Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 05:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Akta USC Modrze
PostNapisane: 06 lut 2022, 12:14 
Offline

Dołączył(a): 04 lut 2022, 22:13
Posty: 12
Cześć,
na stronie szukajwarchiwach.pl znajdują się skany Akt z USC Modrze: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol?p_p_id=Zespol&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_Zespol_javax.portlet.action=zmienWidok&_Zespol_nameofjsp=jednostki&_Zespol_id_zespolu=17008

Niestety przy wielu latach liczba skanów wynosi zero. Jaki może być tego powód? Czy te dokumenty nie istnieją? Czy może dotychczas nie zostały zeskanowane?
Poszukuję aktów małżeństw z lat 1905-1915 aby namierzyć ślub Jana Matuszczaka ul.1883 oraz Magdaleny Majchrzak ur. prawdopodobnie w 1889.

Mam akt urodzenia Jana, ale niestety o Magdalenie nie wiem nic, oprócz tego, że razem z Janem wyjechali do Niemiec w latach 1910-1915 i tam umarli. Pozostawili po sobie dwie córki, które zostały przysposobione przez rodzinę niemiecką, ale po roku siostra Jana pojechała po nie do niemiec i sprowadziła do Polski i wychowała jak swoje.

A ja poszukując rodziny mojego pradziadka poznajdowałem akty narodzin jego rodzeństwa i między innymi Jana Matuszczaka oraz jego siostry Marianny, która wychowała owe dziewczyny.
Dzięki fejsbukowi odnalazłem rodzinę rodzeństwa mojego pradziadka i dowiedziałem się o tej historii. Teraz próbuję namierzyć mamę dziewcząt. Żyje jeszcze jedna z córek i bardzo by chciałą dowiedzieć się coś o swojej nieznanej przez nią mamie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2022, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
KamilM napisał(a):
Niestety przy wielu latach liczba skanów wynosi zero. Jaki może być tego powód? Czy te dokumenty nie istnieją?
Istnieją, istnieją. I dość typowo dla wielu ksiąg z początku XX w. nie są zeskanowane. (Po kliknięciu w jeden z roczników sprawa się wyjaśnia: "Ta jednostka nie posiada jeszcze skanów. Pracujemy nad tym". Czyli teoretycznie mógłbyś poprosić w Archiwum o kwerendę, czyli przejrzenie skorowidzów tych lat, wyszukanie i skan takiego aktu. Opłaty, w przypadku jednego aktu nie są horrendalne i wielokrotnie niższe od wycieczki do Poznania i szukania samemu.

Napisałam "teoretycznie", bo jeżeli ślub odbył się tradycyjnie w miejscu zamieszkania panny młodej, to niekoniecznie musiało to być Modrze (chyba że wiesz na pewno, że i ona tam się urodziła). Tak, że równolegle szukałabym też jej aktu urodzenia. Najpierw w Modrzu, a potem w sąsiednich parafiach.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lut 2022, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 04 lut 2022, 22:13
Posty: 12
Niestety nie wiem o Magdzie Majchrzak nic oprócz imienia i nazwiska. Znalazłem Akt urodzin Magdaleny Majchrzak w 1889 roku we Wronczynie. Gdyby to była ona to oznaczałoby, że ślub byłby w parafii Modrze i chyba w USC Modrze??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2022, 06:20 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
KamilM napisał(a):
Gdyby to była ona to oznaczałoby, że ślub byłby w parafii Modrze i chyba w USC Modrze??

Nie wiem, ale inaczej te szanse tez nie urosną!
Ja poprosiłabym o kwerendę i scan ewent. znalezionego dokumentu ślubu. W mailu podajesz lata, nazwiska, imiona rodziców Jana i ewent. sygnaturę zespołu, czekasz troszeczkę i już wiesz więcej. Czysty zysk. 8)

Jeszcze jedno: W wypadku niepowodzenia płacisz tylko za czas pracy archiwisty. Jak będzie strzał w dziesiątkę to dochodzą 2-3 złote za skan. AP Poznań ma na stronie nawet wzory pism / podań i zamówień do pobrania.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL