Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
02 paź 2019, 02:16
Witam,
mam przyjemność zaprosić Was do Złotowa. Właściwie, to nie ja zapraszam a zaprasza nas, do tego pięknego miasta położonego na Pojezierzu Krajeńskim, członek WTG Roman Grzebel. Okazją jest spotkanie patriotyczno-turystyczne (z naciskiem na patriotyczne), które odbędzie się w dniu 19 października br. Oficjalnie organizatorem jest WTG "Gniazdo", ale całe swoje serce w przygotowanie imprezy włożył Roman.
Dodam tylko, że, jak zwykle organizujemy autobus z Poznania. Wyjazd godz. 8.30, powrót ok. godz. 18.30.
Poniżej skan Zaproszenia a bliższe dane dotyczące wyjazdu, w tym również kwestie finansowe oraz formularz na zapisy przedstawię niebawem.
03 paź 2019, 15:46
Andrzej, Pozdrawiam i dziękuję za info.
04 paź 2019, 14:09
siwy napisał(a):Dodam tylko, że, jak zwykle organizujemy autobus z Poznania.
A z Kołobrzegu?
Ja nie mogę, ale pogodę wyślę
04 paź 2019, 14:33
W Kołobrzegu pada w Złotowie będzie świecić słońce
Zapraszam.
07 paź 2019, 22:55
Witam,
a oto dalsze szczegóły wyjazdu do Złotowa:
1. Chętnych do jazdy autobusem zapraszam w sobotę (19.10.br. - godz. 8.30) na ul. Świętojańską, parking za kościołem św. Jana Jerozolimskiego za Murami (gości spoza Poznania informuję, że to w pobliżu Ronda Śródka). Koszt przejazdu - 20,- zł.
2. Kawą zostaniemy poczęstowani przez samego burmistrza Złotowa a więc nie musimy płacić (dobra wiadomość dla oszczędnych
3. Za obiad, niestety, każdy płaci sam. Zjemy go w restauracji Promenada nad Jeziorem Miejskim. Mamy do wyboru nast. zestawy:
Zupy:
1. Żurek z białą kiełbasą.
2. Rosół.
3. Pomidorowa.
II danie:
1. Devolay z domowym pure i zestawem surówek.
2. Schab po chłopsku, panierowany, z cebulą i boczkiem, frytki, zestaw surówek.
3. Polędwiczki wieprzowe w sosie słodko-pikantnym z pieczarkami, frytki, zestaw surówek.
Do obiadu woda mineralna z cytryną i limonką.
Cena dowolnego z powyższych zestawów - 30,- zł.
Link do formularza na zapisy tutaj:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScZHizeYKid3ch9ZPHCBEU2EJCQtmsp7ebx3x827hgtztTwNw/viewformA jeśli chcemy sprawdzić kto z nami pojedzie, klikamy tutaj:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1cBTwoQXLavQuLkNK7HpbkmeBCav21kLRIOzSEMpduD4/edit?usp=sharing
08 paź 2019, 14:10
A teraz coś o atrakcjach samego Złotowa.
Otóż, będziemy mieli wielką przyjemność zapoznać się z jego historią i być oprowadzonym po mieście przez samą Panią Burmistrz, Małgorzatę Chołodowską. Pani Burmistrz jest historykiem, byłym dyrektorem Muzeum Ziemi Złotowskiej a więc spotkanie z nią, osobom chcącym bliżej poznać historię i czasy współczesne Ziemi Złotowskiej, będzie prawdziwym rarytasem. Głównym zabytkiem miasta jest barokowa świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny a także klasycystyczny Pałac Działyńskich czy też poewangelicki kościół pw św. Stanisława Kostki.
W imieniu złotowskich regionalistów - zapraszam.
08 paź 2019, 15:27
To co przedstawił Andrzej odnośnie atrakcji Złotowa, to jest scalone w najmniejszej pigułce. Złotów jest położony na Ziemi Krajeńskiej. Za datę powstania miasta uznaje się rok 1370. W przyszłym 2020 roku będzie obchodził 650-lecie. Historycznie, prywatne miasto szlacheckie Złotowo, własność wojewody płockiego Piotra Potulickiego, około 1580 roku leżało w powiecie nakielskim województwa kaliskiego Z tytułu swojego położenia na pograniczu, Złotów był wielokrotnie niszczony, m.in. podczas potopu szwedzkiego i III wojny północnej. Po rozbiorach Złotów stał się częścią Królestwa Prus, a następnie zjednoczonych Niemiec. W granice Polski powrócił w roku 1945, od tamtej pory kilkukrotnie zmieniając przynależność administracyjną. Miasto Złotów jest położone w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba władz samorządowych powiatu złotowskiego oraz gminy wiejskiej Złotów. Położone w południowo-zachodniej części Pojezierza Krajeńskiego będącego częścią Pojezierza Pomorskiego, na terenie historycznej Krajny, na pomorsko-wielkopolskim pograniczu, nad rzeką Głomią i jeziorami: Złotowskim (Miejskim), Babą, Burmistrzowskim, Proboszczowskim oraz Zaleskim. Dzieje Złotowa są dużo starsze, ale jako datę powstania wymienia się zapis w Kronice Janka z Czarnkowa mówiący o tym, iż król Kazimierz Wielki (1310–1370) zapisał miasto Wielatów w spadku swojemu wnukowi Kaźkowi słupskiemu w roku 1370. Od połowy XVI w. znana jest obecna nazwa Złotow.
W 1657 r. ośrodek miejski został zniszczony na skutek postawy właściciela Andrzeja Karola Grudzińskiego, który po początkowym przejściu na stronę Szwedów zmienił zdanie i rozpoczął walkę z protestanckim najeźdzcą. W odwecie Szwedzi puścili miasto z dymem. Pod koniec XVII w. Złotów chylił się ku upadkowi nękany pożarami, epidemiami, przemarszami wojsk i uciążliwymi kontrybucjami.
Od I rozbioru Polski w 1772 r. miasto zostało wchłonięte przez Prusy. Pozostało w granicach Niemiec również po zakończeniu I wojny światowej (1914–1918). W XIX i XX w. działały tutaj liczne organizacje kulturalne, religijne i gospodarcze mające na celu promowanie i utrzymanie polskości tych ziem. Po ciężkich walkach Złotów został wyzwolony 30 stycznia 1945 r. przez żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego z 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego
18 paź 2019, 19:25
Ponieważ temat pt "Spotkanie w Złotowie" schował się tak nisko, że przestał być widoczny na stronie, pozwalam sobie przypomnieć jutrzejszym "turystom", że spotykamy się na parkingu, na tyłach kościoła św. Jana Jerozolimskiego Za Murami, już jutro. Wyjazd - godz. 8.30.
I jeszcze jedno. Mam złe wiadomości dla osób, które zamówiły do obiadu zupę. Z powodu małego zainteresowania I-szym daniem zupy nie będzie, ale dla chętnych mogą być flaczki. A tak liczyłem na żurek
Do zobaczenia
20 paź 2019, 20:04
Ddziękuję organizatorom spotkania w Złotowie, Romanowi i Andrzejowi. Dziękuję Gospodarzom- władzom samorządowym Staroście powiatu złotowskiego, Burmistrzowi Złotowa, Wójtowi Gminy Tarnowa, oraz ks. prob. Kazimierzowi Świderskiemu za bardzo miłe i gościnne przyjęcie naszej grupy na uroczystościach w Złotowie.
Krótka relacja pisemna i fotograficzna znajduje się na FB.
WOjtek
21 paź 2019, 12:05
Bardzo dziękujemy za to, że mogliśmy wziąć udział w spotkaniu przygotowanym perfekcyjnie przez Romana Grzebela. Przewodniczka (sama Pani Burmistrz i Jej szanowna Świta) udzielali nam, w trakcie spaceru po mieście, wielu ciekawych informacji o Złotowie i jego historii. Ksiądz proboszcz obdarzył nas kolejną porcją wiedzy. Pogoda dopisała, cudowna złota jesień. Humory też. Poznaliśmy nowych, bardzo serdecznych ludzi, mam nadzieję,że niebawem członków WTG. Andrzeju Tobie jak zwykle dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu.
Wojciechu pochwal się
, nie zapamiętałam czym Cię odznaczono, ale gratulujemy. Magda i Tadek
22 paź 2019, 07:43
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Podziękowania do władz samorządowych i osób, które opowiadały o historii Złotowa przekazałem. Serdeczne podziękowania dla Wojciecha i Andrzeja za współorganizację uroczystości. Cieszę się z zadowolenia wszystkich członków WTG - uczestników uroczystości i z tego jak to Magdalena napisała "Pogoda dopisała, cudowna złota jesień. Humory też."
Pozdrawiam serdecznie.
22 paź 2019, 07:44
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Podziękowania do władz samorządowych i osób, które opowiadały o historii Złotowa przekazałem. Serdeczne podziękowania dla Wojciecha i Andrzeja za współorganizację uroczystości. Cieszę się z zadowolenia wszystkich członków WTG - uczestników uroczystości i z tego jak to Magdalena napisała "Pogoda dopisała, cudowna złota jesień. Humory też."
Pozdrawiam serdecznie,
Roman Grzebel
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.