Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
19 maja 2018, 14:10
Dzień dobry.
Ustaliłem kolejne osoby będące moimi przodkami - to Bartłomiej Piotrowski (ur. 1798 r.) syn Józefa i Magdaleny oraz jego żona Marcjanna Hudzyńska (ur. 1806 r.). I tu na razie wcześniejsze ślady po tych osobach się urywają. Wiem natomiast, iż Bartłomiej wykonywał zawód organisty w Parafii Ostrowite (obecnie Powiat Słupca). Zachowały się po nim akty chrztu pierwszych trojga dzieci, odnalazłem także wypis (w PP) jego drugiego ślubu. Natomiast nie mam na razie śladu po miejscu jego (ich) urodzenia.
Czy na początku XIX wieku istniały szkoły dla organistów i czy dostępne są archiwalia po tych instytucjach ? Czy podjęcie pracy organisty związane było ze "skierowaniem", dziedziczeniem czy też obowiązywał "wolny rynek" w tym zakresie ?Wrzucam tu linki do aktu chrztu pierwszego dziecka Bartłomieja i jego żony Marcjanny Hudzyńskiej z 1824 r. (akt chrztu nr 9).
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.
https://szukajwarchiwach.pl/54/794/0/6. ... 4vKfa38kYwhttps://szukajwarchiwach.pl/54/794/0/6. ... H0rQrJHRig
19 maja 2018, 15:27
Witam,
Indeksuję obecnie księgi par. Ceradz Kościelny od 1677 roku i co kilka lat zmienia się organista. Przypuszczam, że wędrowali z parafii do parafii, bo nie sądzę, żeby tak często umierali. Jeden z byłych ceradzkich organistów był chrzestnym w tej parafii i napisano, że jest organistą bytyńskim. To był wolny zawód i mogli bez problemu zmieniać miejsce pobytu.
20 maja 2018, 06:29
Ciekawe i pouczające opracowania. Zawsze myślałem, że organista we wsi to była "szycha", a okazało się inaczej.
20 maja 2018, 10:48
Serdecznie dziękuję za bardzo interesujące informacje. Nigdy życiem codziennym organistów się nie interesowałem i zapewne nigdy bym się nie zainteresował gdyby nie odnaleziony pradziad. W mojej świadomości istniał obraz po pańsku żyjącego organisty z "Chłopów" oraz organisty z mojej rodzinnej parafii, który strasznie wył a często (z racji używki) mylił utwory weselne z pogrzebowymi.
Z informacji o odnalezionym przodku mogę jedynie stwierdzić, iż pełnił on swoją funkcję co najmniej od 1824 roku i w miejscowości Ostrowite mieszkał jeszcze co najmniej do 1856, kiedy zawierał tam swoje drugie małżeństwo. Na podstawie ograniczonego dostępu do FS widzę też, że urodziło mu się 11 dzieci. Był też pierwszą potwierdzoną osobą piśmienną wśród moich przodków (następna pojawia się pół wieku później i podpis traktuje chyba jako uwierzytelnienie skradzionej tożsamości). Sprawę natomiast utrudnia wykonywany przez niego wolny zawód ("nomadyczny" tryb wykonywania zawodu, a i miejsce urodzenia mogło znajdować się wszędzie na terenach polskojęzycznych) i popularne nazwisko (na szczęście jako syn Józefa nie mógł być pierwszym noszącym je).
Raz jeszcze - Koszuciak i Henryk Krzyżan - dziękuję.
12 lis 2018, 03:40
A propos organistów:mój pradziadek Mikołaj był wieloletnim nauczycielem i organistą przy katedrze w Gnieźnie.Zmarł w 1895 roku i został nagrodzony 10 lat wstecz za 50 lat pracy nauczycielskiej.Był dwa razy żonaty i miał kilkoro dzieci.Miał człowiek zdrowie,co nie:-)?
13 lis 2018, 16:57
Ponieważ w/w temat jest mi trochę znany przytoczę kilka faktów z rodziny mojej teściowej.
Jak dotąd udało mi się ustalić 7 pokoleń rodziny Rządkowskich którzy pełnili rolę organisty
w poszczególnych kościołach
1.Bartolomeusz Rządkowski wieś Pępowo lata 1698-1708 organista
2.Lucas Rządkowski Pogorzela lata 1772-1776 organista
3.Petrus Rządkowski Stary Gostyń 1813-1820 organista i tu ciekawy zapis świadczący o pozycji organisty
Wielowieś (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1780
Thomas Rządkowski
Agnes Skibwinska
Komentarz indeksującego:
testes x :
Fam. Andreas Łagowski cum uxoe ex Civitate Pogorzela, honoratus Petrus Rządkowski frater germanus neosponsi de eadem Civitate oriundus organarius actualis Gostinensis, honoratus Lucas ferrifaber Benicensis, honorati Thomas et Casimirus fratres germani sponsae
conditio:
honoratus 1780
organarius 1780
juvenis 1780
4.Michał Rządkowski Stary Gostyń 1821-1844 organista
5.Stefan Rządkowski Stary Gostyń 1853-1897 organista ( dziadek mojej teściowej)
6.Marian Rządkowski Stary Gostyń 1897-1919 organista
7.Jan Rządkowski Brodnica k/Śremu do1965 roku.
Pragnę przy okazji bardzo serdecznie podziękować BARTKOWI w WTG za okazaną pomoc w poszukwaniu
najstarszych w lini Rządkowskich.
Z informacji rodzinnych jak i dokumentów wynika,że rodzina organistów Rządkowskich w Starym Gostyniu miała pozycję
jak na taką małą miejscowość dość znaczną a faktem nie będzie ,że dziedziczka Klementyna Potworowska z Goli była kilkakrotnie
matką chrzestną dzieci Michała Rządkowskiego.
17 sty 2020, 08:39
Też mam w drzewie organistów, Jana Noskowicza/Noskoskiego, który pełni tą funkcję w Pogorzeli w latach 1717-1737 do śmierci, a w 1738 jago córka Justyna wychodzi za mąż za Łukasza Rządkowskiego i przy chrztach ich dzieci podany jest zawód organista. Myślę więc , że objął tą funkcję wcześniej niż pisze wyżej Hania, albo mieszkał w Pogorzeli , ale pracował w okolicy.
Czy ktoś z Was wie, skąd przyjechał Jan Noskoski do Pogorzeli?
Pozdrawiam
Agata
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.