Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Emigracja zarobkowa do Niemiec

15 gru 2016, 21:48

Witam serdecznie,
Mój prapradziadek wyjechał w czasie I wojny światowej do Niemiec. Nie wiadomo dokładnie kiedy i dokąd. W Gnieźnie zostawił żonę i dzieci. Za granicą pracował prawdopodobnie jako murarz i zginął w wypadku na budowie. Nie wiadomo, gdzie zmarł i gdzie został pochowany. Być może żona dostała jakieś zawiadomienie o jego śmierci i stąd znana jest przyczyna, ale równie dobrze mogą to być domysły.
Próbuję ustalić miejsce pochówku, ale w tym celu muszę się dowiedzieć, gdzie zginął i kiedy. Gdzie powinnam szukać? Przeszukiwałam już strony i fora genealogiczne, po części również niemieckie. Bez skutku. Co jeszcze mogę sprawdzić? Jakieś paszporty, albo podania o nie z czasu I wojny są dostępne w archiwach? Może spisy emigrantów? Akta sądów okręgowych? Spisy robotników, albo wypadków w Niemczech?
Czy w przypadku śmierci za granicą zgon był zgłaszany tylko w tamtejszym usc czy np. rodzina też mogła zgłosić to tam gdzie mieszkała?

Dziękuję i pozdrawiam
Gosia

Re: Emigracja zarobkowa do Niemiec

15 gru 2016, 22:10

Przecież jeśli wyjechał przed 1919 rokiem do pracy w Niemczech z Gniezna, które też leżało w Niemczech, to nigdzie nie emigrował ani nie potrzebował do tego paszportu, bo tak jakby dziś wyjechał z Białowieży do Wrocławia.

Re: Emigracja zarobkowa do Niemiec

15 gru 2016, 22:40

Rzeczywiście, nie wzięłam tego pod uwagę. Czyli paszportu nie mam co szukać. A jakieś inne źródła, które pozwoliłyby ustalić miejsce pobytu lub datę wyjazdu? Przydałoby się cokolwiek.
Odpowiedz