Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
19 maja 2017, 10:18
Dzień dobry,
Próbuję ustalić informacje nt. mojej praprababci Nepomuceny Zielińskiej, jednak ze względu na popularność nazwiska stanowi to dla mnie pewien problem. Wiem, na jakim cmentarzu jest pochowana i gdzie jej grób się znajduje. Czy na cmentarzu dysponują jakimiś informacjami odnośnie osób pochowanych, tj. miejsce urodzenia i dokładna data, imiona i nazwiska rodziców czy nie ma tam żadnych informacji tego typu?
Podobną sytuację mam w przypadku jeszcze jednej osoby.
Pozdrawiam serdecznie,
Przemek
19 maja 2017, 19:55
Przemku,
Nie mam wielkiego praktycznego doświadczenia poszukiwań drogą którą chcesz podążać.
Jednak ilość danych w księgach cmentarnych skłaniałby mnie na twoim miejscu w takim przypadku - 2xpra babci - do odnalezienia na początek jej aktu zgonu.
Znając grób znasz już raczej daty * + i miejsce.
Imię dość unikatowe - próbowałeś odpytać Basię:
http://basia.famula.pl/ ?
Może tak będzie szybciej, prościej a i informacji więcej ?
19 maja 2017, 20:25
Przeglądałam księgi na trzech cmentarzach (parafialne) . W księgach tych takich danych jakich poszukujesz nie ma. Jest rok, miesiąc, dzień pogrzebu, adres zamieszkania. Zdarza się, że był podany wiek osoby zmarłej. Ja tylko na takie dane natrafiłam.
krysia
20 maja 2017, 20:25
Tomku,
Przeszukałem Basię, sprawdzałem księgi metrykalne parafii, w której powinna była się urodzić (wg aktualnego stanu wiedzy) i niestety nie znalazłem żadnych informacji na jej temat... Generalnie jest to jedyna gałąź, z którą mam problem, wszystkie pozostałe dzięki BASI, Poznan-Project oraz przeglądaniu ksiąg metrykalnych udało mi się opracować zazwyczaj do ok. 1800 roku.
Niestety nie mam potwierdzonego ani miejsca urodzenia, gdyż nie dysponuję w tym momencie aktem zgonu.
Krysiu,
Bardzo dziękuję za informację. Mając informacje nt. miejsca zamieszkania może udałoby mi się dotrzeć do ksiąg meldunkowych, gdzie znalazłbym wszystkie potrzebne informacje!
Pozdrawiam,
Przemek
22 maja 2017, 23:23
Jeżeli jest to cmentarz parafialny to zapis o pochówku znajduje się w danej parafii. W przypadku jeżeli osoba pochowana należała do tej parafii to często znajduje się tam również adnotacja o adresie jak wspomniała Krysia, a także dodatkowe informacje obejmujące np osoby które zgłaszają zgon, lub zajmują się grobem. W moim przypadku ksiądz do dziś posiada księgi datujące wiek XIX mimo iż duplikaty zostały przekazane do archiwum. W księgach znaleźliśmy m.in. osobę opłacającą grób, datę urodzenia i parafię z której zmarła pochodziła. W jednym przypadku było wyjaśnienie dlaczego została pochowana osoba nie należąca do parafii- tym samym znajdowała się adnotacja o rodzinie zmarłej u której ona czasowo przebywała. W innej z parafii, do której od urodzenia należała moja krewna znaleźliśmy nawet nr aktu urodzenia. Niestety podstawowe informacje o pochówku nie zawsze zawierają to czego szukamy, w większości to łut szczęścia, w niektórych parafiach informacje są bardzo dokładne w niektórych bardzo oszczędne. Nie ma reguły
Pozdrawiam
Grażyna
04 cze 2017, 16:04
Grażyno,
Bardzo dziękuję za tak szczegółowe informacje. Znacząco mi one pomogą w dalszych poszukiwaniach, gdyż dzięki temu istnieje szansa, że uda mi się odnaleźć kontakt do osób, będących w posiadaniu informacji kluczowych dla mnie. Informacja o tym, kto opłaca grób jest już bardzo przydatna, ponieważ w części przypadków niekoniecznie jest to znana mi część rodziny.
Przy okazji - w jaki sposób oni mają to na grobach opisywane? Dysponują jakimś spisem alfabetycznym? Pytam, gdyż muszę wiedzieć na co się przygotować podczas wycieczek do osób zarządzających danym cmentarzem
Pozdrawiam,
Przemek
06 cze 2017, 22:24
Witaj,
zastanawia mnie to co napisałeś na początku. Skoro wiesz na jakim cmentarzu jest pochowana prababcia, oraz gdzie jest jej grób to nie rozumiem w czym masz problem? Na grobie jak rozumiem nie ma daty zgonu? Bo jeśli jest to rozumiem jeszcze mniej.
Zakładam, że chcesz datę ustalić. Jeśli jesteś pewien miejsca jej pochówku polecam kontakt z grabarzem, bardzo często to nieocenione źródło informacji. Wczoraj właśnie razem z rodziną na wyprawie genealogicznej mieliśmy możliwość spotkania z takim panem na jednym z cmentarzy. Przyznaję, że swoją wiedzą zaskoczył nawet panią w biurze parafialnym. Wracając do rzeczy u zarządcy cmentarza dowiadujesz się o konkretną lokalizację grobu np. sektor, rząd, kwatera itd. Tak uzbrojony odwiedzasz biuro parafialne i podajesz konkretne dane dotyczące grobu. Pani sprawdza w księdze dane i wtedy będziesz wiedział co w tym przypadku uzyskasz.
Pozdrawiam
Grażyna
07 cze 2017, 07:50
Witaj,
Data zgonu (oraz przybliżona data urodzenia) nie stanowią dla mnie problemu - problemem jest natomiast fakt, że na podstawie obydwu dat oraz informacji, które otrzymałem od rodziny nt. miejsca urodzenia nie jestem w stanie dotrzeć do aktu jej urodzenia. Mam jej akt zgonu (ur. 1892, zmarła w 1937 roku), jednak ta informacja jest dla mnie niewystarczająca gdyż pod tą datą i w tej parafii nie ma aktu urodzenia. Liczyłem na to, że w aktach parafialnych znajdę nazwisko matki, bo dzięki temu może udałoby mi się natrafić na jakiś ślad wykorzystując BASIĘ lub Poznań-Project. Oprócz tego liczyłem, że w księgach cmentarnych będą jeszcze jakieś inne informacje, które pomogą mi odnaleźć rodzinę, albo inne informacje nt. miejsca urodzenia, daty urodzenia, czegokolwiek, żebym mógł pchnąć poszukiwania dalej.
Pozdrawiam,
Przemek
07 cze 2017, 12:22
gdyż pod tą datą i w tej parafii nie ma aktu urodzenia
... a jesteś w 100% pewien, że to ta właśnie parafia ?
07 cze 2017, 20:22
Miejsce urodzenia: Kościelna Wieś, więc myślałem, że to będzie akurat ta parafia - zdaję sobie sprawę, że zdarzają się migracje, ale nie kojarzę innej. Rodzina też wspominała o tej miejscowości, że stamtąd pochodzi.
Poniżej akt zgonu.
https://www.dropbox.com/s/nzkc17adxddrx ... 0.jpg?dl=0
08 cze 2017, 22:55
Witaj,
Dokładnie taki sam problem miałam ze swoją babcią. Na akcie zgonu wpisaną dostałam Murowaną Goślinę jako miejsce urodzenia. Wszystko się zgadzało - rodzina mojej babci rzeczywiście tam mieszkała, akt ślubu jej rodziców znalazłam, akty urodzenia licznych dzieciątek tej pary również, a babci nie. Datę miałam, dom rodzinny widziałam, i jakie było moje zdziwienie kiedy w Kartotece Ewidencji Ludności znalazłam moją babcię, która zaledwie kilka miesięcy przebywała w Poznaniu jako młoda dziewczyna. I tam jako miejsce urodzenia wpisana była miejscowość pod Obornikami. Akt urodzenia znalazł się w USC Oborniki. Pokolenie wcześniej też miałam taki przypadek.
Czasem rzeczywiście księgi parafialne zawierają informacje dodatkowe, znalazłam kiedyś nawet dopisek księdza określający sytuację materialną wdowy po zmarłam, ale na to nie ma reguły. Ale koniecznie trzeba sprawdzić.
Co do cmentarza, powinieneś uzyskać informację kto opłaca grób, czasem trochę dodatkowych i równie ważnych informacji
Pozdrawiam
Grażyna
09 cze 2017, 09:35
Dziękuję za informacje! U mnie w drzewie w paru miejscach również spotkałem się z taką sytuacją, że akt był w parafii położonej paręnaście kilometrów dalej, z tego też powodu pomyślałem, że może akta parafialne coś mi podpowiedzą. Mam jeszcze jeden trop w postaci ksiąg meldunkowych, które z tej miejscowości się zachowały
Pozdrawiam,
Przemek
09 cze 2017, 11:53
Przemku,
czy próbowałeś odszukać akt małżeństwa dziadków? Jeśli nie, to spróbuj napisać maila do USC Kalisz, z prośbą o odszukanie takiego aktu, podając wszystkie wiadome Tobie informacje i lata w przybliżeniu. Albo zadzwoń do USC, tam pracują przyjaźnie nastawieni ludzie i pomagają jeśli ktoś o to bardzo prosi. Jeśli znasz datę urodzenia pierwszego dziecka tej pary, to ślub mógł się odbyć co najmniej rok wcześniej.
Szukałam tego aktu urodzenia w pobliskich parafiach, dostępnych na szukajwarchiwach, ale nic nie znalazłam.
Na jakim cmentarzu jest pochowana prababcia?
13 cze 2017, 16:14
Witaj,
Niestety, ślub miał miejsce więcej niż 100 lat temu, a najgorsze jest to, że nie mam informacji nt. urodzenia pierwszego dziecka (ani kolejnych). Stąd nie próbowałem nawet szukać przez USC Kalisz.
Moja praprababcia jest pochowana na cmentarzu Tynieckim.
13 cze 2017, 19:01
W USC czasami mają akta dłużej niż 100 lat i moim zdaniem warto spróbować.
Możesz zadzwonić lub iść do Biura cmentarnego na Tyńcu ( tel.627674773) i poprosić, żeby zajrzeli do swoich spisów (mają takie) czy są jakieś inne informacje, dotyczące Twojej prababci, a może mają wpisaną parafię w której były uroczystości pogrzebowe (to u św. Józefa lub św. Mikołaja). I wtedy można udać się do parafii i zajrzeć do księgi zgonów (w kancelarii św. Józefa chętnie udostępniają do przeczytania, fotografować nie wolno) ale u św. Mikołaja nic nie wskórasz, ciągle stosują jakieś wymówki. Być może w księdze parafialnej jest więcej informacji. Próbuj dalej, a ja życzę Ci powodzenia.
15 cze 2017, 19:08
Dziękuję Ci bardzo!
spróbuję jutro przedzwonić i dam znać co udało mi się dowiedzieć
Rodzice mieszkają w Kaliszu, także nie powinno być problemów żeby się nawet osobiście wybrać.
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.