Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 14:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lut 2024, 18:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
Witam,

chciałabym dowiedzieć się na jakich zasadach nadawane były honorowo stopnie oficerskie dla Powstańców Wielkopolskich w latach 70/80tych. Czy był potrzebny do tego wniosek? W źródłach do listy powstańców napisane jest, że mój pradziadek, Józef Sobczak, otrzymał nominację na stopień oficerski uchwałą W8/72. Zastanawiam się czy jest sens pisania do archiwum prezydenta RP - czy mogą mieć jakieś dokumenty dotyczące tej nominacji, czy może działo się to "z automatu" jeśli ktoś był odznaczony krzyżem powstańczym?

Podobnie z Krzyżem Walecznym - jeśli wiem jedynie, że takowy otrzymał (wymieniony na wniosku o nadanie krzyża powstańczego), ale nie wiem kiedy, to jest szansa odnalezienia jakiś dokumentów z tym związanych..?

Pisałam już kilka lat temu do archiwum wnioski dot. krzyża powstania wlk., medalu zwycięstwa i wolności oraz orderu odrodzenia Polski i tutaj skany otrzymałam, jednak do tych odznaczeń miałam legitymacje (numery). Otrzymałam też dokumenty z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dot. medalu niepodległości (niekompletne, reszta zaginęła), żadnych innych informacji, w tym akt osobowych ani informacji o odznace grunwaldzkiej (której mam legitymację) nie odnaleziono.

W albumie powstańców ziem zachodnich wspomniano, że pradziadek w okresie międzywojennym otrzymał odznakę wojsk wielkopolskich oraz krzyż litewsko-białoruski i tutaj rodzi mi się pytanie czy takowe były nadawane oficjalnie i też jest możliwe znalezienie jakiegoś poświadczenia/wniosku ich nadania?

Niestety książeczka wojskowa się nie zachowała (podejrzewam, że stracił ją w niewoli), a chciałabym zdobyć jak najwięcej informacji wojskowych. Nie wiem jednak czy na podstawie tak skąpych informacji mogę coś jeszcze uzyskać z archiwum prezydenta RP?

Liczę na to, że ktoś tutaj bardziej niż ja orientuje się w takich tematach - będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki z tym związane. :)

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2024, 09:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
W Archiwum Prezydenta RP mają jedynie uchwały o nominowaniu powstańców wielkopolskich na stopień oficerski (podporucznika). Dokumenty - wnioski znajdują się w zasobach MON, tak mnie poinformowano w Archiwum Prezydenta.
Nie wiem czy przyznawano z automatu, ale chyba na wniosek ZBoWiDu.

Krzyż Walecznych - za Wikipedią: "Wyłączne prawo do nadawania krzyża przyznano Naczelnemu Wodzowi, ale ten rozkazem z 20 września 1920 roku nakazał jedynie konieczność zatwierdzania nadań. Dowódcy armii mogli warunkowo przyznawać krzyż oficerom, a podoficerom i szeregowym dowódcy dywizji. Ostatecznie odznaczano nim za czyny bojowe dokonane w okresie wojny 1918–1920, za walki w Legionach Polskich, w korpusach i formacjach tworzonych w Rosji i Francji oraz za walki w powstaniach wielkopolskim, śląskich i za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) na obszarach okupowanych."
Tak więc znalezienie dokumentów może być niemożliwe, gdyż mogli nadawać dowódca armii i dowódcy dywizji.

Jeśli chodzi o odznakę Wojsko Wielkopolskich to spisy i zasady przyznawania powinny być w Muzeum Wojska Polskiego w Poznaniu na Starym Rynku.

Medal Niepodległości - jest w wykazie w WBH i są dokumenty, tylko trzeba je w WBH skopiować.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2024, 19:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2015, 07:29
Posty: 146
Lokalizacja: Poznań
wojciech napisał(a):
W Archiwum Prezydenta RP mają jedynie uchwały o nominowaniu powstańców wielkopolskich na stopień oficerski (podporucznika). Dokumenty - wnioski znajdują się w zasobach MON, tak mnie poinformowano w Archiwum Prezydenta.
Nie wiem czy przyznawano z automatu, ale chyba na wniosek ZBoWiDu.

Krzyż Walecznych - za Wikipedią: "Wyłączne prawo do nadawania krzyża przyznano Naczelnemu Wodzowi, ale ten rozkazem z 20 września 1920 roku nakazał jedynie konieczność zatwierdzania nadań. Dowódcy armii mogli warunkowo przyznawać krzyż oficerom, a podoficerom i szeregowym dowódcy dywizji. Ostatecznie odznaczano nim za czyny bojowe dokonane w okresie wojny 1918–1920, za walki w Legionach Polskich, w korpusach i formacjach tworzonych w Rosji i Francji oraz za walki w powstaniach wielkopolskim, śląskich i za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) na obszarach okupowanych."
Tak więc znalezienie dokumentów może być niemożliwe, gdyż mogli nadawać dowódca armii i dowódcy dywizji.

Jeśli chodzi o odznakę Wojsko Wielkopolskich to spisy i zasady przyznawania powinny być w Muzeum Wojska Polskiego w Poznaniu na Starym Rynku.

Medal Niepodległości - jest w wykazie w WBH i są dokumenty, tylko trzeba je w WBH skopiować.

WOjtek


Bardzo dziękuję za pomoc! Spróbuję napisać do MON'u z pytaniem o udostępnienie tego wniosku o nadanie stopnia, może coś się uda zdziałać.

Jeśli chodzi o Medal Niepodległości to otrzymałam coś takiego od CAW:
https://postimg.cc/cKrsSb7D
...dwa skany z informacją, że jest niekompletna dokumentacja. Czy myśli Pan, że jest szansa na więcej, żeby gdzieś znaleźć? Generalnie żadnych innych dokumentów od nich nie otrzymałam, nie udało się odnaleźć teczki osobowej ani innych informacji dot. służby wojskowej pradziadka. Wszystkie informacje "dokumentalne" na jakich się opieram jeśli chodzi o jego osobę pochodzą z archiwum prezydenta RP (wnioski wyżej wspomnianych odznaczeń).

Co do odznaki W.W. nie sądziłam, że coś przydatnego "personalnie" mogę w muzeum znaleźć, myślę, że jutro zrobię sobie tam małą wycieczkę... :)

_________________
Pozdrawiam
Monika


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2024, 17:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Jak dostanę dokumenty z WBH, to się odezwę. Powinno tam być wiele informacji.
Również ciekawy jestem wyników "wycieczki" do MWP, jak i informacji z MON.
Mam nadzieję, że się -nieznajoma Pani, z nami podzielisz.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL