Section for our foreign language guests
Odpowiedz

Sybilski

22 maja 2013, 12:21

Hallo, dzien dobre,
Jan Pawel Sybilski, Freiherr von Wolfsberg, könnte ein Vorfahr von mir sein...
Der Hannoveraner Zweig unserer Familie besteht darauf einen Adeligen unter ihren Vorfahren zu haben...
Das einzige was ich an Daten habe: Geburtsjahr 1677, Tod Juni 1763, Sohn eines polnischen Bauern, 1753 zum General ernannt.
Wer hift mir mit weiteren genealogischen Daten: Hochzeit, Kinder, wo hat er gelebt, sein Gut gehabt in der Lausitz usw.
Mein aeltester Sibilsky bekommt 1803 einen Sohn, diese Lücke müsste geschlossen werden

http://www.prolusatia.pl/index.php?opti ... ie-artykuy

Steht dort etwas über seine Genealogie?

Ich bin gespannt,

viele Grüße,

Uli (Brinker)

Re: Sybilski

22 maja 2013, 16:25

Witam,

pod linkiem genealogia SYBILSKICH

http://www.sibilski.org/node/1

pozdr.
G.

Re: Sybilski

23 maja 2013, 14:50

Postać Jana Pawła Sybilskiego (Szybilskiego ,Sibilskiego) (1677-1763) barona von Wolfsberg jest również opisana W Polskim Słowniku Biograficznym zeszyt 189/T.46/2/ który ukazał się w listopadzie 2009r. ,autorem tego opracowania jest również Tomasz Ciesielski

Praca zamieszczona pod linkiem zaproponowanym przez Uli Brinker a która ukazała się na stronie Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyckiego w opracowaniu Tomasza Ciesielskiego pokrywa się z materiałem że Słownika .

Zgadzam się w pełni z autorem artykułu że postać Sybilskiego jest właściwie nie znana w polskiej literaturze historycznej . Jeżeli już to w obszarze szczątkowym i właściwie jest to drugie opracowanie jakie przeczytałem o tej postaci historycznej ukazujące cały dorobek wojskowy i życiowy tej nie tuzinkowej postaci . Sam bardzo długo i w róznej literaturze szukałem informacji i dopiero opracowanie Tomasza Ciesielskiego że Słownika pozwoliło mi w pełni poznać tą postać historyczną .

Jako ciekawostkę należy podać że przynajmniej na terenie Wielkopolski nazwiska w brzmieniu Sybilski, Szybilski , Sibilski pojawiają się dopiero w okresie już sławy generała lub po jego śmierci . W pierwotnej formie są one zawsze z końcówką -ski . Dopiero w póżniejszym okresie w niektórych rodzinach (taki przypadek był w moim nazwisku ) zanika we wszystkich liniach końcówka -ski lub podobnie jak np. w linii Sibilskich z parafii Wielichowskiej tworzą się linie z -ski (dla mieszkańców miasteczka ) i bez -ski dla pozostałych.
Na ile na pojawienie się tego nazwiska w Wielkopolsce miała wpływ sama postać i sława barona-generała można dziś spekulować . Ale faktem jest historycznym że bardzo często przebywał i walczył w Wielkopolsce np. w 1734 r. był w Wielichowie .
Odpowiedz