Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
06 wrz 2015, 09:23
Witam!
Śledząc losy przodków natrafiłem na pewną zagadkę.
Moim 4xpradziadkom Janowi i Helenie Brylewskim, mieszkającym w Rudnikach, w 1821r. urodził się syn
Seweryn (poz. 3):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3396/0/1/ ... U-leCfppQwjednak Seweryn Brylewski nie występuje już później w dokumentach tej i okolicznych parafii...
Z kolei w 1847r. w Parafii Buk ślub bierze
Ksawery Brylewski z Rudnik lat 26, z czego wynika, że urodził się ok. 1821r. (poz. 14):
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... w4q8LfIBNAStąd moje pytanie, czy imiona Seweryn i Ksawery mogły w tamtych czasach występować zamiennie?
Czy osoba występująca w dokumentach w 1821 i 1847r. może być tą samą osobą?
Pozdrawiam!
- Leszek
06 wrz 2015, 13:23
Leszku!
Nie wiem, jak mogło być z tymi imionami w pierwszej połowie XIX w. Czy były stosowane zamiennie, jak np. Bogumił/Bogusław, Maciej/Mateusz? Dzisiaj jest oczywiste, że są to dwa różne imiona.
Niemniej jednak podczas moich poszukiwań natrafiłem na identyczny przypadek i to w czasie i rejonie zbliżonym do przypadku, który Ty opisujesz - pierwsza połowa XIX w. w parafiach Lubasz i Pniewy.
W związku z tym, że udało mi się zgromadzić sporo dokumentów dotyczących mojego Ksawerego/Seweryna, analizując je doszedłem do 100% pewności, że chodzi o tę samą osobę.
Wygląda na to, że przynajmniej zdarzało się zamienne używanie tych imion.
06 wrz 2015, 15:09
Witam!
Mam podobne doświadczenie, chociaż sytuacja ma miejsce w Sieradzu w połowie XIX w. W 1825 roku rodzi się Seweryn Piechocki (syn Szymona i Katarzyny Paszkowskiej - nie rodzi im się dziecko o imieniu Ksawery). W 1847 roku Seweryn poślubia BIBIANĘ Stęślicką i od 1848 rodzą się dzieci tej pary. W ich metrykach urodzenia ojciec raz mam na imię Seweryn raz Ksawery. Imię i nazwisko matki, miejsce zamieszkania itp. się zgadzają, nie było też ślubu Ksawery Piechocki i Bibiana Stęślicka.
Pozdrawiam
Kasia z Kierejewskich
20 wrz 2015, 15:41
Dziękuję za podzielenie się Waszymi przykładami.
Wynika z nich, że na początku XIX wieku imiona Seweryn i Ksawery mogły występować zamiennie.
W tej samej rodzinie (Brylewskich) spotkałem się ostatnio z kolejnym takim przypadkiem, choć tym razem chodzi o imiona Felicjan i Feliks, które wstępują zamiennie w księgach, choć dotyczą tej samej osoby.
Pozdrawiam!
- Leszek
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.