XI Spotkanie Rocznicowe WTG "Gniazdo"Spotkania rocznicowe Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" są wyjątkowe i niepowtarzalne. Odbywają się one na przemian, jednego roku w Poznaniu, drugiego w Gnieźnie itd. Stowarzyszenie nasze zostało założone w Gnieźnie 28 października 2006 r. symbolicznym gnieździe genealogów spod znaku WTG. To tutaj zrodziły się idee programowe, mozolnie przekuwane w liczne zrealizowane i realizowane dzieła.Wczorajsze, sobotnie XI spotkanie miało miejsce w Poznaniu w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego. W przeszłości w tym miejscu spotykaliśmy się kilkanaście razy i zawsze były one udane, a do tego okraszone znakomitymi prelekcjami, wykładami i oczywiście osobami, które je przedstawiały. I tym razem było nie inaczej. Pomiędzy prelekcjami prezes Wojciech Jędraszewski poinformował członków i sympatyków, że przyszłoroczne XII spotkanie przeniesione zostanie na czerwiec. Ma to związek z nadaniem spotkaniom formy plenerowej, czyli w części odbywających się pod chmurką, lub jak kto woli w promieniach słonecznych - nie zapeszając pogody.
Pierwsze nasze wrażenie, po przybyciu do centrum Poznania, wywołało
Betlejem Poznańskie, które właśnie w tym dniu na Placu Wolności rozpoczęło swój przedświąteczny żywot kulturalno-rozrywkowy oraz gastronomiczno-handlowy. Impreza to swoisty jarmark i związana jest z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia i w tym roku nie w Rynku a po raz drugi na Placu Wolności rozłożyła swoje podwoje.
Wracając zaś do naszego celu podróży, czyli XI spotkania rocznicowego, dotarliśmy na miejsce, do Sali Posiedzeń im. Seweryna Mielżyńskiego, z lekkim wyprzedzeniem, dlatego mogliśmy swobodnie zaopatrzyć się na bogato zaopatrzonym stoisku z wydawnictwami PTPN i WTG "Gniazdo".
Z poznańską punktualnością spotkanie otworzył prezes Wojciech Jędraszewski, który przed kilku dniami w ratuszu poznańskim odebrał odznakę honorową "za zasługi dla archiwistyki". Jak sam powiedział, jest to wyróżnienie dla wszystkich zaangażowanych w dzieła twórcze członków WTG.
W pierwszym znakomitym i arcyciekawym wykładzie prof. zw. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz opowiedziała nam o
Początkach Poznania okiem archeologa. Pani Profesor jest odkrywczynią Palatium Mieszka I i Honorową Obywatelką Miasta Poznania. Przedstawiła nam dzieje Ostrowa Tumskiego na przełomie X i XI w. ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczych nad fundacją grodową Mieszka I oraz jego poznańskim Palatium. Zainteresowania naukowe prof. zw. dr hab. Hanny Kóčki-Krenz dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. Swoją pierwszą pracę opublikowała w 1968 r.
Więcej ze zdjęciami pod linkiem
http://strzelno3.bloog.pl/id,364063044, ... index.htmlMarian Przybylski zwany Słowianinem