Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Interpretacja zapisów w metryce

29 maja 2016, 12:12

Drodzy Forumowicze!

Proszę o pomoc w interpretacji zapisów widniejących w załączonym akcie ślubu Józefa Kiełczewskiego i Teresy zawartego w parafii Janowiec Wlkp.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/5da4ff660c2467af

Tłumaczenie, jakie posiadam:

Włoszanowo 5 sierpnia 1790 ja, ten sam, który powyżej, pobłogosławiłem małżeństwo między szlachetnie urodzonymi młodymi, Józefem Kiełczewskim z województwa kaliskiego i Teresą Przezdziecką z Rokosowskich z województwa sandomierskiego, po odbyciu trzech zapowiedzi w dni świąteczne. Świadkami byli Jan Antoniewski i Ignacy Przezdziecki.

druga strona:

Przedstawione na specjalnej kongregacji odbytej w Jabłkowie dnia 10 maja. Znakomity Pułkonik asesor ręką własną

Mam problem z oceną zapisu dotyczącego panny młodej:

et Teresam Przezdziecka de Rokosowskie est Palatinatu Sandomiriensi (...)

Początkowo sądziłem, że de Rokosowskie dotyczy nazwiska panieńskiego Teresy, ponieważ analogiczny zapis (Filiam (...) Joannis Antoniewski Aulici et Joanna de Przezdzieckie) występuje w innym akcie pisanym ręką tego samego księdza i bez wątpienia dotyczy Joanny z domu Przezdzieckiej. Jednak później natrafiłem na akt zgonu córki Józefa i Teresy, gdzie zgłaszającym jest Michał Przezdziecki - wuj zmarłej. Więc może zapis de Rokosowskie dotyczy miejsca pochodzenia Teresy? Jeśli tak, to gdzie szukać? W Wielkopolsce jest Rokossowo w parafii Poniec, ale prędzej szukałbym na terenie ówczesnego województwa sandomierskiego...

I jeszcze druga sprawa - zapis na drugiej stronie aktu - czego i kogo może dotyczyć?

Re: Interpretacja zapisów w metryce

29 maja 2016, 15:35

De Rokossinskie - wg SGKP może chodzić o Rykoszyn.

Zapis z drugiej strony poświadcza przedłożenie księgi władzom dekanatu.

Re: Interpretacja zapisów w metryce

29 maja 2016, 17:08

Bartek napisał(a):Zapis z drugiej strony poświadcza przedłożenie księgi władzom dekanatu.


Bartku, możesz rozwinąć tę kwestię?

Re: Interpretacja zapisów w metryce

29 maja 2016, 17:41

Na kongregacji dekanalnej proboszcz przedkładał dziekanowi lub notariuszowi dekanatu prowadzone księgi, co potwierdzano pod lub przy ostatnim zapisie.

Re: Interpretacja zapisów w metryce

29 maja 2016, 19:16

Bartek napisał(a):Na kongregacji dekanalnej proboszcz przedkładał dziekanowi lub notariuszowi dekanatu prowadzone księgi, co potwierdzano pod lub przy ostatnim zapisie.


Bartku, dziękuję!
Znalazłem w sieci kilka opracowań dotyczących kongregacji dekanalnych. Ich treść wyczerpująco poszerzyła Twoje wyjaśnienia. Całość nabiera jeszcze większego sensu zważywszy, że w nieodległym Mieścisku w latach 1805-1806 proboszczem był Nepomucen Pułkownik (http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=3660).

Re: Interpretacja zapisów w metryce

16 lut 2017, 20:14

Drodzy Forumowicze!
Jeden z moich przodków, według zapisu w księdze meldunkowej Żabna, urodził się w Janowcu Wlkp. Niestety - nie udało mi się tego faktu potwierdzić w archiwum. Przejrzałem jednak sąsiednie parafie i natrafiłem na jego świadectwo chrztu w parafii Żerniki.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/f7f7275826a41669
Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że jako miejsce zdarzenia podany jest Janowiec, a w Janowcu, jak już napisałem, fakt ten nie jest wzmiankowany.
Jak powinienem to rozumieć?

Re: Interpretacja zapisów w metryce

16 lut 2017, 20:43

Po prostu urodził się na terenie jednej parafii a zostal ochrzczony w sąsiedniej parafii...

Re: Interpretacja zapisów w metryce

17 lut 2017, 06:29

Taka też była moja pierwsza myśl :-)
Jednak dla pary Jan i Joanna z Przezdzieckich Antoniewscy alias Dankowscy natrafiłem na tyle pogmatwanych wątków, że chyba już chorobliwie doszukuję się "nienormalnych" wyjaśnień...
Odpowiedz