Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

cmentarz w Izdebnie koło Ostrowitego

07 sty 2018, 18:41

Dzień dobry . Już raz korzystałam z państwa pomocy i ośmielam się poprosić jeszcze raz.We wsi w której obecnie mieszkam był w dawnych czasach cmentarz a raczej cmentarzysko bo nie było tu nigdy kościoła a i wieś mała. Ale najstarsi powtarzają że ich dziadkowie o tym cmentarzysku mówili, znają wręcz jego położenie. Teraz jest tam pole uprawne i zabudowania. Ponieważ udało nam się opracować historię naszej miejscowości chcemy pójść za ciosem i upamiętnić cmentarz ale najpierw musimy dojśc do tego w jakim okresie i dlaczego grzebano tam mieszkańców. Czy w Archiwach Państwowych znajdę takie informacje i w jakich zasobach ich szukać. Czy z akt parafialnych będzie coś takiego wynikało?
Wiem że w Archiwum muszę podać przynajmniej o jaki okres mi chodzi i jakich akt poszukuję. Gdybyście mogli ukierunkować moje poszukiwania to byłabym dozgonnie wdzięczna. Dodam iż w okresie wojen północnych nasza wieś została całkowicie wyludniona a w sąsiedniej zostało coś około 4 mieszkańców więc może szukać w tych czasach?

Re: cmentarz w Izdebnie koło Ostrowitego

07 sty 2018, 19:37

Witam,
Katolicy byli chowani na parafialnych cmentarzach przykościelnych. Tylko ewangelicy mieli cmentarze przy wsiach, chyba że był to cmentarz choleryczny. Po wojnach północnych sprowadzano z Niemiec wielu osadników, przeważnie katolików, ale mogli to też być ewangelicy.
W APP znalazłem plan wsi Gorgoszewo, a właściwie Olędrów Gorgoszewskich z I połowy XIX wieku, na którym był zaznaczony przebieg pól, budynki i cmentarz. W poszukiwaniu przodków z Gorgoszewa przejrzałem księgi parafii ewangelickiej w Szamotułach (najbliższa parafia) i znalazłem tam wpisy, że moi przodkowie byli chowani właśnie na tym cmentarzu.
Nie wiem czy to w czymś pomoże, ale warto poszukać w szwa i to nie tylko pod Izdebno, ale również Ostrowite i Słupca.

Re: cmentarz w Izdebnie koło Ostrowitego

07 sty 2018, 20:26

Topograficzna Mapa Królestwa Polskiego 1839-1843:

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz.

Re: cmentarz w Izdebnie koło Ostrowitego

07 sty 2018, 21:05

Dziękuję bardzo. Ja też myślałam o "morowym powietrzu" albo jak już zaznaczyłam wojnie bowiem wieś należała do parafii Ostrowite i w czasach spokojnych tam zmarłych chowano. Na żadnej ze starych map do których dotarłam nie jest zaznaczony cmentarz.
Odpowiedz