Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 02 lip 2024, 07:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3454 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 70  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 cze 2013, 06:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Szukałem w księgach urodzeń, i niestety wyskakują tylko indeksy koleżanki Basi Nowak. Pozdrawiam.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2013, 09:09 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Wpisałem w wyszukiwarce Andrzeja Jankowiaka z poprzedniego aktu i znalazła go jako ojca przy akcie urodzenia USC z Wyskoci. Żeby móc coś powiedzieć, dlaczego wyszukiwarka nie pokazuje jakiegoś wpisu, muszę wiedzieć czego szukać. Jeśli koło mapki pokazuje się komunikat "Liczba wyników wyszukiwania przekroczyła maksymalną wartość. Zawęź kryteria wyszukiwania.", to rzeczywiście aby zobaczyć niektóre wpisy, trzeba skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2013, 18:53 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Szanowni koledzy i koleżanki indeksujący- jeszcze 100 000 indeksów i pęknie nam 1 000 000 :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2013, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Sprawdziłem jeszcze raz. O.K. Pozdrawiam.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Ostatnio edytowano 15 cze 2013, 18:20 przez krambud, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2013, 07:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Kiedy można się spodziewać uruchomienia opcji "moje nazwiska" ?

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2013, 15:47 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Funkcja ta już prawie działa, tzn. można już wprowadzać i zapisywać swoje nazwiska. Niedługo powinny zacząć przychodzić maile z powiadomieniami. Nie wiem jak ta funkcja wpłynie na obciążenie serwera, więc na razie ograniczam liczbę nazwisk do 20.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2013, 05:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję :)

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2013, 16:42 
Offline

Dołączył(a): 03 lut 2013, 18:45
Posty: 56
Witam,
znalazłam drobny błąd w indeksie BASI: Walenty Pawlak z Niechanowa, syn Jana Pawlaka i Marianny Krzyżaniak
jest w rzeczywistości (na skanie) synem Józefa Pawlaka.

Czy to jest dobre miejsce do zgłaszania takich poprawek? Jeśli nie, to z góry przepraszam
i pozdrawiam
Małgorzata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2013, 02:47 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Powinny już dotrzeć pierwsze maile z informacją o ostatnich wpisach zawierających poszukiwane nazwiska. Do części osób dotarł też chyba jeden pomyłkowy mail, zawierający błędne dane. Proszę o uwagi do tego właściwego - czy dane się zgadzają, czy coś by można poprawić.
Nazwiska w mailu są podlinkowane, można więc klikając w nie, przenieść się od razu do właściwych wpisów w BASI.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2013, 10:31 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Otrzymałam e-mail z "moimi" nazwiskami. Wszystko się zgadza.Rewelacyjna funkcja. Gratulacje.

Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2013, 12:25 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Cieszę się, że działa. Wykryłem jeszcze niekiedy pewną nieścisłość w liczbie nazwisk, ale to akurat można było sobie sprawdzić bezpośrednio w BASI. Następne wiadomości powinny już być precyzyjniejsze.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2013, 21:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
W parafii Kowalew pow. Pleszew jest zindeksowany wpis z 1818 r. o chrzcie dziecka Katarzyny Stefaniak. (skan nr 9)
W r. 1819 jest wpis o ślubie rodziców wymienionej wyżej Katarzyny.
Obrazek

Rzeczywiście ślub Dominika Stefaniaka z Małgorzatą Garsztka odbył się 07-02-1819 r. w Kowalewie,
a ich córka Katarzyna urodziła się 27-11-1819 r., a ochrzczona została 30-11-1819 r. (poz. 38 na załączonym zdjęciu).
Bardzo proszę o poprawienie tego zapisu.
Obrazek

Sprawdzałam, czy to tylko w tym przypadku jest literówka, czy wszystkie chrzty z 1819 r. są zindeksowane jako rok 1818.
Od pliku 7 do 10 jest rok 1819.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2013, 06:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lut 2010, 11:42
Posty: 176
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Bardzo proszę Admina "Basi" o uzupełnienie wpisu przy zgonie mojej pra-prababci:


"Przemęt (USC) - akt zgonu, rok 1877

Lucya

Inne osoby występujące w dokumencie:
Chrysostomus Apolinarski - syn

Archiwum Państwowe w Lesznie
435/3.1/12, skan 66
indeksacja: Bożena Wojciechowska
dodano: 2013-06-01
ID 1034232"

Nie wpisano nazwisk które są w akcie zgonu- Lucya Apolinarska, wdowa po drugim mężu Stocka z domu Gond.
Serdecznie pozdrawiam - Izabella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2013, 10:29 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 654
Lokalizacja: Poznań
Piotrze!
W BASI w dniu dzisiejszym został dodany skorowidz alfabetyczny urodzeń,małżeństw i zgonów KUSZEWO lata 1874-1897.
Mam w zwiazku z tym pytanie :jak go mogę znależć w Basi,wpisywałam nazwisko ale wykaz mi się nie pokazał.
Proszę o pomoc,nie jestem zbyt mocna w tych sprawach.

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2013, 10:48 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Jeśli chodzi o poprawki, to dam niedługo możliwość kontaktu z indeksującymi, którzy wyrażą chęć otrzymywania korespondencji od użytkowników. Wtedy będzie można zgłaszać je bezpośrednio do osoby, która ma możliwość edycji. Indeks z Kuszewa już usunąłem z bazy - nie zauważyłem, że zrobiony jest dopiero do połowy. W każdym bądź razie pozostałe księgi z Kuszewa już są zrobione, może obejmują one poszukiwany materiał? Jeśli szukamy tylko w małej okolicy, warto skorzystać z wyszukiwania rozszerzonego i uzupełnić pole "Miejscowość".

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2013, 18:18 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 198
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
W poz. ID 693038 indeksując nie wpisałem imię dziecka Katarzyna. Proszę o uzupełnienie. H Miderski

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2013, 13:11 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Czy mógłbym zwrócić się z prośbą o poprawienie pisowni wyrazu BASIA na BaSIA? Jeśli wewnątrz skrótowca występują litery oznaczające głoski wewnątrzwyrazowe, należy pisać je małą literą.

E.J.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2013, 16:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Kolego Piotrze, w skanach z Grzegorzewa nr indeksu 54_756_6.1_51 brakuje dwóch stron, nr aktów urodzenia od 100 do 105, (opuszczone ). Komu to zgłosić ?

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2013, 16:33 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2012, 08:44
Posty: 198
Lokalizacja: Ciążeń/wielkopolska
Piotrze. W ID 53988 proszę wpisać świadków Wojciech Wiśny i Antoni Marciniak a wykreślić jednego z Chrzestnych Jana Jankowskiego / są dwa wpisy/ w ID 613829 przy chrzestnym winno być Wawrzyniec Mańkowski a nie Jankowski. Pozdrawiam H Miderski

_________________
Pozdrawiam Henryk Miderski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2013, 21:01 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2009, 21:22
Posty: 134
Lokalizacja: Szczecin
Skoro mowa o brakach, to dodam, że w zindeksowanych parafiach: Czempiń i Głuchowo brak jest numerów i skanów jednostek.

pozdrawiam
Piotr

_________________
pozdrawiam
Piotr

Poszukuję: miejsca zgonu Franciszka Szmyta (Szmidta, Schmidta) ur. 30.03.1897 w Łękach Wielkich i jego rodziny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2013, 09:37 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Akty chrztów par. Czempiń i Głuchowo są opracowane z zasobów kościelnych.W takim przypadku trzeba pofatygować się do Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Pozdrawiam
Helena - "sprawca indeksów"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2013, 14:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
krambud napisał(a):
Kolego Piotrze, w skanach z Grzegorzewa nr indeksu 54_756_6.1_51 brakuje dwóch stron, nr aktów urodzenia od 100 do 105, (opuszczone ). Komu to zgłosić ?

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2013, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
Dla Rafała:
Kaczmarek_Aneta napisał(a):
z informacji uzyskanej z NAC, w lipcu planowana jest publikacja skanów z Bydgoszczy, Inowrocławia, Elbląga oraz części zespołów z Radomia i Zamościa. Nie wiem czy to wszystko.

Ponadto wszelkie uwagi do publikowanych skanów należy zgłaszać na dedykowane poszczególnym archiwom skrzynki mailowe:
http://www.szukajwarchiwach.pl/kontakt
źródło: http://genealodzy.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=181459#181459

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2013, 15:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
Wysłałem list do admistratora BASI ale brak odpowiedzi.

Więc tutaj może coś się rusza ?


Witam !



W kilku okazjach otrzymałem w BASI wyniki tego typu :



Koźmin Wielkopolski (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1893

Casimirus Zeletzki , rodzice: Paulus Orpel , Clara Maur ,

Koźmin Wielkopolski (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1893

Stephania Przyłuska , rodzice: Boleslaus Orpel , Caecilia Jantor ,

Koźmin Wielkopolski (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1893

Marianna Orpel , rodzice: Stanislaus Dzierla , Theophila Tadauszek ,


Koźmin Wielkopolski (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1893

Francisca Głuch , rodzice: Andreas Tomczak , Hedvigis Orpel



Coś tu widocznie nie w porządku . Błąd informatyczny ?



Pozdrawiam



Chrystian Orpel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2013, 15:57 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2009, 21:22
Posty: 134
Lokalizacja: Szczecin
Heleno,
przepraszam za wniesioną uwagę, ale zastanawiałem się wcześniej, dlaczego skany niektórych akt metrykalnych znajdują się w BASI, inne zaś nie.
Teraz rozumiem, że formuła projektu "Na mocy porozumienia..." została rozszerzona. Szkoda tylko, ze wzorem PP nie znalazł się przy wpisie numer aktu.

pozdrawiam
Piotr

_________________
pozdrawiam
Piotr

Poszukuję: miejsca zgonu Franciszka Szmyta (Szmidta, Schmidta) ur. 30.03.1897 w Łękach Wielkich i jego rodziny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2013, 15:38 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Chrystianie, dzięki za informację o błędzie. Ania niezwłocznie nadesłała poprawkę, którą właśnie wstawiłem do bazy.

Eryk Jan napisał(a):
Czy mógłbym zwrócić się z prośbą o poprawienie pisowni wyrazu BASIA na BaSIA? Jeśli wewnątrz skrótowca występują litery oznaczające głoski wewnątrzwyrazowe, należy pisać je małą literą.

Nie zastanawiałem się nad tym, natomiast rozwinięcie mogłoby być też takie: "Baza Automatycznego Systemu Indeksacji Archiwalnej". Przemyślę jeszcze to i zdecyduję co zrobić.

krambud napisał(a):
Kolego Piotrze, w skanach z Grzegorzewa nr indeksu 54_756_6.1_51 brakuje dwóch stron, nr aktów urodzenia od 100 do 105, (opuszczone ). Komu to zgłosić ?

Proszę zgłaszać takie problemy mi przy wysyłaniu indeksu, ale też do odpowiedniego archiwum: http://szukajwarchiwach.pl/kontakt

piko napisał(a):
... Szkoda tylko, ze wzorem PP nie znalazł się przy wpisie numer aktu.

Numer aktu również się pojawi (powinien był już dawno).

Poprawki do konkretnych wpisów najlepiej zgłaszać indeksującym daną jednostkę. Powinna niedługo pojawić się możliwość takiego kontaktu.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2013, 16:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Odnośnie braku skanów, które zostały opuszczone, to ponad rok temu zgłaszałem na http://szukajwarchiwach.pl/kontakt do archiwum poznańskiego o takich brakach w indeksie Wrzący Wielkiej i do dnia dzisiejszego poprawione nie jest. Pozdrawiam. Ps. A kiedy aktualizacja?

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2013, 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2007, 21:45
Posty: 1713
Lokalizacja: Gdańsk
krambud napisał(a):
Odnośnie braku skanów, które zostały opuszczone, to ponad rok temu zgłaszałem na http://szukajwarchiwach.pl/kontakt do archiwum poznańskiego o takich brakach w indeksie Wrzący Wielkiej i do dnia dzisiejszego poprawione nie jest.
Może na mikrofilmie, z którego skany pochodzą, również nie ma brakujących stron? Nie wiem, czy AP w takim przypadku braki uzupełnia. Może odkładają tego typu sprawy na jakiś dalszy, bliżej nieokreślony termin.

Natomiast moje zgłoszenie sprzed roku (06.2012) odniosło skutek, ale dotyczyło czegoś zupełnie przeciwnego. Każdy ze skanów jednej z ksiąg powielony był pięciokrotnie.
Stąd moja prośba do Piotra: czy mógłbyś sprawić, by po tej poprawce numeracja skanów była w BaSIA poprawna i skany wyświetlały się?
Parafia Modzerowo, księga 1826:
http://szukajwarchiwach.pl/54/787/0/-/8/
A tutaj przykład.

_________________
Pozdrawiam
Lila Molenda

http://www.molendowie.eu
http://www.rychwiccy.eu

Szukam:
1.Skąd przybył do par. Komorniki JAN MOLENDA (*ok.1759,+29.10.1839 Kotowo) z żoną FRANCISZKĄ (*ok.1774,+1.09.1859 Sapowice)? Gdzie i kiedy wzięli ślub?
2.Gdzie urodził się ok.1806 r. ich syn, ANDRZEJ MOLENDA?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lip 2013, 19:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Jeżeli w archiwum sprawdzą przed edycją to potrafią wstawić właściwe strony, przykład: http://szukajwarchiwach.pl/54/734/0/4.1 ... 5#tabSkany ; ale czasami przeoczą jakąś stronę. Bywa i tak.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2013, 10:20 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Jeśli są braki proponowałbym sprawdzić kilka skanów do przodu lub do tyłu, bo czasem tam się znajdują.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2013, 14:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Kolego ja indeksuję te księgi to "chyba" bym zauważył? :-)))

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2013, 16:34 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Wyobraź sobie, ze też indeksuję i czasem byłem zdziwiony, że "zaginione" skany znajdowałem kilka stron dalej

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2013, 22:38 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
skała napisał(a):
Nie zastanawiałem się nad tym, natomiast rozwinięcie mogłoby być też takie: "Baza Automatycznego Systemu Indeksacji Archiwalnej". Przemyślę jeszcze to i zdecyduję co zrobić.


Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie, to zakładając, że brzmienie skrótowca ma pozostać niezmienione, bardziej skłaniałbym się do pozostawienia obecnego rozwinięcia, dlatego że jest ono znane już dość sporej rzeszy genealogów.

Nie ukrywam, że nie jestem zwolennikiem nadużywania słów zapożyczonych, które częstokroć zastąpić można wyrazami rodzimymi. Rozwinięcie skrótowca BaSIA składa się wyłącznie z słów zapożyczonych i odnoszę wrażenie, że takie nagromadzenie nie jest szczególnie zgrabne pod względem językowym; rozumiem jednak, że zamiarem Autora było dobranie takich słów, które utworzyłyby łatwy do zapamiętania skrótowiec, który brzmieniem nawiązywałby do istniejących już wcześniej skrótowców (ELA, ZoSIA itd.).

Nie jest zbyt fortunne używanie słowa indeksacja w odniesieniu do sporządzania indeksów z zasobów archiwalnych. Słowniki odnotowują następujące znaczenie słowa indeksacja:

Indeksacja - stałe zwiększanie płac i świadczeń socjalnych odpowiednio do wzrostu cen.

Słowo indeksacja w znaczeniu tworzenie indeksów można by zastąpić wyrażeniem sporządzanie skorowidzów. Osobnym zagadnieniem pozostaje jednak fakt, że BaSIA nie zawiera wielu skorowidzów (indeksów) sensu stricto. Skorowidze zawierają spisy nazwisk, zaś typowy wpis w Basi to skrócona treść dokumentu z częściowym tłumaczeniem. Przypuszczam, że słowo indeksacja przeszło do żargonu genealogicznego jako próba przetłumaczenia angielskiego indexing.

Uważam, że językowo i znaczeniowo nazwa wyszukiwarki jest troszkę nietrafiona, należy jednak przyznać, że sam skrótowiec ma sympatyczne brzmienie i z pewnością zapada w pamięć. Tak spore przedsięwzięcie, które wymaga ogromnego nakładu pracy zarówno ze strony Członków projektu, jak i Administratora jest godne szczerego podziwu i tym bardziej więc zasługuje na nazwę, która byłaby i łatwa do zapamiętania, i poprawna.

E.J.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2013, 22:49 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Eryk Jan napisał(a):
Indeksacja - stałe zwiększanie płac i świadczeń socjalnych odpowiednio do wzrostu cen.

Słowo indeksacja w znaczeniu tworzenie indeksów można by zastąpić wyrażeniem sporządzanie skorowidzów. Osobnym zagadnieniem pozostaje jednak fakt, że BaSIA nie zawiera wielu skorowidzów (indeksów) sensu stricto. Skorowidze zawierają spisy nazwisk, zaś typowy wpis w Basi to skrócona treść dokumentu z częściowym tłumaczeniem. Przypuszczam, że słowo indeksacja przeszło do żargonu genealogicznego jako próba przetłumaczenia angielskiego indexing.

A może bardziej trafne by było słowo indeksowanie zamiast indeksacja?
Skrót mógłby brzmieć: Baza Systemu Indeksowania Archiwaliów ?
Widzę, że wchodzimy na poziom semantyki:)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2013, 23:45 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
mikolaaj18 napisał(a):
A może bardziej trafne by było słowo indeksowanie zamiast indeksacja?

Indeksowanie jest znacznie lepsze od indeksacji!

Indeksować - w systemach informatycznych: notować treść dokumentów w sposób zwięzły w celu przechowywania zawartej w nich informacji

Indeksowanie idealnie więc opisuje to, co uczestnicy projektu rzeczywiście robią.

mikolaaj18 napisał(a):
Skrót mógłby brzmieć: Baza Systemu Indeksowania Archiwaliów ?

Jeśli chodzi o pełną nazwę, to uważam, że najlepiej byłoby zupełnie zrezygnować z wyrażenia Baza Systemu. Samo słowo baza nie oznacza tego co baza danych, a przypuszczam, że w takim znaczeniu użyto tego słowa w nazwie projektu.

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłaby nazwa "Wielkopolski System Indeksowania Archiwaliów" - skrótowiec takiej nazwy również przypominałby zdrobniałe imię żeńskie - WiSIA (od Jadwigi) i jednocześnie nawiązywałby do Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego. Nie wiem, czy jest szansa na językowe uratowanie tej sytuacji, ale mimo ogromnego szacunku dla projektu, niestety nie uważam nazwy Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej za najtrafniejszą.

E.J.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2013, 19:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2011, 21:18
Posty: 72
Lokalizacja: Leszno
Właśnie indeksuję moją pierwszą jednostkę (11_715_2_4) i mam problem.
Przy dwóch skanach (206 i 207) nie mam podglądu i pojawia się komunikat: Błąd odczytu.
Na stronie szukajwarchiwach te skany są widoczne.
I tu moje pytanie: mam uzupełnić dane ze skanów na szukajwarchiwach, czy może jest jakieś inne rozwiązanie?

_________________
Pozdrawiam,
Alicja


Poszukuję:
Kamińscy, Fiołka - okolice Kępna
Waligórscy, Walkowiak - Kębłowo, Wroniawy
Frąckowiak - Gradowice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2013, 20:36 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2463
U mnie wczytuje się prawidłowo, widocznie to jakiś przejściowy błąd transmisji.

Wczytaj ponownie całą jednostkę, dodatkowo włączając checkbox "Usuń wcześniej pobraną jednostkę".

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2013, 21:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2011, 21:18
Posty: 72
Lokalizacja: Leszno
Bartku, tylko że mam już całość prawie zindeksowaną.... Stracę wszystko?

Edit:
Przeszukałam jeszcze cały wątek i znalazłam podpowiedź Krzysztofa

hari3 napisał(a):
Błąd odczytu oznacza, że plik jest uszkodzony.
Proponuję kliknąć na tym skanie prawym klawiszem myszki, wybrać "Usuń plik z dysku.." i potwierdzić.
Następnie z menu wybieramy Skany oraz Wznów pobieranie, brakujący skan powinien zostać ponownie pobrany z sieci.

Pozdrawiam
Krzysztof


I teraz jest ok :D
Dziękuję!

_________________
Pozdrawiam,
Alicja


Poszukuję:
Kamińscy, Fiołka - okolice Kępna
Waligórscy, Walkowiak - Kębłowo, Wroniawy
Frąckowiak - Gradowice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2013, 07:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
mikolaaj18 napisał(a):
Wyobraź sobie, ze też indeksuję i czasem byłem zdziwiony, że "zaginione" skany znajdowałem kilka stron dalej


Nie ma co się kłócić, to zjawisko występuje chyba tylko w skanach z mikrofilmów akt pruskich USC, może nawet wyłącznie z zasobu AP Kalisz, więc niektórzy nigdy się na to nie natkną :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2013, 09:13 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Eryk Jan napisał(a):
Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłaby nazwa "Wielkopolski System Indeksowania Archiwaliów" - skrótowiec takiej nazwy również przypominałby zdrobniałe imię żeńskie - WiSIA (od Jadwigi) i jednocześnie nawiązywałby do Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego. Nie wiem, czy jest szansa na językowe uratowanie tej sytuacji, ale mimo ogromnego szacunku dla projektu, niestety nie uważam nazwy Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej za najtrafniejszą.


Witam,

projekt BASIA istnieje już od kilku lat i nigdy żadne uwagi co do nazwy - w początkowym okresie - nie były zgłaszane. Obecnie, jak sam zresztą zauważyłeś, nazwa jest bardzo rozpoznawalna i jednoznacznie kojarzona z tym właśnie projektem i nikt nie zamierza jej zmieniać (proszę to potraktować jako oficjalne stanowisko WTG).

Jeśli chodzi zaś o zapożyczenia, to język polski jest ich pełen: czeskie, niemieckie, ruskie, rosyjskie, francuskie, łacińskie, angielskie, tureckie, greckie, litewskie - niekoniecznie w tej kolejności chronologicznej - i nie ma nad tym faktem co ubolewać. Wszystkie słowa w nazwie BASIA są poprawne z punktu widzenia językowego, a nazwa wpisuje się poza tym w nazewnictwo Archiwów Państwowych (IZA, ZOSIA, ELA) - mam tylko nadzieję, że nie mają na to patentu!

Kwestia małego "i" zamiast wielkiej litery - to chyba mało istotny szczegół. Wydaje mi się, że czytelniejsze jest po prostu BASIA niż BaSIA - i tak nikt nie wnika co za tym skrótem stoi.

W każdym razie dzięki za uwagi. Na pewno będziemy się starali zwracać na to uwagę przy realizacji kolejnych projektów.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2013, 12:09 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Rozumiem oczywiście, że po kilku latach szanse na dokonanie zmiany nazwy są już niewielkie, przedstawiłem jedynie propozycję.

mac napisał(a):
Jeśli chodzi zaś o zapożyczenia, to język polski jest ich pełen: czeskie, niemieckie, ruskie, rosyjskie, francuskie, łacińskie, angielskie, tureckie, greckie, litewskie - niekoniecznie w tej kolejności chronologicznej - i nie ma nad tym faktem co ubolewać.

Ani razu nie ubolewałem nad zapożyczeniami z języków obcych. Ubolewam jedynie nad ich nadużywaniem.

mac napisał(a):
Wszystkie słowa w nazwie BASIA są poprawne z punktu widzenia językowego

Owszem - wszystkie słowa występują w słownikach, ale nie gwarantuje to przecież poprawności językowej. Zarówno rzeczownik masło, jak i przymiotnik maślany są poprawne, ale ich połączenie jest już nieprawidłowe. Nie rozumiem, na czym opiera się poprawność językowa tych słów. Pisałem już, jakie jest słownikowe znaczenie wyrazu indeksacja i że nie pokrywa się ono ze znaczeniem zamierzonym. Trudno oceniać poprawność językową słów pozbawionych kontekstu.

mac napisał(a):
a nazwa wpisuje się poza tym w nazewnictwo Archiwów Państwowych (IZA, ZOSIA, ELA) - mam tylko nadzieję, że nie mają na to patentu!

Chciałbym zauważyć, że nazwa nie brzmi ZOSIA, tylko ZoSIA.

mac napisał(a):
Kwestia małego "i" zamiast wielkiej litery - to chyba mało istotny szczegół. Wydaje mi się, że czytelniejsze jest po prostu BASIA niż BaSIA.

Chodzi oczywiście o małe "a", które oznacza głoskę wewnątrzwyrazową. Jestem jednak szczerze zdziwiony, że błąd ortograficzny jest traktowany jako mało istotny szczegół. Nie rozumiem, co jest nieczytelnego w skrótowcu BaSIA - czy właściwe użycie małej litery jest nieczytelne? Skrótowce MSWiA i DzURP są przynajmniej dla mnie w zupełności czytelne. Na szczęście wielu forumowiczów dbających o poprawną polszczyznę używa właściwego zapisu - BaSIA.

mac napisał(a):
i tak nikt nie wnika co za tym skrótem stoi.

Chcociażby ja wnikam - nie wiem też skąd założenie, że pozostałe osoby piszą o projekcie (lub w niego się angażują), nie znając jego pełnej nazwy - to dość przykre niedocenienie ich wrażliwości językowej. Tak już zupełnie na marginesie, nie jest to skrót, tylko skrótowiec - utworzony został przez skrócenie czterech słów.

mac napisał(a):
W każdym razie dzięki za uwagi. Na pewno będziemy się starali zwracać na to uwagę przy realizacji kolejnych projektów.

Jeśli mogłem pomóc, bardzo mnie to cieszy. Świadomość przyszłej dbałości o używanie poprawnej polszczyzny w kolejnych projektach jest prawdziwym pocieszeniem. Mnie zależy na tym, by tak ogromne projekty raczej propagowały właściwe użycie języka niż szerzyły błędy ortograficzne.

E.J.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2013, 14:35 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
BASIA może razem z Poznan Project świętować przekroczenie 1 miliona wpisów! :D

Dziękuję serdecznie wszystkim dotychczasowym uczestnikom projektu, za wkład jaki włożyli w jego rozwój i to, że tak wiele udało się nam już teraz osiągnąć. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale widać wyraźnie, że nie odstajemy liczbą zindeksowanych jednostek archiwalnych od tego, co na bieżąco serwuje nam NAC. W chwili obecnej na 14 261 dostępnych w bazie jednostek, mamy opracowanych 7 892, a więc ponad połowę. Na stronie szukajwarchiwach.pl jest dostępnych jeszcze kilkanaście tysięcy innych akt niż metrykalne i te pewnie też kiedyś uda się włączyć do zasobu BASI, natomiast przedtem konieczne będzie zmodyfikowanie programu ASIA, aby móc optymalnie wykorzystać możliwości bazy i precyzyjnie odnajdywać w niej poszukiwane informacje.

Obecnie każdego miesiąca przybywa w BASI około 40 tys. nowych wpisów z samej tylko aplikacji ASIA, co przedstawia poniższy wykres. Widać na nim wyrazie wzrost zainteresowania projektem i zwiększoną intensywność prac w porównaniu do lat ubiegłych. Jednocześnie daje się zauważyć też tendencja zwiększonego nakładu prac w sezonie zimowym, czemu pewnie sprzyjają długie wieczory i gorsza pogoda, przez którą spędzamy więcej czasu przy komputerze. Praca NAC też odgrywa tutaj na pewno duża rolę, bo coraz więcej nowego materiału pojawia się na szukajwarchiwach.pl, dzięki czemu prawie każdy znajdzie akta z regionu, którym jest szczególnie zainteresowany.

Obrazek

W tym tempie jeszcze pewnie niejeden milion przed nami, życzę więc całemu projektowi wielu chętnych rąk do pracy i nowych materiałów źródłowych, a wszystkim korzystającym z jego zasobów, wielu wspaniałych odkryć!

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 09:03 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2011, 07:52
Posty: 74
Witam,
Jak mogę sprawdzić czy ktoś już indeksuje Czempiń 1816-1817 UMZ?
Będę w najbliższych dniach przeglądać mikrofilm i chętnie (o ile znajdę czas) zindeksuję całość lub część.

_________________
Kasia z Wilczewskich
...........................
Oddam pół królestwa za akt ślubu Macieja Wilczewskiego z Agnieszką lub Katarzyną (do 1796 Kujawy lub Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 14:56 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Droga Kasiu, parafia Czempiń jest zindeksowana! Pozostały tylko akty zgonu.
Małżeństwa sprawdzić możesz na Poznań Projekt i akty ur./chrzty w BASI.
Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 15:30 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2011, 07:52
Posty: 74
Ale według zawartości bazy BaSIA chrzty są zindeksowane w latach 1799-1814 a potem od 1875.
Chyba że spis zawartości jest nieaktualny.

_________________
Kasia z Wilczewskich
...........................
Oddam pół królestwa za akt ślubu Macieja Wilczewskiego z Agnieszką lub Katarzyną (do 1796 Kujawy lub Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 16:00 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Kasiu, napiszę do admina, k' woli wyjaśnienia. Może to troszkę potrwać- mamy niedzielę(!)
By było jaśniej: chodzi o akty parafialne?

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 16:26 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2011, 07:52
Posty: 74
Tak – parafialne

PS. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że moja 3xprababka i jej 4 siostry urodziły się w latach 1816 – 1829 w Czempiniu.
Jednak w BaSI nie ma żadnej z nich, co więcej nazwisko Matuszkiewicz przestaje się pojawiać w kontekście Czempinia właśnie w 1814 – co sugeruje mi, że zawartość bazy jest podana poprawnie.

A że będę miała w łapkach mikrofilm z 1816 – 1817 to chętnie się dołączę do indeksacji – ale nie chcę dublować czyjejś pracy.

Mikrofilm będę przeglądać w czwartek, może piątek

_________________
Kasia z Wilczewskich
...........................
Oddam pół królestwa za akt ślubu Macieja Wilczewskiego z Agnieszką lub Katarzyną (do 1796 Kujawy lub Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 17:50 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Już wysłałam wszystkie indeksy do admina, a obejmują one lata 1799-1890. Teraz trzeba poczekać aż się pokażą w zasobach BASI.
Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2011, 07:52
Posty: 74
Rewelacja.
Tylko chrzty, tak?
Czy zgony również?

_________________
Kasia z Wilczewskich
...........................
Oddam pół królestwa za akt ślubu Macieja Wilczewskiego z Agnieszką lub Katarzyną (do 1796 Kujawy lub Wielkopolska)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2013, 18:34 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Niestety zgony par. Czempiń są nie zindeksowane, chyba czekały na Ciebie!(?)

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3454 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 70  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL