Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 cze 2024, 05:07

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sty 2022, 19:53 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
Patrzę z zazdrością na te wasze "zachodnie" zasoby ksiąg meldunkowych i najwyraźniej szukam dotychczas nie tam gdzie powinnam, bo nie znajduję niczego, co dotyczyłoby mi informacji o "moich wsiach" z guberni kaliskiej i powiatu kolskiego.

W to, że w Kongresówce nikt nikogo w ogóle nie spisywał, nie wierzę. Gdzieś pewnie są, tylko gdzie? ... jaki błąd robię w moich poszukiwaniach (głównie poprzez SzwA), tego też nie wiem. :roll:

Czyli: Uprzejmie proszę o popchnięcie we właściwym kierunku!

[UZUPEŁNIENIE]
to czego szukam, to konkretnie:
•• Chełmno nad Nerem = Chełmno (powiat kolski),
•• Ladorudz = Ladorudź,
•• Grzegorzew, Tarnówka
•• Ponętów Dolny + Ponętów Górny,
•• Barłogi, Borysławice Kościelne, Krzykosy,
•• Bierzwienna,
•• Wrząca Wielka, Kiełczew Smużny

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Ostatnio edytowano 01 lut 2022, 12:43 przez Inka N., łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2022, 20:55 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
Witam.
W listopadzie w AP Gniezno oglądałem akta meldunkowe gminy Szymanowice z Kongresówki (Słupca)
przypisane nie wiedzieć czemu do powiatu jarocińskiego:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... polu=22440
Pozdrawiam
Grzegorz


Ostatnio edytowano 31 sty 2022, 21:06 przez ebryka1, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2022, 20:58 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1027
Dla każdej wsi były sporządzone w 1846 tabele prestacyjne oraz w 1864 tabele nadawcze (inaczej likwidacyjne). Są w archiwach (dla wsi podkaliskiej kilkanaście lat temu w Łodzi). Nie każda dusza tam się znalazła, bo nie każdy miał nieruchomość.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2022, 21:37 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
Tu między innymi w aktach gmin są księgi ludności:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... polu=94736
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol_cur=9
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2022, 10:13 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
Dzień dobry!
Chciałam odpowiedzieć już wczoraj, ale po waszych pierwszych wskazówkach trochę mnie to SzwA "wessało" :wink:

ebryka1 napisał(a):
W listopadzie w AP Gniezno oglądałem akta meldunkowe gminy Szymanowice z Kongresówki (Słupca)
przypisane nie wiedzieć czemu do powiatu jarocińskiego


Grzegorzu, te wszystkie "nie wiedzieć czemu przypisane" też spotykam! ... np. Akta metrykalne z Chełmna nad Nerem, (gmina Chełmno) są do opisane jako "Chełmno, gmina Dąbie", ale to jest mała przeszkoda. W SzwA trzeba i tak takie Chełmno odmieniać przez przypadki, żonglować przy filtrowaniu wyników ...
Ale wypadków takich, jak twój przykład boję się dużo bardziej, bo to już jest chaos między Archiwami. Boję się też tego, że istniejących dokumentów nie ma w basie danych, bo są podczepione do innego tytułu albo w skrzynce "mieszanka wielosmakowa" ... I jeszcze mamy te zmiany guberni w Kongresówce raz na 20 lat ...

W AP w Koninie, są i owszem księgi ludności z pow. kolskiego, ale głównie z miast (Dąbie, Kłodawa, Izbica). Z tego powiatu są nawet niektóre arkusze spisowe z 1895 (z tego cesarskiego pierwszego spisu powszechnego), ale też tylko niektóre wsie (i oczywiście nie moje).

No nic, szukam dalej! ... i - eureka! - uzupełnię mój pierwszy wpis o to czego szukam! (ciekawe czemu wczoraj na to nie wpadłam) :shock:

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Ostatnio edytowano 01 lut 2022, 11:16 przez Inka N., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2022, 11:04 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
janusz59 napisał(a):
Dla każdej wsi były sporządzone w 1846 tabele prestacyjne oraz w 1864 tabele nadawcze (inaczej likwidacyjne). Są w archiwach (dla wsi podkaliskiej kilkanaście lat temu w Łodzi). Nie każda dusza tam się znalazła, bo nie każdy miał nieruchomość.

Oh, Januszu! ... a taką miałam nadzieję, że uniknę na razie tych likwidacji.
Myślisz o tym, że nie każdy miał już coś przed uwłaszczeniem, czy też, że nie każdy coś otrzymał?

Ja w rodzinie podejrzewam całą linię przodków o to, że już przedtem coś tam - licho wie co - posiadali. O ile to ma znaczenie, we wszystkich aktach metrykalnych to "gospodarze" a niektóre akty ślubów były nawet z umowami. Tacy też nie są, o ile wiem, po 1864 wymieniani w tabelach. Dlatego chciałam zobaczyć najpierw na spisach gdzie i jak kto mieszkał ... i szukać dokładniej tylko części pradziadków.

Zajrzałam do AP w Łodzi i trochę - na początek i pół wczorajszego wieczora - znalazłam. Znalazłam też mój prawdopodobnie pierwszy, ale nie ostatni błąd!

Jeden tylko przykład, popatrz: Zespół "Urząd Gubernialny Kaliski do Spraw Włościańskich", jednostek: 10739
Przeszukiwanie w zespole pod hasłem Chełmno, wyników: 0
Przeszukiwanie w zespole pod hasłem Хелмно, wyników: 24
Jeżeli w opisie albo w tagach nic nie ma, to można po polsku szukać do sądnego dnia!

W Łodzi dochodzą do tego jeszcze fonetyczne kwiatki typu "Plan' zemel' poprichodskogo imienija Chelmo",
czyli iskał i iskał i niczewo nje naszoł
... czyli genealogia nie jest dla mięczaków!
:mrgreen:

PS. Trochę jeszcze obawiam się tego, że uwłaszczane majątki figurują pod nazwą własną, bez wymienienia w tytule nazw wsi i przysiółków. A takich list dóbr i ich posiadaczy lub zarządców jakie znam z Pomorza w mojej kochanej Kongresówce też jeszcze nie znalazłam.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2022, 13:30 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
Januszu,
ze względu na specyfikę AP w Łodzi:
jak myślisz, "tabele prestacyjne" to mogą być предварительное :?: ... :?:

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2022, 19:01 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1027
Tablice prestacyjne powstały w celu przygotowania uwłaszczenia. Zostały tam zapisane prestacje chłopskie (powinności). Dzięki tym tabelom chłopi nie zostali oszukani przy uwłaszczeniu. W zaborze pruskim właściciele oszukali poddanych na kilkadziesiąt procent (statystycznie rzecz biorąc), bo takiego wcześniejszego spisu nie było. I była to też jedna z przyczyn emigracji Poznaniaków do Królestwa i do Ameryki trwającej aż do lat siedemdziesiątych.
Słowo priedwaritielnyj znaczy wstępny lub przygotowawczy , więc najprawdopodobniej o te tablice właśnie chodzi.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lut 2022, 19:17 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2021, 12:38
Posty: 84
Dzięki!

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Inka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL