Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Wronki

10 kwi 2018, 22:42

Witam i proszę znawców historii Wronek o pomoc: czy istnieją spisy rzemieślników, cechów rzemieślniczych we Wronkach z okresu ok. 1900 roku ?
Z karty ewidencji ludności wynika, że mój pradziadek Józef Gawrych (Gawrich) był restauratorem we Wronkach, kilka lat przed 1900 r. do ok. 1905 r.
Chciałabym znaleźć potwierdzenie tej informacji np w historii Wronek, w spisach mieszkańców Wronek, spisach rzemieślników lub innych źródłach. Czy we Wronkach była to jedyna restauracja/karczma/gospoda czy jedna z kilku ? Jak należy rozumieć określenie restaurator w tym okresie ?
Będę wdzięczna, jeśli zechcecie podzielić się swoją wiedzą na ten temat, bądź za wskazanie źródeł informacji.
Pozdrawiam
Ewa

Re: Wronki

10 kwi 2018, 23:31

Sugerowałabym nawiązać kontakt z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wronieckiej.
http://www.tmzw.org.pl/strona-29-O_nas.html
Restaurator to zapewne dawny właściciel karczmy w pojęciu bliższym współczesności.
Nie wydaje się aby mógł figurowac w aktach cechowych, do prowadzenia tego biznesu nie trzeba było terminowania u majstra ani wędrówek czeladniczych.
Może być w księgach meldunkowych, poszukałabym publikacji o historii Wronek, albumów ze starymi zdjęciami, a przede wszystkim nawiązała kontakt z miejscowymi. Ogrom informacji.
Dalej, przejrzałabym bazę szukajwarchiwach (głównie pod kątem zasobu AP Poznań) oraz wykonała telefon do AP Piła. Współcześnie, dokumenty z Wronek trafiają do Piły, nie do Poznania.

Nie wiem czy to rodzina, ale Gawrychowie byli dość mocno rozgałęzieni; siedzieli m.in. w Boruszynie i Lubaszu.

Re: Wronki

11 kwi 2018, 05:04

Nie wydaje się aby mógł figurowac w aktach cechowych, do prowadzenia tego biznesu nie trzeba było terminowania u majstra ani wędrówek czeladniczych.


W "Księdze adresowej przemysłu i handlu polskiego 1896" obejmującej swoim zasięgiem Wielkie X. Poznańskie, Prusy Wschodnie i Zachodnie, Śląsk oraz niektóre miasta niemieckie we Wronkach podano wyłącznie rzemieślników - mistrzów i czeladników - oraz właścicieli składów. Nie ma tam hoteli, zajazdów, restauracji czy szynków.

Re: Wronki

14 kwi 2018, 11:48

Dzięki, Asiu za wskazanie kierunków poszukiwań. Do tej pory nie udało mi się znaleźć spisów mieszkańców, ani materiałów dot. historii Wronek z interesującego mnie okresu. W moich poszukiwaniach bazuję tylko na internecie, ze względu na miejsce zamieszkania (poza Wielkopolską). Siłą rzeczy archiwa są dla mnie dostępne tylko w udostępnionej on line części.
Co do nazwiska Gawrych - to właśnie ta rodzina z parafii Boruszyn.
Pozdrawiam
Ewa

Re: Wronki

15 kwi 2018, 20:58

Ewo,
jest Ktoś, kto poszukuje z Tobą kontaktu w sprawie rodziny Gawrychów.
Szczegóły napisałam w PV.
Odpowiedz