Moi Mili,
chciałabym powiadomić, że nasz Rocznik w tym roku wyjątkowo się spodobał, o czym świadczy choćby przedjubileuszowy dodruk (co do tej pory jeszcze nie miało miejsca), a ponadto ciepłe słowa wypowiedziane lub napisane (czy to na forum, czy to w mailach).
Jest to zasługa przede wszystkim piszących teksty, bo one są tak naprawdę esencją "gniazdowej" publikacji.
Cieszę się, że udało się pozyskać tak ciekawe i wnoszące wiele nowego artykuły, zwłaszcza od osób nie będących członkami WTG.
Jednocześnie chciałabym poinformować, że z przyczyn organizacyjnych i czasowych już teraz rozpoczynamy zbieranie materiałów do Rocznika. Bardzo proszę wszystkie osoby chcące się podzielić z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem o nadsyłanie tekstów
31 marca tego roku (każdego bieżącego).
Pozwolę sobie poniżej zamieścić kilka uwag technicznych.
1. Prace powinny być nadsyłane w Wordzie.
2. Zdjęcia (jeśli autor przewiduje umieszczenie ich w publikacji) przesyłamy osobno (a nie wklejone w pracę!), w jak największej rozdzielczości i podpisane. Fakt nadesłania dużej ilości zdjęć nie gwarantuje tego, że wszystkie się znajdą w tekście.
3. Konieczne jest podanie źródła pochodzenia zdjęć. W przypadku wykorzystania fotografii pochodzących z muzeów, archiwów, etc.
niezbędne jest uzyskanie pisemnej zgody na publikację zdjęć w Roczniku.
4. Proszę o jednoczesne nadsyłanie wraz z pracą swojego zdjęcia portretowego, również w jak największej rozdzielczości.
5. Praca powinna mieć przypisy, zarówno w przypadku książek, czasopism, etc., jak i stron internetowych, wraz z podaniem daty dostępu do danej strony.
6. Oczywistym jest, że najprzyjemniej i najchętniej opisuje się zmagania z własną genealogią. Chciałabym jednak zachęcić do podjęcia tematyki historycznej, społecznej czy obyczajowej lub do zmierzenia się problematyką dotyczącą źródeł, metod i systematyki poszukiwań. Teksty takie wymagają co prawda znajomości przedmiotu czy pogłębienia posiadanej już wiedzy ale nie jest to rzecz nie do przeskoczenia, zwłaszcza, że na zaznajomienie się z danym tematem pozostało jeszcze ponad cztery miesiące czasu.
Artykuły o których wspominam i do pisania których zachęcam, umieszczone są w części pierwszej i drugiej Rocznika - to tak na wypadek, gdybym wyraziła się nieprecyzyjnie.
7. Teksty mogą pisać nie tylko członkowie WTG i jego sympatycy ale np. regionaliści, archiwiści, księża, muzealnicy, bibliotekarze, przedstawiciele innych wyznań, nauczyciele czy inne osoby chcące podzielić się swymi przemyśleniami czy wiedzą. Mieliśmy już na łamach naszego Rocznika autorów spoza naszego kręgu, co bardzo wzbogaciło naszą publikację.
Chyba wystarczy