Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Święcia, Czyżew par. Kuchary Kośc. XVIII/XIX w. Gdzie księgi

21 sty 2017, 09:30

Dzięki poszukiwaniom wiem, iż przodkowie po linii nazwiska panieńskiego mojej babci ojczystej tj. Zalewscy, wywodzą się z parafii rz-kat Kuchary Kościelne. Ciekawe jest to, że najstarszy dokument dotyczący tej rodziny mam z 1818 roku i to z sąsiedniej parafii Grabienice. Pierwszy z Kuchar dopiero z 1828 choć wyliczony początek ich dziejów to połowa XVIII w. Pomimo pomocy Pani Wandy z AD we Włocławku nie udało mi się trafić na wcześniejsze dokumenty.

Trochę mnie to martwiło ale też zmusiło do dalszych poszukiwań. Trafiłem na książkę Pana Andrzeja Króla pt. Kuchary Kościelne Zarys dziejów wsi i parafii rzymskokatolickiej i dzięki temu uzyskałem kilka ciekawych informacji.

Przodkowie moi pochodzą ze wsi Święcia i Czyżew. Z ww. Publikacji dowiedziałem się, że Czyżew należał wcześniej do parafii Dąbroszyn, zlikwidowanej i podzielonej w 1815 r. Ta wieś trafiła do Kuchar Kościelnych, większość pozostałych do par. Rychwał. No i teraz zaczynają się pytania. Może ktoś z Koleżanek i Kolegów będzie znał odpowiedź.

Czy przed 1815 r. w par. Dąbroszyn prowadzono księgi metrykalne? (w AP jest jedynie rok 1813 co może wskazywać, że jednak tak). Jeśli tak, to która parafia je przejęła Kuchary czy Rychwał?

W AD z Kuchar jest sumariusz ch., m., zg. Za lata 1799-1807 ale moich przodków w nim nie ma. Dzięki ww. książce dowiedziałem się, że w samej parafii podobno są trzy księgi od roku 1699, niestety nie podano czy obejmują cały XVIII w. Czy może ktoś jest wstanie zweryfikować tą informację? Z parafią nie udało mi się skontaktować a mam do niej ok. 300 km więc wizyta w najbliższym czasie odpada.

I ostatnie pytanie. Może przeglądając księgi par. Rychwał z przełomu XVIII i XIX w ktoś zwrócił uwagę na to, czy są tam również te ze zlikwidowanej parafii Dąbroszyn?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Michał

Re: Święcia, Czyżew par. Kuchary Kośc. XVIII/XIX w. Gdzie ks

21 sty 2017, 12:53

Autor książki "Kuchary Kościelne" jest mechanikiem i sekretarzem OSP w Kucharach:
http://konin.naszemiasto.pl/artykul/kuc ... id,tm.html
Najlepiej pewnie znaleźć kontakt do niego, może przez OSP w Kucharach? Tutaj jest telefon:
http://www.zumi.pl/5202639,Ochotnicza_S ... firma.html

Lub myślę, że można go poszukać przez proboszcza Kuchar:
http://parafiakucharykoscielne.pl/o-parafii/

W publikacji Andrzeja Króla można przeczytać, że:
Od 1795 roku zarządzającym kościołem w Dąbroszynie był proboszcz Kuchar Kościelnych ks. Sebastian Michał Iwański. W 1815 r. została afiliowana do parafii kucharskiej parafia w Dąbroszynie z wsiami: Dąbroszyn, Spome, Czyżew, Piskorzew.


Czyli zarządcą parafii był proboszcz Kuchar. Co więcej - wcale nie jest napisane, że księgi te znajdują się na parafii:

Cenne informacje o dziejach parafii przynoszą Iiczne wizytacje archidiakonatu gnieźnieńskiego oraz dekanatu konińskiego, które zachowały się w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. […] Kilka opisów kościoła parafialnego i uposażenia miejscowego duchowieństwa szczęśliwie przetrwało zawieruchy dziejowe i znalazło się w prywatnych zbiorach. […] Wśród odnalezionych materiałów zachowały się także księgi metrykalne parafii Kuchary Cerkiewne od 1699 r. do schyłku XVIII stulecia [8].
[8] Materiały te zdigitalizowano i przeznaczono do publikacji w zasobach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.


Myślę, że autor będzie miał najwięcej informacji.

Re: Święcia, Czyżew par. Kuchary Kośc. XVIII/XIX w. Gdzie ks

21 sty 2017, 14:56

Dziękuję Piotrze za Twojego posta. Skorzystam z rad i po weekendzie postaram się skontaktować z autorem tej publikacji. Być może będzie znał odpowiedzi chociaż na część moich pytań.

Co do ksiąg znajdujących się w parafii to autor w rozdziale 12, w przypisie pierwszym (str. 63) napisał, że wspomniane w tekście trzy księgi "zachowały się w archiwum kościoła parafialnego w Kucharach Kościelnych".

Pozdrawiam
Michał
Odpowiedz