Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Młynarze.

16 lis 2017, 17:32

Witam.
Zastanawiam się nad taką kwestią.
Nazwisko moich przodków brzmiało Gnyś, byli rdzennymi młynarzami, na podstawie indeksacji akt metrykalnych ur. mł. zg. odnalazłem swoich przodków w parafiach (miejscowościach) Sieciechów, Gródek, Garbatka, Oleksów, Wysokie Koło , Policzna, Janowiec , Zwoleń , Radom, miejscowości które wymieniłem leżą na pograniczu woj. Mazowieckiego i Lubelskiego i wobec siebie są to sąsiednie miejscowości.
W/w parafiach odnalazłem wielu Gnysiów młynarzy których niestety nie mogę połączyć ze sobą bo brakuje metryk, ale w metrykach ur. czy mł . tych Gnysiów, których ze sobą z braku metryk nie mogę połączyć występują jako chrzestni , czy świadkowie te same osoby co w metrykach udokumentowanych.
I moje zasadnicze pytanie! czy młynarze Gnysie o których pisałem wyżej ci udokumentowani i ci których z braku metryk nie mogę ze sobą powiązać mogą być że sobą spokrewnieni , czy nawet powinni , tym bardziej że chodzi o osoby o tym samym nazwisku.
Bardzo proszę o odpowiedż.
Pozdrawiam Andrzej.

Re: Młynarze.

16 lis 2017, 21:12

Witaj, nie potrafię Tobie odpowiedzieć na pewno, co zrozumiałe. Natomiast mogę Ci powiedzieć o moich doświadczeniach. Jedna z moich gałęzi wywodzi się z rodziny młynarzy. Dokumenty potwierdzające, że parali się młynarstwem pochodzą już z początku XVII wieku(Kuj-Pom.) Wszyscy Groszewscy, bo o nich mówię, którzy byli młynarzami na przestrzeni XVIII/XIX wieku pochodzili z tej samej rodziny. Działali na obszarze dużym, bo ponad 100 kilometrowym. Rzemiosło przechodziło z pokolenia na pokolenie, czemu trudno się dziwić. Masz o tyle łatwiej, że są to sąsiadujące miejscowości więc i prawdopodobieństwo, że są spokrewnieni jest bardzo duże:)

Re: Młynarze.

16 lis 2017, 22:04

Bardzo dziękuję, borykam się z tym problemem już od dawna i jakoś próbuję wszystko połączyć chronologicznie , ale szukając w metrykach z 18 w i 17 w zbyt dużo nie ma tam napisane najstarszych Gnysiów znalazłem w Radomiu ur. z 1602 r a następnie wszystko w okolicznych parafiach tak jak napisałem w pierwszym poście aż do końca 19 w .
Pozdrawiam Andrzej.
Odpowiedz