Słowianin napisał(a):
Witam serdecznie i pozwól, że odpowiem na forum, a nie w prywatnej korespondencji, gdyż z zamieszczonej odpowiedzi mogą skorzystać również inni poszukiwacze rodowych korzeni.
Nie dopytujesz się o Kaszyńskich, czyli linię po kądzieli, a w niej również byli szewcy, jak chociażby ojciec Twojej prababci Katarzyny Paweł (23.01.1798 Brudzew-15.051863 Brudzew), który poza wieloma zawodami parał się również szewstwem.
Co zaś tyczy się opisów życia w Brudzewie i Kiełczewie Górnym w XIX wieku to radzę Tobie przejrzeć Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, tam materiału znajdziesz sporo – mnie wyświetliło się na Brudzewie 209 pozycji, a na Kiełczewie 78. Sporo materiałów znajdziesz również w czasopismach, które niestety trzeba przeglądać numer po numerze, strona po stronie.
W temacie szewców, proponuję byś odszukał cechową „Księgę wyjść”, która opisuje wszystkich przyjętych na naukę i wyzwolonych w stopniu czeladnika szewców. Taka Księga może znajdować się jeszcze w siedzibie powiatu, właściwym dla położenia Brudzewa i Kiełczowa Cechu Rzemiosł Różnych. Gdyby tam jej nie było to proszę szukać w Archiwum Państwowym.
Marian Przybylski - Słowianin
Serdecznie dziękuję za wartościowe rady, skorzystam niezawodnie. Jednocześnie chciałbym zachęcić pozostałych forumowiczy do podzielenia się pomysłami.
Pozdrawiam serdecznie
Witold