Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Nazwy ulic w Krotoszynie w okresie międzywojennym

24 lip 2018, 09:17

Dzień dobry,

poszukuję informacji o ulicach w Krotoszynie w okresie międzywojennym. Moi pradziadkowie mieszkali w Krotoszynie około roku 1920 przy ulicy lub placu Wolności numer 2. Tam też urodziła się siostra mojego dziadka. Teraz nie ma takiej ulicy. Czy ktoś z Państwa ma dostęp do starych map Krotoszyna lub spisu starych ulic?

Re: Nazwy ulic w Krotoszynie w okresie międzywojennym

24 lip 2018, 11:01

Proponuję skontaktować się z Leszkiem Zdrachem z Krotoszyna. Pasjonat starego Krotoszyna. Jest na fb. Działa również jakiś klub czy związek historii Krotoszyna... Leszek Zdrach udzieli więcej informacji. Można jeszcze zadzwonić do muzeum Ziemi Krotoszyńskiej w Krotoszynie. Mają bogaty księgozbiór. Korzystałam z ich zasobów.

Re: Nazwy ulic w Krotoszynie w okresie międzywojennym

24 lip 2018, 11:10

Bardzo dziękuję za podpowiedź. Na pewno skorzystam z tych namiarów :-)

Re: Nazwy ulic w Krotoszynie w okresie międzywojennym

24 lip 2018, 21:33

Plac wolności w Krotoszynie to dzisiejszy plac JP II
pozdr LG

Re: Nazwy ulic w Krotoszynie w okresie międzywojennym

24 lip 2018, 21:43

Niestety nie :-) Nazywał się tak po wojnie.

http://krotoszyn.pl/aktualnosc-1058-pla ... zynie.html

30 czerwca [2005] Rada Miejska podjęła uchwałę o zmianie nazwy placu Wolności w Krotoszynie. Odtąd plac w pobliżu kościoła św.św. Piotra i Pawła będzie nosił imię Jana Pawła II.

W czasie zaborów plac nazywał się Pomnikowy, w okresie międzywojnia – Klasztorny, a podczas okupacji znowu przemianowano go na Pomnikowy. Nazwę pl. Wolności zyskał po II wojnie światowej, co miało upamiętniać pomnik Wolności, postawiony tu w 1923 r. i wyburzony przez niemieckich okupantów.

Nadając placowi imię Papieża, społeczność naszego miasta uhonorowała pamięć o wielkim Polaku i jego zasługach dla narodu.
Odpowiedz