w opisie zindeksowanych jednostek zespołu Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Czarnków i parafii różnych wyznań pow. czarnkowskiego.
Jednostka 53/3266/6.1/13 zawiera w rzeczywistości akta z roku 1827, a nie jak podano w opisie - z 1826. Podobnie rzecz się ma w jednostce 53/3266/6.1/14 - powinien być rok 1828 - jest 1827.
Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 21:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
O tak, akta USC znajdujące się w Pile bardzo przydało by się wskanować i wpuścić do szukajwarchiwach.pl :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 21:25 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Zgadza się! W ogóle "system" rozmieszczenia ksiąg USC w archiwach jest lekko mówiąc dziwny...

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2337
Lokalizacja: Gniezno
Cytuj:
, lista ta znajduje się pod adresem http://basia.famula.pl/skany

Dzięki
Piotrze świetna robota, takie obrazowanie jest o niebo lepsze niż to co na stronie USC.
Powinni to pokazywać na swojej stronie, jeśli pozwolisz.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Eugeniusz napisał(a):
Piotrze,
zgłaszam błąd w opisie zindeksowanych jednostek zespołu Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Czarnków i parafii różnych wyznań pow. czarnkowskiego.
Jednostka 53/3266/6.1/13 zawiera w rzeczywistości akta z roku 1827, a nie jak podano w opisie - z 1826. Podobnie rzecz się ma w jednostce 53/3266/6.1/14 - powinien być rok 1828 - jest 1827.
Pozdrawiam
Eugeniusz

Całe Akta tej Parafii są poprzestawiane (choć najważniejsze,że są)
Pod tą jednostką 53/3266/0/6.1/17 powinien być rok 1830 a jest 1831 i zaczynając od skanu nr 245 można znaleźć listę zmarłych Parafii Wieleń od roku 1831-1836
http://szukajwarchiwach.pl/53/3266/0/6. ... 8e_DeHFB7Q
Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 23:34 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 654
Lokalizacja: Poznań
Pojawiły się także księgi meldunkowe Wągrowca Południe :D
http://szukajwarchiwach.pl/92/86/0/4#tab2
Leszek

Witam ! czy ksiegi gminy Wapno jak i te powyższe będą podane do indeksacji w BASI?
Jeszcze jedno,jak odszukać na stronie (skany do indeksacji) które pozycje zawieraja
ksiegi meldunkowe czy listy dusz.

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2013, 23:56 
Offline

Dołączył(a): 02 gru 2012, 20:47
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Chciałbym, po pierwsze, zapytać o rzecz banalną, na pewno wszystkiego nie doczytałem i mogę narazić się na słuszną krytykę lub nawet gromy, ale zaryzykuję ... Czy jest możliwa taka współpraca między projektami Basia i PP by np. dane zindeksowanych małżeństw w Basi trafiały równolegle do bazy PP. Przykładowo widzę apel o indeksowanie dla PP małżeństw w Ciążeniu, których nota bene nie ma tam jeszcze żadnych, tymczasem w Basi sukcesywnie od przynajmniej kilku miesięcy przybywają kolejne zindeksowane lata, także małżeństw. Czy ktoś miałby to indeksować w tym zakresie jeszcze raz ? Jeśli wolno mi spytać - jak to funkcjonuje dotychczas co do zasady? Może w ogóle poruszam małą lawinę tym pytaniem w kontekście odrębności obu projektów. No bo równie dobrze można zadać pytanie czy dane zindeksowanych małżeństw z PP są przekazywane do Basi? Dlaczego np. projekt PP nie mógłby docelowo funkcjonować w ramach projektu Basia skoro go w istocie w dużej części powiela ? Tylko proszę mnie nie podejrzewać o jątrzenie - jestem tu raczej nowy. Tak tylko pytam ...

Po drugie, mam następujące pytanie/propozycję: Może warto byłoby pomyśleć nad techniczną możliwością wprowadzenia znaczników/ odsyłaczy dot. zamieszczanych na forum tłumaczeń aktów z Basi (choć można by rozszerzyć to także na PP), tak by kolejne osoby znajdujące w wynikach swoich przeszukiwań metryki w języku rosyjskim czy niemieckim, nie prosiły o ich tłumaczenie w sytuacji, gdy takie tłumaczenie, wcześniej sporządzone, już znajduje się na forum. Nie wiem czy takie przypadki już się zdarzały, ale jestem pewien, że z czasem będą. Wydaje mi się, że w wariancie najprostszym osoba prosząca o tłumaczenie i je otrzymująca mogłaby na przykład sama odznaczać przy linku do tłumaczonego skanu, fakt jego przetłumaczenia. Zapewne kolejna osoba zainteresowana tłumaczeniem, bez większego trudu, widząc odpowiednią adnotację, tekst tłumaczenia na forum odnajdzie. Myślę, że można rozważać różne rozwiązania, chodzi o to by było ono proste, możliwie automatyczne i niezawodne dla wszystkich: tłumaczących, proszących o tłumaczenie i - niekoniecznie na końcu - dla administrujących projektami. Po prostu uważam, że im wcześniej uda się tu znaleźć jakieś rozwiązanie tym mniejsze niebezpieczeństwo, że ten wspaniały projekt zacznie tracić to co może ma w sobie najcenniejszego - entuzjazm setek wolontariuszy oparty m.in. na bezinteresownej pracy tłumaczy. Czy ktoś się ze mną zgodzi?

serdecznie pozdrawiam wszystkich autorów i użytkowników

Paweł Bąkowski
Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 07:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Ad 1. Od pewego czasu PP jest zasilany zindeksowanymi ślubami z BASI, choć tylko tymi, gdzie autorzy indeksów wyrazili taką wolę. Przyjmuję bowiem założenie, że autor indeksu wykonanego z ogólnodostępnego źródła (jak skany online) suwerennie decyduje w jaki sposób mają one być wykorzystane i ewentualne porozumienia osób koordynujących projekty nic tu nie mają do rzeczy.

Ad 2. W Poznan Project istnieje opcja dodania komentarza do indywidualnego zapisu o ślubie, więc można tam zamieścić nawet pełne tłumaczenie aktu o ile ktoś widzi taką potrzebę. Ja, jako koordynator ograniczę się do moich dotychczasowych zadań. Również w BASI istnieje opcja dodawania komentarza do każdego zapisu w bazie.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 12:59 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
Witam,
Chętnie dodałabym komentarze do aktów w Basi, ale funkcja jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. Natomiast rejestracja nowego użytkownika w Basi sugeruje udział użytkownika w indeksacji. Nie chciałabym się rejestrować, jeśli nie jestem w stanie przyłączyć się do indeksacji. Czy jest inny sposób dodawania komentarzy w Basi?
W jaki sposób taki komentarz będzie widoczny dla niezalogowanego użytkownika?
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 14:58 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
PawełB napisał(a):
Po drugie, mam następujące pytanie/propozycję: Może warto byłoby pomyśleć nad techniczną możliwością wprowadzenia znaczników/ odsyłaczy dot. zamieszczanych na forum tłumaczeń aktów z Basi (choć można by rozszerzyć to także na PP), tak by kolejne osoby znajdujące w wynikach swoich przeszukiwań metryki w języku rosyjskim czy niemieckim, nie prosiły o ich tłumaczenie w sytuacji, gdy takie tłumaczenie, wcześniej sporządzone, już znajduje się na forum. Nie wiem czy takie przypadki już się zdarzały, ale jestem pewien, że z czasem będą. Wydaje mi się, że w wariancie najprostszym osoba prosząca o tłumaczenie i je otrzymująca mogłaby na przykład sama odznaczać przy linku do tłumaczonego skanu, fakt jego przetłumaczenia. Zapewne kolejna osoba zainteresowana tłumaczeniem, bez większego trudu, widząc odpowiednią adnotację, tekst tłumaczenia na forum odnajdzie. Myślę, że można rozważać różne rozwiązania, chodzi o to by było ono proste, możliwie automatyczne i niezawodne dla wszystkich: tłumaczących, proszących o tłumaczenie i - niekoniecznie na końcu - dla administrujących projektami. Po prostu uważam, że im wcześniej uda się tu znaleźć jakieś rozwiązanie tym mniejsze niebezpieczeństwo, że ten wspaniały projekt zacznie tracić to co może ma w sobie najcenniejszego - entuzjazm setek wolontariuszy oparty m.in. na bezinteresownej pracy tłumaczy. Czy ktoś się ze mną zgodzi?

Ja się nie zgodzę! W BASI chodzi w głównej mierze o indeksowanie aktów, a nie ich tłumaczenie. To że ktoś pomaga w tłumaczeniach na forum to to już jego dobra wola. Nie widzę sensu dla jakiego coś takiego miałoby być wprowadzone. Nawet jakby jakieś prośby o tłumaczenie miały się powtórzyć to i tak to będzie raczej promil ze wszystkich translacji.
A PP nie może zbytnio stworzyć jednej bazy z BASIĄ, gdyż jak zapewne zauważyłeś, BASIA przede wszystkim opiera się na indeksacji udostępnionych w internecie metrykaliach i aktach USC, natomiast PP to indeksacja XIX wiecznych ksiąg, których w internecie na próżno szukać, gdyż znajdują się tylko w archiwach.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 15:51 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
mikolaaj18 napisał(a):
PawełB napisał(a):
P tym mniejsze niebezpieczeństwo, że ten wspaniały projekt zacznie tracić to co może ma w sobie najcenniejszego - entuzjazm setek wolontariuszy oparty m.in. na bezinteresownej pracy tłumaczy[/u]. Czy ktoś się ze mną zgodzi?

Ja się nie zgodzę! W BASI chodzi w głównej mierze o indeksowanie aktów, a nie ich tłumaczenie. To że ktoś pomaga w tłumaczeniach na forum to to już jego dobra wola. Nie widzę sensu dla jakiego coś takiego miałoby być wprowadzone. Nawet jakby jakieś prośby o tłumaczenie miały się powtórzyć to i tak to będzie raczej promil ze wszystkich translacji.
A PP nie może zbytnio stworzyć jednej bazy z BASIĄ, gdyż jak zapewne zauważyłeś, BASIA przede wszystkim opiera się na indeksacji udostępnionych w internecie metrykaliach i aktach USC, natomiast PP to indeksacja XIX wiecznych ksiąg, których w internecie na próżno szukać, gdyż znajdują się tylko w archiwach.

Też się nie zgadzam! Entuzjazm wolontariuszy to może wygasnąć przez takie coraz dziwniejsze pomysły. Chcieć tak dużo to można nie dostać niczego.Poza tym Basia ma za zadanie umieszczać indeksy do ZASOBÓW ARCHIWÓW PAŃSTWOWYCH. Już to, że w PP mamy połączenie indeksów obu projektów jest wspaniałe i nie uważam, że gromadzenie wszystkiego-tzn dodatkowo tłumaczeń -ma sens.Teraz wyszukiwarki są bardzo obciążone (dzięki wolontariuszom z entuzjazmem), a co dopiero by było, gdyby jeszcze dokładać inne informacje poza indeksami. To nic trudnego szukać w różnych miejscach-jeżeli są znane, A TAK JET TUTAJ-to sama przyjemność.Czyż nie lepiej, niż myśleć o ciągłym doskonaleniu czegoś co już jest doskonałe, poświecić swój intelekt i czas na wzbogacenie tego, co jest, o nowe indeksy?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 17:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
mikolaaj18 napisał(a):
PawełB napisał(a):
Po drugie, mam następujące pytanie/propozycję: Może warto byłoby pomyśleć nad techniczną możliwością wprowadzenia znaczników/ odsyłaczy dot. zamieszczanych na forum tłumaczeń aktów z Basi (choć można by rozszerzyć to także na PP), tak by kolejne osoby znajdujące w wynikach swoich przeszukiwań metryki w języku rosyjskim czy niemieckim, nie prosiły o ich tłumaczenie w sytuacji, gdy takie tłumaczenie, wcześniej sporządzone, już znajduje się na forum. Nie wiem czy takie przypadki już się zdarzały, ale jestem pewien, że z czasem będą. Wydaje mi się, że w wariancie najprostszym osoba prosząca o tłumaczenie i je otrzymująca mogłaby na przykład sama odznaczać przy linku do tłumaczonego skanu, fakt jego przetłumaczenia. Zapewne kolejna osoba zainteresowana tłumaczeniem, bez większego trudu, widząc odpowiednią adnotację, tekst tłumaczenia na forum odnajdzie. Myślę, że można rozważać różne rozwiązania, chodzi o to by było ono proste, możliwie automatyczne i niezawodne dla wszystkich: tłumaczących, proszących o tłumaczenie i - niekoniecznie na końcu - dla administrujących projektami. Po prostu uważam, że im wcześniej uda się tu znaleźć jakieś rozwiązanie tym mniejsze niebezpieczeństwo, że ten wspaniały projekt zacznie tracić to co może ma w sobie najcenniejszego - entuzjazm setek wolontariuszy oparty m.in. na bezinteresownej pracy tłumaczy. Czy ktoś się ze mną zgodzi?

Ja się nie zgodzę! W BASI chodzi w głównej mierze o indeksowanie aktów, a nie ich tłumaczenie. To że ktoś pomaga w tłumaczeniach na forum to to już jego dobra wola. Nie widzę sensu dla jakiego coś takiego miałoby być wprowadzone. Nawet jakby jakieś prośby o tłumaczenie miały się powtórzyć to i tak to będzie raczej promil ze wszystkich translacji.
A PP nie może zbytnio stworzyć jednej bazy z BASIĄ, gdyż jak zapewne zauważyłeś, BASIA przede wszystkim opiera się na indeksacji udostępnionych w internecie metrykaliach i aktach USC, natomiast PP to indeksacja XIX wiecznych ksiąg, których w internecie na próżno szukać, gdyż znajdują się tylko w archiwach.

Popieram Mikołaja i Bożenę. Poza tym "..... tak by kolejne osoby znajdujące w wynikach swoich przeszukiwań metryki w języku rosyjskim czy niemieckim, nie prosiły o ich tłumaczenie w sytuacji, gdy takie tłumaczenie, wcześniej sporządzone, już znajduje się na forum....." Myślę,że osoby które tłumaczą nam metryki i inne dokumenty robią to,bo np,lubieją,chcą nam pomóc i nie ma dla nich jakiegoś większego znaczenia,że tą samą metrkę przetłumaczą w ciągu roku np.2 razy.
"...... Wydaje mi się, że w wariancie najprostszym osoba prosząca o tłumaczenie i je otrzymująca mogłaby na przykład sama odznaczać przy linku do tłumaczonego skanu, fakt jego przetłumaczenia. Zapewne kolejna osoba zainteresowana tłumaczeniem, bez większego trudu, widząc odpowiednią adnotację, tekst tłumaczenia na forum odnajdzie....." Samemu też można odczytać z takiej metryki choćby nazwisko czy miejscowość i w prawym górnym rogu tutaj na Forum jest "SZUKAJ',wystarczy tam wpisać to co nam samemu się udało odczytać i wtedy wyświetlą się nam różne posty z "tym" co wpisaliśmy-może wśród tych postów będzie również Tłumaczenie z j.niemieckiego lub j.rosyjskiego i wtedy nasi "wolontariusze" od tłumaczeń,nie będą musieli drugi raz tłumaczyć tego samego. Myślę też,że z biegiem czasu każdy z nas czegoś się uczy w genealogii. Podstawową rzeczą jest poszukiwanie-wszędzie i wszystkiego (mam tu na myśli np.nasze Forum i opcje "szukaj"). Dla mnie większą satysfakcją byłoby znalezienie metryki i czekanie,czekanie aż zostanie mi ona przetłumaczona lub próbować samemu przetłumaczyć A nie znalezienie metryki i.... już przetłumaczone,znajduje się tam i tam-wystarczy kliknąć i gotowe . Jeśli na moje np.10 metryk byłoby już z 8 przetłumaczonych i podanych już gotowych linków do nich-to myślę,że szybko by mi się znudziło poszukiwanie.Ja chcę sama poszukiwać,ja chcę sama odkrywać,chcę sama spróbować tłumaczyć. Jeśli będę miała problem z tym to zwrócę się tutaj z prośbą.
Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 18:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Niech wszystko zostanie po staremu!
Dzięki bezinteresownym indeksującym jest w wyszukiwarkach już i tak mnóstwo wiedzy i danych i to co tam jest niech pozostanie.
Reszta należy do szukających.Bo skąd czerpać tą przyjemność jeśli nie z odnajdywania samemu wtedy i oczy i serce się cieszy .Mnie to kręci już, albo dopiero 5 rok i wciąż mi mało.To,że są osoby chętne ,,NASI TŁUMACZE" i również pomagają bezinteresownie, i chwała Im za to,należałoby także dać coś od siebie,a nie tylko oczekiwać i brać.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Tak trzymać. Pozdrawiam. Indeksujący.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 16:19 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Zaktualizowałem listę na stronie http://basia.famula.pl/skany

Mam prośbę do osób orientujących się w położeniu geograficznym miejscowości w okolicach Wągrowca. Większość z ostatnich ksiąg meldunkowych udało mi się zlokalizować, jednak z kilkoma mam problem:
  • Brzezinko
  • Frankowo
  • Namoczydło
  • Pokrzywnica
  • Potuły
  • Runowskie

Na stronie http://mapa.targeo.pl klikając prawym klawiszem na mapie i wybierając z menu "Pokaż współrzędne miejsca" można poznać dokładne współrzędne. Jeśli wiesz, gdzie znajduje się lub znajdowała dana miejscowość, podaj proszę pozycję w postaci z przecinkiem (ta na środku).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 16:42 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Miałbym małą sugestię (choć oczywiście nie wiem czy nie wprowadzi to lekkiego zamętu, jak to niegdyś miało miejsce) czy nie byłoby dość dobrym pomysłem zaznaczyć na liście skanów nowo dodanych ksiąg meldunkowych innym kolorem- np. zielonym lub innym? Wtedy łatwiej by się odróżniały spośród wszystkich ksiąg.
Po drugie- może warto byłoby dodać w ASI jeszcze jeden typ dokumentu- listy dusz i meldunkowe?

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 16:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
skała napisał(a):


Pokrzywnica
52.7884000°N, 17.1377900°E
Mam nadzieję, ze podałem dobre współrzędne. Dla pewności jeszcze link: http://mapa.targeo.pl/Pokrzywnica,22,17 ... 52.7884800
Dodam, że to się zgadza z położeniem Pokrzywnicy na mapie Reymann'a, która była dla mnie punktem wyjścia.

Runowskie
52.7952400°N, 17.0852700°E
http://mapa.targeo.pl/runowskie,21,17.0 ... 52.7951600

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Ostatnio edytowano 30 sty 2013, 17:04 przez Jerzy Drzymała, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Tu zaznaczyłem na mapie WIG wszystkie "zaginione" miejscowości - z tym że Moczydo czy też Namoczydło to fragment Sienna na południe od głównej części wsi.
http://bindweed.man.poznan.pl/~poznanproject/show/Image3.jpg

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
Chciałbym rozpocząć dyskusję nt. celowości zindeksowania Kartoteki Ewidencji Ludności m. Poznania.

Myślę, że nie byłby to zły pomysł. Kilka argumentów za:

- KEL jest nieocenionym źródłem genealogicznym, zawiera informacje o dużej wartości dla genealogów o - bagatela - kilku milionach (zapewne) osób. Doświadczenie pokazuje, że to właśnie źródło nieraz pomoglo zidentyfikować miejsce urodzenia danej osoby w sytuacji, gdy nie zachowały się, lub są trudno dostępne/namierzalne akta UMZ rodziny

- wbrew pozorom (alfabetyczny w ogólnym zarysie układ Kartoteki), odnalezienie danego nazwiska nie zawsze jest łatwe, stosowany w niej klucz kolejności ułożenia nazwisk jest bardzo specyficzny, jest mieszanką układu alfabetycznego, fonetycznego i pewnie "widzimisię" urzędników niemieckich, a potem polskich. Do tego ewidentnie spotyka się karty czy też całe ich zakresy przemieszczone w ramach jednostki, co wynika z wieloletniego nawarstwiania się niedbalstwa kwerendzistów

- szczęśliwie nazwiska (w przeciwieństwie do reszty informacji) są w Kartotece zapisane pismem "łacińskim" a nie "gotykiem", czyli odczytanie ich nie powinno zasadniczo sprawiać problemów, oczywiście z poprawką na różnej czytelności charaktery pisma urzędników

Myślę, że na potrzeby bazy BASIA można by pomyśleć o zindeksowaniu zawartości kartoteki w możliwie najbardziej podstawowym zakresie - co oznacza przypisanie poszczególnych nazwisk do kolejnych kart w każdej jednostce. Ponieważ całość materiału ma być (a w połowie już jest) dostępna online, więc przejrzenie zawartości wszystkich kart zawierających wpisy z danym nazwiskiem można by już pozostawić użytkownikom. Taka strategia pozwala na bardzo sprawne zindeksowanie Kartoteki, ponieważ w znacznej mierze składa się ona z kolejno występujących kart z identycznymi nazwiskami.

Obecnie problemem użytkownika kartoteki są dwie kwestie:
1. Przy rzadszych nazwiskach - odszukanie go w jednostce, a przy mniej oczywistym przypisaniu do jednostki, przeszukać trzeba ich kilka - osoby mniej doświadczone mogą mieć problemy z odzszukaniem i zniechęcić się, sądząc, że danej rodziny w niej nie ma
2. Przy częstszych nazwiskach - przeszukać trzeba całą jednostkę, bo często karty z danym nazwiskiem przeplatają się z innymi

Indeksacja o jakiej mowa rozwiązałaby oba problemy.

Wystarczyłoby, gdyby produktem indeksacji byla lista tego formatu:
Nr karty w jednostce - nazwisko pierwszej wymienionej na karcie osoby (w formie męskiej) - ewentualnie "alias" bo pewna liczba nazwisk jest poprawiona/zniemczona/spolszczona i warto umieścić obie wersje

1 Biegański
(kolejne karty 2-30) Biegański
31-37 Bielawski
38-77 Bielecki
78 Biegański ["źle odłożona" karta]
79-120 Bielecki
121-150 Bielicki
itd.

Dla niektórych jednostek np. na nazwisko Kaczmarek wystarczyłoby upewnić się, że wszystkie po kolei karty faktycznie zawierają wpisy dot. Kaczmarków, ewentualnie wynotowanie, na których kartach jest jednak inne nazwisko (źle wsunięte karty).

Wynik wyszukiwania w BASI dla danego nazwiska mógłby po prostu podawać wszystkie zakresy występowania danego nazwiska (zwykle będzie to jeden zakres - chyba że były pomieszane wpisy) i link do skanu z pierwszym wystąpieniem nazwiska w każdym zakresie.

Ciekaw jestem, co o tym sądzicie i czy ktoś miałby ochotę przyłączyć się do takiego "podprojektu". Warto zauważyć, że gdy przeglądamy którąś jednostkę dla własnych celów, wtedy zrobienie indeksu według powyższego formatu niejako przy okazji, nie zabierze wiele czasu ani wysiłku. Trzeba tylko wynotować kolejne nazwiska i w przy którym numerze karty następowały po sobie kolejne nazwiska. Przypisanie skanów/linków do takiego spisu można zrobić na poziomie zarządzania bazą.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 18:19 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dziękuję za pomoc w zlokalizowaniu podanych miejscowości :) Dodam niedługo w ASI nowy formularz pozwalający indeksować księgi dusz.

Jeśli chodzi o Kartotekę Ewidencji Ludności m. Poznania, to zgadzam się z Łukaszem, że jest to nieocenione źródło informacji i na pewno powinno być ono zindeksowane na wzór innych jednostek archiwalnych udostępnionych on-line. Sam jakiś czas temu przymierzałem się do włączenia ich do zasobu BASIA, jednak póki co zrezygnowałem z tego pomysłu, ponieważ wymagałoby to reorganizacji sposobu indeksowania i przesyłania danych do bazy. W tej chwili indeksujemy i udostępniamy w bazie całe jednostki archiwalne, co przy ilości kart w każdym "kartoniku" mogłoby sprawiać pewne problemy.
W sprawie Kartoteki rozmawiałem dzisiaj z dyrektorem APP, panem Henrykiem Krystkiem i wiem że Archiwum przymierza się do projektu mającego na celu udostępnienie wolontariuszom oprogramowania, pozwalającego na zindeksowanie całej Kartoteki. Nie wiem niestety kiedy ten projekt ruszy, ale miejmy nadzieję że w tym roku będziemy mieli już tego jakieś efekty.

Wobec powyższych informacji, myślę że możemy na razie skupić się na pozostałych aktach (a tych i tak jest wiele), natomiast z Kartotekami poczekajmy jeszcze trochę, bo może czeka nas miła niespodzianka. :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 19:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
A może stworzyć odrębną bazę o nazwie np. Kartoteka? Mogła by ona funkcjonować według zasad proponowanej przez Łukasza.

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Przeszukać cały zakres litery np.”A” kartoteki, to mały pikuś, ale co zrobić, kiedy się zna nazwisko rodowe panny i nie zna się nazwiska po mężu? Przeszukać całą kartotekę od „A” do „Ż”?
Dla naszych celów genealogicznych bardziej przydatna byłaby indeksacja kartotek uwzględniająca również nazwiska rodowe, a to już wymaga wczytania się w każdą kartotekę i odcyfrowania często nagryzmolonych gotykiem nazwisk matek i żon, a nie tylko głównego „właściciela” kartoteki.
A na razie - cieszmy się z tego co mamy, to znaczy jako tako ułożonych, zeskanowanych materiałów archiwalnych dostępnych codziennie, przez 24 godziny, dla każdego (kto korzysta z internetu).

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2013, 00:29 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ad 2. W Poznan Project istnieje opcja dodania komentarza do indywidualnego zapisu o ślubie, więc można tam zamieścić nawet pełne tłumaczenie aktu o ile ktoś widzi taką potrzebę. Ja, jako koordynator ograniczę się do moich dotychczasowych zadań. Również w BASI istnieje opcja dodawania komentarza do każdego zapisu w bazie.


Ponawiam pytanie:

Chętnie dodałabym komentarze do aktów w Basi, ale funkcja jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. Natomiast rejestracja nowego użytkownika w Basi sugeruje udział użytkownika w indeksacji. Nie chciałabym się rejestrować, jeśli nie jestem w stanie przyłączyć się do indeksacji. Czy jest inny sposób dodawania komentarzy w Basi?
W jaki sposób taki komentarz będzie widoczny dla niezalogowanego użytkownika?
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2013, 12:26 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Rzeczywiście rejestracja może sugerować tylko i wyłącznie przyłączanie się do indeksacji (kiedyś rzeczywiście tak było), ale daje ona też właśnie możliwość umieszczania komentarzy. Proszę wiec tym się nie przejmować i założyć konto w serwisie, aby mieć dostęp do dodatkowych funkcji.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2013, 18:52 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Proszę o przetłumaczenie napisu, który często po otworzeniu ASI, pojawia się na ekranie monitora:
"Can’t create AutoRedraw image PaintPic 210"

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2013, 19:07 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 394
Lokalizacja: Toruń
skała napisał(a):
Rzeczywiście rejestracja może sugerować tylko i wyłącznie przyłączanie się do indeksacji (kiedyś rzeczywiście tak było), ale daje ona też właśnie możliwość umieszczania komentarzy. Proszę wiec tym się nie przejmować i założyć konto w serwisie, aby mieć dostęp do dodatkowych funkcji.

Pozdrawiam
Piotr


Dziękuję za informację. W tej sytuacji z pewnością się zarejestruję.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2013, 16:07 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Od kilku dni nie indeksuję...Na monitorze pojawia się napis: BŁĄD ODCZYTU PLIKU 370 2
Co w takiej sytuacji robić? Czekać!?

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2013, 17:50 
Offline

Dołączył(a): 11 lis 2011, 23:58
Posty: 66
Mi również wyskakuje błąd i czerwony iks, mógłby ktoś pomóc w rozwiązaniu tego problemu ?

_________________
Pozdrawiam
Gracjan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2013, 18:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Prawdopodobnie żle został ściągnięty plik ze skanem. Tak mi się wydaje. Można bezpośrednio we foldarze Asi sprawdzić, czy dany skan jest widoczny w całości.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2013, 16:27 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
W dalszym ciągu ponawiam pytanie i oczekuję konstruktywnej odpowiedzi na moje pytanie:
od kilku dni po pobraniu skanów i krótkiej indeksacji pojawia się informacja:BŁĄD ODCZYTU PLIKU 370 2.

Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2013, 23:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Lenkra napisał(a):
W dalszym ciągu ponawiam pytanie i oczekuję konstruktywnej odpowiedzi na moje pytanie:
od kilku dni po pobraniu skanów i krótkiej indeksacji pojawia się informacja:BŁĄD ODCZYTU PLIKU 370 2.

Helena


Błąd odczytu oznacza, że plik jest uszkodzony.
Proponuję kliknąć na tym skanie prawym klawiszem myszki, wybrać "Usuń plik z dysku.." i potwierdzić.
Następnie z menu wybieramy Skany oraz Wznów pobieranie, brakujący skan powinien zostać ponownie pobrany z sieci.

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2013, 14:42 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Krzysztofie, bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2013, 23:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Piotrze, poproszę o aktualizację, jeżeli oczywiście możesz? Pozdrawiam.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2013, 17:03 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
I kolejna spora aktualizacja za nami :) Serdecznie dziękuję wszystkim indeksatorom i zapraszam do poszukiwań!

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2013, 21:26 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5565
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Proszę o sprostowanie w wykazie jednostek do rezerwacji
gdzie pod pozycją Grodzisko pow. jarocinski znajdują się
akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Grodzisko pow. turecki

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2013, 22:05 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dziękuję za informację, miejscowości rozdzieliłem. Przy okazji poprawiłem przynależność do powiatów - pierwsze pow. pleszewski, drugie łęczycki.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2013, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2012, 18:12
Posty: 51
Nawiązując do Twoich słów „Przy okazji poprawiłem przynależność do powiatów ...” Piotrze. Czy to obecny podział administracyjny? Pytam bo indeksuję parafię z powiatu babimojskiego, który już nie istnieje.
Pozdrawiam, Artur


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2013, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Witam!

Czy ktoś może pomóc w rozszyfrowaniu gwiazdki widniejącej zamiast imienia u dziecka Tomasza i Marianny Szczepańskich?
Link do skanu (Wpis nr 87):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3330/0/6.1/29/skan/widok/fP1MCdwILeZhBKTtX1xMkA


Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2013, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2013, 22:23
Posty: 7
Lokalizacja: Wrocław
Witam wszystkich,
piszę tu po raz pierwszy więc się przedstawię. Tomasz Babczyński z Wrocławia. Jedna z gałęzi przodków kręciła się w okolicach Kalisza (dość dosłownie niestety - akty znajduję pojedynczo co rusz to w innej parafii).
Zindeksowałem tu na razie niewiele. W ogóle za dużo czasu nie mogę poświęcić indeksowaniu, robię to raczej z doskoku. Jednocześnie uczestniczę też w mormońskim projekcie indeksowania. W związku z tym taka rzecz mi przyszła do głowy - u Mormonów jest trochę inna filozofia podziału pracy. Tam zapisuję się do indeksowania danej jednostki archiwalnej. Dostaję do zindeksowania kilka aktów, wysyłam je i mogę ściągnąć następną grupę. Pracuję natomiast na małych porcjach materiału. Tutaj biorę całą księgę o kilkudziesięciu stronach i kilkuset aktach. Może to jest kwestia przyzwyczajenia do tego stylu pracy ale na razie trochę mnie to przytłacza. No niby mogę księgę trzymać ile mi się podoba ale jakoś tak czuję wtedy presję, że zajmuję coś co ktoś inny by trochę mógł popchnąć jak ja akurat np. cały tydzień nie mam czasu. Może to zupełnie nie jest problemem, a nas jest na tyle mało, że każdy chętny ma aż za dużo roboty, a ja po prostu marudzę... ;)


Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2013, 06:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Nie ma przymusu indeksowania. Każdy, kto indeksuje, wie na co się decyduje.

Pozdrawiam

Katarzyna

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2013, 17:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Witam!
Czy orientujecie się może, czy brakujące księgi z miejscowości, z których skany zamieszczono na szukajwarchiwach.pl (np. z USC Kostrzyn Wielkopolski http://szukajwarchiwach.pl/53/1875/0/- brakuje m.in. ksiąg urodzeń z 1878-84 oraz ksiąg małżeństw z lat 1878-1884 albo z Krzywinia i Czerwonej Wsi po roku 1865) będą jakoś uzupełniane w najbliższej przyszłości?

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2013, 18:43 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Krzysztofie, wszystkie dane wskazują , iż ksiądz po prostu zapomniał wpisać imię dziecka. A oznaczenie gwiazdką miało mu przypominać o uzupełnieniu wpisu ...
Dla upewnienia się sprawdziłabym w zgonach.
W takim przypadku, jeśli brak noty w uwagach, wpisałabym w komentarzu : brak imienia dziecka.
Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2013, 16:44 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
carar napisał(a):
Nawiązując do Twoich słów „Przy okazji poprawiłem przynależność do powiatów ...” Piotrze. Czy to obecny podział administracyjny? Pytam bo indeksuję parafię z powiatu babimojskiego, który już nie istnieje.
Pozdrawiam, Artur

Domyślnie wpisane są powiaty takie jak na szukajwarchiwach.pl, jednak gdy widzę że obecnie jest to inny powiat, poprawiam na współczesny.

faster napisał(a):
u Mormonów jest trochę inna filozofia podziału pracy. Tam zapisuję się do indeksowania danej jednostki archiwalnej. Dostaję do zindeksowania kilka aktów, wysyłam je i mogę ściągnąć następną grupę. Pracuję natomiast na małych porcjach materiału. Tutaj biorę całą księgę o kilkudziesięciu stronach i kilkuset aktach. Może to jest kwestia przyzwyczajenia do tego stylu pracy ale na razie trochę mnie to przytłacza.

Są różne księgi - od takich zawierających kilka wpisów do takich z kilkunastoma tysiącami. Jaką księgę wybierzesz do indeksacji, jest to tylko i wyłącznie Twój wybór. Można też księgę wcześniej przejrzeć na szukajwarchiwach.pl. Takie przyjęliśmy zasady i myślę że w obecnej formie projektu są one optymalne. Poza tym indeksowanie całej księgi ma tę zaletę, że gdy przyzwyczaisz się już do konkretnego stylu pisma, zazwyczaj przy następnych rocznikach się ono nie zmienia i możesz z większą łatwością się po nich poruszać.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2013, 19:18 
Offline

Dołączył(a): 12 lut 2013, 19:15
Posty: 2
Ponieważ jestem tutaj po raz pierwszy witam wszystkich serdecznie. Mam pytanie odnośnie poprzedniej wypowiedzi. Czy skany wszystkich ksiąg które indeksujemy są dostępne na stronie szukajwarchiwach?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2013, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2013, 22:23
Posty: 7
Lokalizacja: Wrocław
skała napisał(a):
Są różne księgi - od takich zawierających kilka wpisów do takich z kilkunastoma tysiącami. Jaką księgę wybierzesz do indeksacji, jest to tylko i wyłącznie Twój wybór.

Zgoda, ale może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie mogę dokończyć (w ogóle albo czasowo) indeksacji danej księgi, za którą się wziąłem. Szkoda, żeby wykonana część pracy przepadła. Jest ona zapisana w pliku, który wystarczyłoby przekazać komuś innemu albo odłożyć gdzieś na bok. Może np. dać możliwość, przy rezygnacji z rezerwacji danej jednostki, wrzucenia pliku z danymi (nawet godząc się, że jeśli ktoś pociągnie księgę dalej to jemu przypadnie cała zasługa), a następnej osobie rezerwującej (być może tej samej jak nikt inny się nie zainteresuje) - ściągnięcia pliku i uzupełnienie go.
Ktoś odpowiedział mi, ze nie ma obowiązku indeksacji. No nie ma. Ale chyba lepiej gdy więcej osób się za nią weźmie niż gdy mniej. Są ludzie, którzy potrafią przewalić wielką górę śniegu (dzisiejsze obserwacje sąsiadów :) ) dopóki jej nie widzą, gdy natomiast najpierw zgarną śnieg na kupę i popatrzą na nią to dochodzą do wniosku, że ta ich przerasta i zostawiają ją. Myślę że więcej ludzi zdecyduje się żeby choć trochę poindeksować jeśli będzie sobie zdawać sprawę, że gdy weźmie księgę i jej nie skończy (bo np. proboszcz się zmienił i ten nowy tak bazgrze, że nie idzie go rozczytać) to praca nie przepadnie, a łatwo można ten stan uzyskać nie robiąc żadnej rewolucji.

Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3454 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 70  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL