Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
20 lip 2013, 12:03
Mam pytanie dotyczące tego co w temacie.
Mam zdjęcia z Pierwszej Komunii Mamy. Mama niestety nie żyje więc problemem jest uzyskanie informacji od osoby najbardziej kompetentnej.
Na czym polega problem? Mama urodziła się w 1935 roku. Jedna osoba twierdzi iż do I Komunii przystapiła w 1943 lub 44 roku. Czy ktos może udzielić mi kompetentnie informacji o tym w jakim wieku dzieci przystepowały do I Komunii w tym okresie.
Drugie pytanie dotyczy tego, że Mama mieszkała wtedy w Przybysławiu (par. Pogorzelica). Natomiast jedna osoba twierdzi, że Mama przystąpiła do I Komunii w Górze (20 kilometrów od Przybysławia).
Czy jest szansa na dotarcie do informacji o osobach przystepujacych do I Komunii w Górze w latach 1943 i 44?
Z góry dziekuję za pomoc.
Marek Szymański
20 lip 2013, 20:42
W okresie przedwojennym dzieci przystępujące do I komunii liczyły sobie na ogół 11-12 lat. W czasie wojny władze niemieckie zamknęły większość kościołów katolickich. Wielu księży trafiło wówczas do Dachau. Nieliczne parafie obsługiwały wiernych nieraz w promieniu dwudziestu kilku kilometrów. Jeśli parafia w Przybysławiu była nieczynna to możliwe że wierni udawali się do kościoła w Górze. Niestety nie posiadam wiedzy jak to było podczas wojny na tamtym terenie.
Nie sądzę żeby do sakramentu dopuszczano wówczas dzieci młodsze niż 10 lat.
Czy jest szansa na dotarcie do listy osób z lat 1943-1944?
Szansa jest. Możliwe że w archiwum parafii znajduje się księga osób przystępujących do I komunii św. z tamtego okresu. Pytanie tylko czy proboszcz będzie na tyle łaskawy i pozwoli do niej zajrzeć?
Pozdrawiam
Roman
21 lip 2013, 07:37
Dzięki za odpowiedź. Mam zdjęcie z 1939 z I Komunii najstarszego brata Mamy co potwierdza wiek 11 lat.
Natomiast dostarła do mnie informacja o tym, że zakazane były takie uroczystości i po wojnie jednoczesnie przystępowały do I Komunii dzieci z kilku roczników.
21 lip 2013, 21:58
Nie wiem jak to było z I komunią bezpośrednio po II wojnie światowej, ale w 1952roku mój brat, mając 10 lat przystąpił do tego sakramentu i nic nie wiem, żeby były z tego powodu jakieś kłopoty - Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. Razem z nim do I komunii przystąpiła młodsza o rok siostra, a ja w roku 1955, mając 10 lat, też nie miałem jakichś kłopotów z tego powodu.
21 lip 2013, 22:48
Bolesławie ja wyraziłem opinię o wieku dzieci do końca wojny światowej. W roku 1934 moja mama przystąpiła do I komunii św. w wieku lat 14. Miałem okazję widzieć księgę przystępujących do tego sakramentu z drugiej połowy lat trzydziestych i wiek ten wynosił tak jak pisałem 11 - 12 lat. Nie przypuszczam żeby w okresie wojny wiek został obniżony, o ile w ogóle w tym okresie odbywały się tego typu uroczystości.
Sam na początku lat 60 wraz z rówieśnikami przystąpiłem do tego sakramentu mając lat 9.
Mało tego, jeszcze tego samego roku jesienią byliśmy bierzmowani.
Pozdrawiam,
Roman
21 lip 2013, 22:49
Mam inny przypadek i zdjęcie z tego okresu.
Kuzyn mój wraz z rodzicami znalazł się w obozie pracy w Bergen Belsen. Do komunii św. przystąpił na terenie Niemiec w lipcu 1945 r., mając 13 lat.
pozdrawiam
Piotr
22 lip 2013, 14:56
elbesko napisał(a):Nie wiem jak to było z I komunią bezpośrednio po II wojnie światowej, ale w 1952roku mój brat, mając 10 lat przystąpił do tego sakramentu i nic nie wiem, żeby były z tego powodu jakieś kłopoty (...)
Bolesławie, Gejtawy pisząc:
Natomiast dostarła do mnie informacja o tym, że zakazane były takie uroczystości i po wojnie jednoczesnie przystępowały do I Komunii dzieci z kilku roczników.
miał zapewne na myśli zakaz przystępowania do I komunii w latach okupacji.
22 lip 2013, 15:19
I o to chodzi. Większość księży z Wielkopolski trafiła do obozów. Wielkopolska to była wtedy III Rzesza. Propagowanie polskości było przestępstwem. A Komunia Św. przyjmowana przez polskie dzieci to już ....
I stąd pytanie: Czy ktokolwiek słyszał by w Górze w latach wojny odbyła się jakś tajna taka uroczystość.
Wiem, że cos takiego odbyło się w Przybysławiu, ale dla jednej osoby a prócz tego ksiądz, który jej udzielał (ksiądz Koszarek) ukrywał się przez całą okupację. Mam zdjecie wykonane po tej uroczystości . Na zdjęciu są tylko rodzice i rodzeństwo.
W Przybysławiu odbywały się też msze św. odprawiane przez księdza Koszarka - mam zdjęcie Ołtarza przy którym się odbywały.
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.