Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
22 cze 2015, 17:23
Dzień dobry wszystkim
Na jednej z metryk zgonów zapisano, że zmarły urodził się w "Karpen Kreis Schildberg". Jednak w powiecie ostrzeszowskim nigdzie nie znajduję takiej wsi. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się kiedyś z taką osadą? Jaka jest jej współczesna polska nazwa, o ile istnieje nadal?
Załączam fragment tej metryki. Odczyt jest pewny, tylko wsi brak...
http://images70.fotosik.pl/990/b161bc9c7cecd05a.jpgPozdrowienia!
Jarek
Ostatnio edytowano 22 cze 2015, 21:11 przez
JjmJ, łącznie edytowano 1 raz
22 cze 2015, 17:41
W tej sytuacji chyba prościej byłoby odnaleźć akt urodzenia tej osoby. Znamy czas i miejsce ( powiat ostrzeszowski ). Wielu parafii nie mamy do wyboru.
Pozdrawiam. Paweł
22 cze 2015, 17:43
Ponad połowę parafii już sprawdziłem, bez rezultatu
Zależało mi na odpowiedzi która naprowadzi na trop miejscowości, inne metody znam
22 cze 2015, 18:08
Jest jeszcze druga połowa.
A tak poważnie, to tylko na podstawie posiadanego aktu zgonu trudno Ci będzie cokolwiek ustalić. Może poszukać aktu małżeństwa? W nim dane są bardziej wiarygodne, niż w akcie zgonu. A może pokazać większy kawałek tego aktu zgonu, aby wszyscy wiedzieli, o jaki okres i o jakie nazwisko chodzi. Znawcy regionu nawet po nazwisku mogą ustalić rejon poszukiwań.
Paweł
22 cze 2015, 18:17
Zmarły rodził się około roku 1819, zgon pochodzi z początku XX wieku, więc o wiele później i dlatego metryka jest mało wiarygodna. W pruskich Gemeindelexikonach nie figuruje w ogóle taka wieś jak Karpen.
Ślub i zgon nastąpił w Janowcu i nie było tam żadnej dawniejszej rodziny zmarłego. Ślub w połowie XIX wieku - nie ma żadnych informacji dodatkowych o rodzicach itp. Nie ma ksiąg meldunkowych ani żadnych innych pomocy. Jedynie ten przypisek z aktu zgonu. Dlatego kieruję prośbę tutaj...
Po prostu trzeba wiedzieć że była taka osada, nawet w aktach parafialnych z ok. 1819 roku może figurować pod inna polską nazwą
22 cze 2015, 18:43
Może poczytaj na tej stronie:
http://www.unsere-ahnen.de/polen/provin ... _daten.htmKorpysy ( Karpisz ) - to może właśnie ta miejscowość, choć trochę fonetycznie zniekształcona.
Paweł
22 cze 2015, 19:01
" Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich " podaje podobnie brzmiącą
nazwę miejscowości : Karpin, ale to bliżej Łodzi.
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_III/879 Pozdrawiam
Marianna.
22 cze 2015, 19:20
Witam!
Obstawiam, że chodzi o Kempen czyli Kępno (kiedyś w powiecie ostrzeszowskim). Zapisujący mógł źle zrozumieć lub niedbale zapisać, co przecież się zdarzało.
Pozdrawiam i życzę sukcesu w poszukiwaniach
22 cze 2015, 21:09
Dziękuję za odpowiedzi.
Kępno być nie może bo to też miasto powiatowe, wówczas powszechnie znane, nikt nie napisałby Kępno powiat Ostrzeszów. Zresztą widnieje ewidentnie Karpen więc odpada.
Natomiast trop z Karpiszem jest właśnie bardzo ciekawy, tylko że dzisiaj w AAP sprawdzałem parafię Ostrzeszów pod którą Korpysy wg źródeł podlegają (sam Ostrzeszów) i niestety nie było. Ale być może zmieniła się podległość pod parafię względem pocz. XIX wieku. Sprawdzę jeszcze. Mikstat jest obok, może tam będzie. Dziękuję
22 cze 2015, 22:13
Obecnie mamy dwa powiaty kępiński i ostrzeszowski. Kiedyś Kępno leżało w powiecie ostrzeszowskim.
Dla potwierdzenia:
"Po zakończeniu wojen napoleońskich Ostrzeszów był nadal siedzibą władz powiatowych. Powiat ostrzeszowski obejmował wtedy 5 miast (Ostrzeszów, Kępno, Baranów, Grabów i Mikstat).(...) Polska nazwa powiatu była dla Niemców nienawistna, dlatego zaraz po powstaniu listopadowym w połowie 1832 zmieniono
ją z "Ostrzeszower" na "Schildberger Kreis".(...) W dniu 1 października 1887 r. ukazała się ustawa o nowym podziale prowincji poznańskiej na powiaty. Na tej podstawie powiat ostrzeszowski został podzielony na dwa powiaty przez wydzielenie kępińskiego. Podział ten wszedł w życie w 1889r." - Dzieje Ostrzeszowa - praca zbiorowa pod redakcją St. Nawrockiego
Na Twoim miejscu nie zawężałabym więc poszukiwań.
23 cze 2015, 05:31
Nie mogę się zgodzić zupełnie, niestety. To tak jakby ze Schrimm próbować zrobić Schroda. Trudno, prawda? Nie można traktować zupełnie dowolnie nazw i żonglować nimi, bo inaczej trzeba by rozważać wszystkie miejscowości zaczynające się na te same litery. Jakaś ścisłość obowiązuje. Po za tym jeśli nawet podział wszedł w życie w 1889, to mówimy o metryce z czasów późniejszych, więc określenie przynależności miejscowości do powiatu nie może dotyczyć okresu wcześniejszego. Zresztą zapis w metryce (celowo umieszczony u góry) przesądza sprawę.
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.