Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
03 gru 2009, 19:38
Proszę o pomoc
Gdzie mogę znaleźć informacje na temat : gdzie Niegolewscy posiadali majątki na przełomie XVIII i XIX w. - może na Kaszubach też ?
03 gru 2009, 22:42
Witaj,
Mysle, ze warto sprawdzic PSB (Polski Slownik Biograficzny) tam powinny byc sylwetki najbardziej znanych Niegolewskich oraz Wielkopolski Slownik Biograficzny a takze Ziemianie polscy XX wieku wydawanych przez wyd. DiG (2000 rok.). Mysle, ze cos w tych pozycjach znajdziesz.
Ponadto mozesz popatrzec w opracowaniach:
Władysław Niegolewski, 1819-1885, Jan Słowikowski - 1988
Ziemiaństwo wielkopolskie, Andrzej Kwilecki - 1998
Pułkownik Niegolewski, Adam Mieczysław Skałkowski - 1924
Listy z Poznania: wybór felietonów z drugiej połowy XIX wieku, Jan Data - 1988
A teraz na marginesie chcialam zapytac w jakich okolicach szukasz Wilczynskich, moze w okolicach Szamotul? Ja tez szukam mych prapradziadkow o tym nazwisku. Moja prababarka z d. Wilczynska urodzila sie w Wierzchaczewie i oprocz imienia jej ojca nic wiecej nie wiem.
Pozdrawiam
Slawa
03 gru 2009, 22:52
Dzięki za informacje
Wilczyński - Kostrzyn Wlkp. starsza siostra mojego dziadka wyszła za Kazimierza Wilczyńskiego
03 gru 2009, 23:02
A szkoda, ze nie Szamotuly
Pozdrawiam
Slawa
03 gru 2009, 23:06
Pierwsze wzmianki o Niegolewie pochodzą z 1388 roku, w dokumentach wymieniony jest Lancomir de Negolevo. Dzisiejsza nazwa wsi pojawiła się w 1799 roku.
Na terenie wioski odkryto ślady osadnictwa z okresu neolitycznego - grodzisko stożkowe o wysokości 4 m otoczone pozostałościami fosy. Odkopane zostało cmentarzysko wyposażone w urnę oraz ślady mieszkań. Nieprzerwanie od 1389 do 1939 roku Niegolewo stanowiło własność rodu Niegolewskich herbu Grzymała, zasłużonego w wojnach napoleońskich, w powstaniu listopadowym i styczniowym. Najbardziej znany jest pułkownik Andrzej Marcin Niegolewski (1787 - 1857) - oficer szwoleżerów, który za udział w słynnej szarży pod Samosierrą otrzymał od Napoleona order Legii Honorowej. Walczył w powstaniu listopadowym, za co został uwięziony. Utworzył pierwszy w Wielkoposce ordynację - minorat, majątek dziedziczył najmłodszy syn właściciela. Coroczne w rocznicę bitwy pod Samosierrą 30 listopada odbywały się nabożeństwa żałobne ku czci Polaków biorących udział w wojnach napoleońskich. W 1874 r. powstał w parku obelisk na pamiątkę uczestników tej bitwy, został on zniszczony w czasie II wojny światowej przez hitlerowców. Szczątki Andrzeja Niegolewskiego spoczywają w krypcie zasłużonych w poznańskim kościele św. Wojciecha. W rodzinie Niegolewskich było jeszcze wiele innych zasłużonych postaci między innymi: Stanisław Niegolewski - działacz społeczny, uczestnik powstania wielkopolskiego. Jego żona Wanda była członkiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Felicjan był uczestnikiem konfederacji barskiej i insurekcji kościuszkowskiej.
W parku z pierwszej połowy XIX wieku wznosi się piętrowy pałac zbudowany w 1896 roku na miejscu starego dworu, który spłonął w 1895 roku. Parter zawiera część reprezentacyjną z hallem, piętro - część mieszkalną. W pałacu znajdował się tzw. salonik napoleoński zawierający pamiątki po pułkowniku Andrzeju Niegolewskim. Obok jest zespół zabudowań folwarcznych z piętrowym spichlerzem z 1835 r., wieżą ciśnień i gorzelnią.
Przez Niegolewo, Niepruszewo i Michorzewo wiedzie 18 km szlak rowerowy Emilii Szczanieckiej.
04 gru 2009, 08:57
Dziękuję i proszę o jeszcze.
Zawsze lubiłam historię (tę starszą) a od kiedy zajęłam się poszukiwaniami genealogicznymi drążę niektóre wątki bo uzupełniają się nawzajem.
Interesują mnie Niegolewscy bo przypuszczam, że z nimi mają coś wspólnego moi przodkowie.
Idąc wstecz dotarłam do Polskiej Wsi (dziś już w Pobiedziskach). Najstarsze zapisy o moich znalazłam w 1788 r. (urodzenia dzieci).
Tak sobie myślę, że skoro pałac Niegolewskich w Polskiej Wsi i moi pojawiają się tu po rozbiorze Polski to być może związane to z przesiedleniem się Niegolewskich (wyjazd ich skądś spod zaboru). Może coś wiesz o tych Niegolewskich lub gdzie coś o nich szukać.
05 gru 2009, 12:58
Witam !
Barbara h.Kotwicz Radomicka *1618 Żerków + po 1658
wychodzi za mąż 1637 za Andrzeja h.Grzymała Niegolewskiego
*ca 1611 + 1656 Syna Macieja 1576-1633
Sa Oni Protoplastami płk.Andrzeja Niegolewskiego 1787-1857,Kuzyna
mojego Przodka gen.Ambrożego h.Bończa Skarżyńskiego 1789-1868
szwoleżera w wojskach Napoleona,szefa Jego gwardii przybocznej,biorą
Oboje udział w bitwie pod Samosierrą.
Ambroży otrzymał od Napoleona w 1814 tytuł barona Cesarstwa i donację
w wysokości 500 ówczesnych franków,która ta suma po przeliczeniach
była wypłacana Jego Potomstwu do II w.s.
Tytuł barona został w 1824 przez Deputację Senatu Królewstwa Polskiego
zatwierdzony i rozciagniety na wszystkich potomków gen.Ambrożego,
w tym i na moja skromną osobę,wbrew francuskiej zasadzie primogenitury,
dziedziczenia przez nastarszego potomka płci męskiej w każdym pokoleniu.
Po abdykacji Napoleona ,I pułk szwoleżerów wrócił do Kraju prowadzony
przez Francję i Niemcy przez Ambrożego Skarżyńskiego w zastępstwie
d-cy pułku gen.Wincentego Krasińskiego,nota bene Kuzyna Ambrożego.
Mam listy pisane do Siebie przez Ambrożego S. i Andrzeja N.
wspomnienia z czasów Ich wspólnej służby u Napoleona.
Ojcem Barbary Radomickiej był mój Przodek Hieronim Jarosz Radomicki
*1584 Jurkowo +30.03.1652 Żerków poch.w kościele św.Stanisława
poseł na sejm,starosta wschowski,kasztelan krzywiński,wojewoda
inowrocławski,przyjmuje 1623 w Żerkowie Króla Zygmunta III Wazę.
Ze skromnego" 3 wioskowego szlachcica "stał sie przed śmiercią jednym
z najbogatszych Wielkopolan,miał około 50 wiosek i miasto Żerków.
Byłem świadkiem odkrycia we Wschowie w kościele ewangielickim
Kripplein Christi trumny ze zwłokami Jego Żony a mojej Pra- Babki/10x/
Zofii h.Gryf Ujejskiej *1592 +21.07.1628,Której trumna i suknia znajduje
sie obecnie w Muzeum Wschowskim.
Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa
07 gru 2009, 09:50
Gdzieś czytałam, ża zasłużeni żołnierze dostawali ziemię w nagrodę a "moi" mieli ziemię w Polskiej Wsi stąd drążę temat pojawienia się tutaj dwóch braci, a że koło pałacu Niegolewskich to może razem gdzieś walczyli...
Pozdrawiam Alicja
07 gru 2009, 16:18
Witaj!
Jak pisałem o Andrzeju Niegolewskim - to pochodzi z Niegolewa powiat Buk.
Więcej wiadomości o Niegolewskich to
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... 22&page=26 ; Jeżeli była by potrzeba skontaktowania sie bezpośrednio to mam do niego nr telefonu.
Pozdrowienia
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.