Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2020, 19:15 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Z odczytaniem samych aktów nie mam większego problemu, ale po raz pierwszy rozważam dodanie kogoś do drzewa kto nie jest parą młodą albo ich rodzicami. Dlatego chciałbym się upewnić czy dobrze kombinuje, w szczególności że nie jest to pisane polski jakim na co dzień się posługuję :wink:

Dostępne są skany dwóch kopii aktu małżeństwa
https://szukajwarchiwach.pl/53/3376/0/4 ... 9I5ziBet-g
https://szukajwarchiwach.pl/53/3376/0/4 ... BKTtX1xMkA

Państwo młodzi to Andrzej Służewski i Teresa Michalska - moi przodkowie (pra-x5-dziadkowie)
W kontekście tego aktu chciałbym skupić się na Andrzeju. Krzysztof, jego ojciec już nie żyje, a matki Agnieszki nie ma ślubie.
Pojawiają natomiast jego wuj Filip Duchalski oraz brat Kazimierz Małyszkiewicz w roli świadków.

Brat musiałby by być z pierwszego/wcześniejszego małżeństwa matki ze względu na inne nazwisko. Kazimierz jest jeszcze dodatkowo wspominany jako szwagier na ślubie brata Teresy :arrow: https://szukajwarchiwach.pl/53/3376/0/4 ... BKTtX1xMkA

Natomiast wuj powinien być bratem matki i dzięki temu mógłbym dodać też dotychczas nieznane nazwisko panieńskie matki.

Czy dobrze wnioskuję? Czy może nie powinienem opierać się zbyt mocno na takich określeniach jak wuj czy brat?

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Matka Agnieszka była obecna na ślubie, z pewnością słowo asystencja (asystencya = asysta) odczytałeś jako absencja.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 19:39 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Henryk Krzyżan napisał(a):
Matka Agnieszka była obecna na ślubie, z pewnością słowo asystencja (asystencya = asysta) odczytałeś jako absencja.


Dokładnie tak zrobiłem :) Właśnie dokładnie dlatego, że nie jestem jeszcze biegły w czytaniu takich dokumentów zwracam się z prośbą o weryfikacje moich wniosków.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Wuj może być bratem matki, ale niekoniecznie, bo siostra ojca (i matki) to ciotka, a jej mąż to również wuj.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2020, 10:13 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Henryk Krzyżan napisał(a):
Wuj może być bratem matki, ale niekoniecznie, bo siostra ojca (i matki) to ciotka, a jej mąż to również wuj.


Oczywiście... za bardzo chciałem dopasować fakty to mojego drzewa i przegapiłem taką oczywistą oczywistość :shock:

Pozostaje jednak nadzieja, że brat był faktycznie bratem, a nie bratem stryjecznym.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL