Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
19 lis 2018, 21:29
"- Wyroki śmierci.
Wyrokiem Sądu Doraźnego przy sądzie D.O. Gen. Poznań z dnia 7 grudnia 1920 r. zasądzony:
1) st. szer. z 7 dyonu żandarmerji za zbrodnię rozboju na drodze pnblicznej na karę śmierci przez rozstrzelanie, przeniesienie II klasy stanu żołnierskiego i wydalenie z wojska.
Wyrok wykonano dnia 8. grudnia 1920 r o godz. 8.30.
Czy mając takie informacje można dotrzeć do miejsca pochówku straconego ? Kogo pytać ? Gdzie szukać informacji ?
Znawców procedur wojskowych bardzo proszę o pomoc.
20 lis 2018, 06:01
Cytat z "Kodeksu Karnego Wojskowego 1921 r."
"Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 maja 1920 r. w przedmiocie wprowadzenia w życie Wojskowego Kodeksu Karnego [...]
Art. 1
W Polskiem sądownictwie wojskowym stosuje się do przestępstw wojskowych Kodeks Karny Wojskowy z dnia 20 czerwca 1872 r. [...]
Art. 2
Do przestępstw pospolitych stosuje się w sądownictwie wojskowym przepisy ustaw karnych dzielnicowych [....]
Oznacza to, że Szeregowy został osądzony wg. prawa cywilnego i należy przypuszczać, że przekazanie ciała rodzinie - o ile takowa istniała - lub pochówek, organizowany przez wojsko odbył się zgodnie z pruskim prawem cywilnym.
20 lis 2018, 22:34
Matka skazanego po jakimś czasie otrzymała list z informacją o tym fakcie.Być może była tam wzmianka o miejscu pochówku,ale list się nie zachował.Zwłoki nie były przekazane rodzinie.Bratankowie szukają nadal.
21 lis 2018, 05:56
Zwłoki nie były przekazane rodzinie
Jeżeli tak się stało to pochówek miały obowiązek zorganizować i opłacić władze miejscowości, w której został stracony. W tym przypadku m. Poznania.
Wynika z tego, że został pochowany na którymś z poznańskich cmentarzy.
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.