Tomik napisał(a):Witam,
Mimo wysiłków nie udało mi się ustalić żadnej Parkstrasse, ani też Parkowej w Obornikach. Czy dysponuje ktoś planem lub spisem ulic Obornik Wielkopolskich z czasów okupacji?
pozdrawiam,
Tomek
Witam,
w Obornikach nie ma i wcześniej nie było ulicy Parkowej.
W czasie wojny zmieniono nazwę miasta z Obornik na Obernick, podobnie jak okoliczne miejscowości - np. Bogdanowo na Bogneau, Uścikowo na Neuendorf, Nowy Folwark na Neuvorwerk itd. Co do ulic - Rynek nazwano wówczas Hitlerplatz, a główną ulicę w mieście tj. ul. Dworcową (obecnie ul. Piłsudskiego) przemianowano na ul. Goringstrasse. Inne źródło z kolei podaje, że ul. Dworcową zamieniono na Bahnhofstrasse. Niestety osobiście nie posiadam planów miasta, ani spisu ulic. ,
Ul. Parkstrasse - jak sama nazwa może wskazywać musiała leżeć w pobliżu parku miejskiego. Oborniki nie były dużym miastem. Nic mi nie wiadomo, aby w mieście lub jego najbliższym sąsiedztwie znajdowało się kilka parków miejskich.
Jeżeli chodzi o sam park miejski w Obornikach to istniał jeden w pobliżu kościoła ewangelickiego (obecnie rzymsko-katolicki pw. św. Józefa) oraz obecnego Liceum Ogólnokształcącego. Współczesny Park "3-go Maja" leży w obszarze, którego granice wyznaczają ulice Lipowa, 11 listopada (w ciągu drogi krajowej nr 11: Poznań-Piła) oraz ul. 3-go Maja. Jest to ten sam park, który był również w Obornikach przed wybuchem II WŚ. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to założony został jeszcze w czasach zaboru pruskiego.
Park miejski z widokiem na miasto na starej widokówce:
http://galeria.obornikionline.pl/cat_id,10,id,171.htmlPark 3-go maja obecnie
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... 22345.htmlW pobliżu tego parku na starych zdjęciach i widokówkach znajdują się kamienice, a także plebania pastora Wilhelma Brauera (1938-1944): Park miejski - w tle kościół ewangelicki, plebania pastora oraz zabudowania mieszkalne (galeria, fotografia nr 66, 69, 71). Warto zwrócić uwagę na fotografię nr 66 - zostało ono wykonane na terenie kościoła w kierunku parku miejskiego. Za płotem przy ulicy znajdują się dwa budynki mieszkalne. Z kolei na fotografii nr 69 (wykonanej z terenu parku) widać od prawej strony dwie kamienice, plebanię, kościół i w oddali dach obecnego LO.
Być może w jednym z tych budynków na fot. nr 66 lub 69 mieszkał Pański przodek,
jeśli ulica pomiędzy kościołem a parkiem nosiła nazwę Parkstrasse:)http://galeria.obornikionline.pl/cat_id,64,id,1879.htmlMoże uda mi się znaleźć coś więcej, albo popytam starszych mieszkańców. Może jeszcze pamiętają:)
pozdrawiam