Witam!
Od dłuższego czasu rozpracowuję genealogię rodziny Czechowskich, niestety wyczerpałem już swoje pomysły i utknąłem w martwym punkcie
A mianowicie na miejscu urodzenia mojego 3xpradziadka Wawrzyńca Czechowskiego. Poniżej przedstawiam moje ustalenia:
Pierwsza informacja o nim to ślub w 1837 roku w Gołańczy z Weroniką Wejchert córką mieszczanina garncarza z Gołańczy. Pana młodego zapisano jako Wawrzyniec Czechowski z Gułtowy, kawaler lat 28, syn Jana i Teresy Paprzyckiej.
Następnie idąc "gułtowskim" tropem odnajdujemy metryki chrztu jego dzieci w tamtejszych księgach parafialnych:
1) Bolesław *1838 Gułtowy
2) Antoni *1840 Gułtowy
3) Józef *1841 Gułtowy
We wszystkich metrykach ojciec określany mianem sławetny kamerdyner dworu. W tym czasie właścicielami majątku Gułtowy był Seweryn Ostrowski i jego żona Emilia z Bnińskich, wiec był pewnie kamerdynerem na ich dworze. Zresztą Seweryn był chrzestnym jego pierwszego dziecka Bolesława.
Po urodzeniu Józefa, w Gułtowach ślad się urywa. Za to w 1843 roku w grudniu w Gołańczy umiera jego żona Weronika z przyczyn związanych z porodem. W adnotacjach napisane jest, że pozostawiła czwórkę dzieci Bolesława, Antoniego, Józefa i Michała i 500 imperałów. Wnioskuję z tego, że po urodzeniu ostatniego syna (prawdopodobnie w Gołańczy niestety nie ma metryk z tych lat) zmarła.
Wawrzyniec żeni się po raz drugi w Gołańczy w 1849 roku - jako wdowiec lat 38 z Gołańczy, syn już zmarłych Jana i Teresy Paprzyckiej - z Teofilą Wróblewską z Gołańczy, która z kolei umiera niedługo potem w 1852 roku w Gołańczy.
W roku 1853 żeni się ponownie w Gołańczy z Pauliną Wyszyńską córką kupca jako wdowiec lat 46 z Gołańczy. Wymienieni są rodzice Jan i Teresa Czechowscy.
Ostatnie dwie wzmianki na akty zgonu z Gołańczy z 1878 roku. Z kościelnego dowiadujemy się, że zmarł ze starości w wieku 78 lat i pozostawił czworo dorosłych dzieci – tu wniosek, że miał dzieci tylko z pierwszego związku, ponieważ Bolesław, Antoni, Józef i Michał Czechowscy mają się dobrze w chwili jego śmierci (jeden jest kupcem, drugi księdzem, dwóch następnych nauczycielami). Natomiast przeglądając metrykę zgonu z USC mamy rozczarowanie – zgon zgłasza jego trzecia żona Paulina, która najwyraźniej nie miała dokładnej wiedzy gdzie się urodził bo podane są następujące dane: urodzony w Polsce w nieznanym miejscu, syn nieznanego Czechowskiego i nieznanej matki
Podsumowując:
Licząc lata, które są podane przy zawarciu małżeństw i w akcie zgonu, wychodzi że urodził się około 1810 roku, prawdopodobnie gdzieś w Polsce jako syn Jana i Teresy Paprzyckiej Czechowskich zmarłych przed 1849 rokiem. Był kamerdynerem w Gułtowach na pewno w latach 1837-1841, potem prawdopodobnie mieszkał przez resztę życia Gołańczy. Miał czwórkę synów z pierwszego małżeństwa.
Ani w metrykach w Gułtowach, ani w Gołańczy przed 1837 rokiem nie ma o nim żadnej wzmianki. Żaden Czechowski, ani Paprzycki nie jest też chrzestnym jego dzieci ani świadkiem na którymś z jego ślubów. Nie widzę także związku pomiędzy pojawieniem się kamerdynera z Gułtów w Gołańczy leżącej około 75 km na północ w linii prostej.
Czy ktoś miałby może jakieś sugestie co zrobić w takiej sytuacji?
Do jakich dokumentów jeszcze sięgnąć żeby spróbować ustalić coś nowego?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof