Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 wrz 2024, 00:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 kwi 2014, 05:38 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2014, 16:51
Posty: 149
Witam orientuje się może ktoś gdzie mogą znajdować się dyspensy małżeńskie z 1891 roku z parafii Objezierze.Byłbym bardzo ale to bardzo wdzięczny za odpowiedź.

_________________
Pozdrawiam
Łukasz R.


Poszukuję Nowiccy z Popowa (powiat Oborniki),Bączyków z Gałowa.Smiłowa, Lembiczów z Gałowa, Przyborowa,Jankowskich z Baborowa,Feliksiak z Wymysłowa,Jadamscy z Lidzbarka oraz Dzierzgonia,Dąbrowscy okolice Wrocek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2014, 10:10 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Czy rodzaj i stopień przeszkody tamującej małżeństwo jest znany?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2014, 10:29 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2014, 16:51
Posty: 149
Kuzynostwo ale w jakim stopniu nie wiem te same nazwisko.

_________________
Pozdrawiam
Łukasz R.


Poszukuję Nowiccy z Popowa (powiat Oborniki),Bączyków z Gałowa.Smiłowa, Lembiczów z Gałowa, Przyborowa,Jankowskich z Baborowa,Feliksiak z Wymysłowa,Jadamscy z Lidzbarka oraz Dzierzgonia,Dąbrowscy okolice Wrocek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2014, 08:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 497
Balbas napisał(a):
Witam orientuje się może ktoś gdzie mogą znajdować się dyspensy małżeńskie z 1891 roku z parafii Objezierze.Byłbym bardzo ale to bardzo wdzięczny za odpowiedź.



Zajrzyj do "Inwentarz AAP - baza danych"
-pozycja LP 6
http://bazy.aap.poznan.pl/inwentarzes.p ... spolu=0078
-pozycja LP 80
http://bazy.aap.poznan.pl/inwentarzes.p ... spolu=0078

Nie przeglądałem jeszcze tych akt i nie wiem co zawierają i czy są udostępniane osobą "z zewnątrz". Najlepiej zadzwoń do AAP i się dowiedź podając sygnatury zamówień, czy możliwy jest wgląd do tych dokumentów.

Łukaszu, a jaka jest treść zapisu o dyspensie w akcie małżeństwa?
Ja jednak uważam że łatwiej będzie po prostu spróbować w tym przypadku odnaleść w metrykach parafialnych samemu przodków tych nowożeńców.

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2014, 08:40 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2014, 16:51
Posty: 149
Dziękuje za odpowiedź ale znalazłem już tego czego szukałem w zbiorach AAP.

_________________
Pozdrawiam
Łukasz R.


Poszukuję Nowiccy z Popowa (powiat Oborniki),Bączyków z Gałowa.Smiłowa, Lembiczów z Gałowa, Przyborowa,Jankowskich z Baborowa,Feliksiak z Wymysłowa,Jadamscy z Lidzbarka oraz Dzierzgonia,Dąbrowscy okolice Wrocek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2015, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2014, 09:47
Posty: 12
Proszę o pomoc , bezskutecznie szukam dokumentów dot. dyspensy dot. małżeństwa moich przodków.
W parafii katolickiej w Zagórowie Tomasz Parus ( ur. Zagórów ) i Marianna Szymczak ( ur. Dąbrowa pow. łeczycki ) dnia 12/24.11.1875r. wzięli ślub.Poprzedzała go tylko jedna zapowiedż przedślubna , w parafii odstąpiono od dwóch zapowiedzi za okazaną indulti konsystorza kaliskiego z dn.8/20.11.1875r o numerze 746. Szukałam tych dokumentów w Archiwum Arch. we Włocławku, nie ma tam po nich śladu, nie zachowały sie też jakiekolwiek dowody do małżeństw w parafii. Proszę o wskazówke , gdzie powinnam szukać tej zgody , gdzie byłyby przechowywane dokumenty konsystorza. Ksiądz udzielając ślubu wpisał rodziców Marianny - to Mojżesz i Estera Szymczak, prawdopodobnie była wyznania mojżeszowego. Nie wiem gdzie szukać, a ponadto mam ogromny problem ze znalezieniem tej Dąbrowy pow. łeczycki w której się urodziła.
Będę wdzięczna za każdą podpowiedz
Mirosława


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2015, 20:50 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Akta konsystorza kaliskiego spłonęły w wyniku ostrzału Włocławka przed bolszewików w sierpniu 1920 r. Uchowała się dosłownie garstka...

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2015, 11:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5194
Lokalizacja: Poznań
stan napisał(a):
Balbas napisał(a):
Witam orientuje się może ktoś gdzie mogą znajdować się dyspensy małżeńskie z 1891 roku z parafii Objezierze.Byłbym bardzo ale to bardzo wdzięczny za odpowiedź.



Zajrzyj do "Inwentarz AAP - baza danych"
-pozycja LP 6
http://bazy.aap.poznan.pl/inwentarzes.p ... spolu=0078
-pozycja LP 80
http://bazy.aap.poznan.pl/inwentarzes.p ... spolu=0078

Nie przeglądałem jeszcze tych akt i nie wiem co zawierają i czy są udostępniane osobą "z zewnątrz". Najlepiej zadzwoń do AAP i się dowiedź podając sygnatury zamówień, czy możliwy jest wgląd do tych dokumentów.

Łukaszu, a jaka jest treść zapisu o dyspensie w akcie małżeństwa?
Ja jednak uważam że łatwiej będzie po prostu spróbować w tym przypadku odnaleść w metrykach parafialnych samemu przodków tych nowożeńców.


Olku,
Może wiesz gdzie mam odszukać dyspensy małżeńskiej moich dziadków z 1912 roku. Z opowiadań ojca wiem, że była to dyspensa papieska, bo dziadkowie byli najbliższym kuzynostwem (matka babci i ojciec dziadka byli rodzeństwem). Ja osobiście nie widziałam ich aktu ślubu kościelnego, ale otrzymałem wiadomość, że nie ma w nim nic o dyspensie. Chodzi o ślub zawarty w Śremie 22.04.1912. przez Stanisławę Mąkowską i Tadeusza Krzyżana ze Środy.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2015, 10:19 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2478
Jeśli dyspensy nie ma w aktach parafii (allegatach) wskazanych w katalogu podręcznym, należy jej szukać w jednostkach podanych wyżej przez Olka.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2016, 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 497
Pisma o dyspensowanie to często kopalnia wiedzy i ciekawostek o ludziach w nich wymienionych.
Ostatnio przeglądają dokumenty dyspens w jednej z parafii natknąłem się na zapis z lat 20-tych XIXw. gdzie to pleban opisuje taki przypadek (dla dobra owych osób jak i ich ewentualnych zstępnych pominę dane personalne i parafię) Narzeczony obecnie wdowiec za życia swojej pierwszej żony przez 24 lata nie doczekał się żadnego potomstwa. Lecz w czasie trwania małżeństwa utrzymywał przez pewien czas związek z obecną narzeczoną tak jawnie że za namową plebana dopiero powrócił do żony. Z tego "romansu" przyszło na świat 2 dzieci. Dziećmi owymi już zmarła żona jego opiekowała się jakby były jej własne. Teraz po śmierci żony chcą oni wziąć ślub.
Dyspensy udzielono i ślub zawarto (oczywiście w metryce brak adnotacji o dyspensie)

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Google [Bot] i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL