Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 30 cze 2024, 16:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sie 2013, 08:45 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2011, 14:29
Posty: 19
Przeszukuję ostatnio zamieszczone na stronie szukajwarchiwach skany ksiąg USC z Baranowa, powiat Kepno. Trafiłam na bardzo dziwny dla mnie fakt, może ktoś pomoże mi zrozumieć.
Otóż w aktach urodzenia, w latach 1874-1885 jest bardzo mało wpisów, po kilkanaście rocznie i dotyczą one konkretnie Baranowa. Od roku 1886 wpisów jest nagle ponad 200 rocznie! Dotyczą także miejscowości bliskich Baranowa, np. Słupi, Zmyślonej Słupskiej itd.
To samo dotyczy aktów małżeństwa i aktów zgonu.

Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego tak to wygląda? Czy w 1886 roku uległy zmianie jakieś przepisy? Albo kwestie przynależności terytorialnej? Jest to dla mnie ważne, gdyż szukam danych ze Słupi i Zmyślonej Słupskiej, i już sama nie wiem, gdzie szukać:(

Podaję adres całego zespołu:
http://szukajwarchiwach.pl/11/654/0/1#tabZespol

Z poważaniem
Małgorzata Mysiukiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2013, 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3739
W 1874, gdy powstawaly USC, te wsie podłączono pod urząd USC Opatów. W roku 1886 USC Baranów przejął sporo okolicznych wsi wcześniej podległych innym urzędom.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2013, 11:59 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2011, 14:29
Posty: 19
Panie Łukaszu!

Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie - już zajrzałam na stronę Opatowa. Rzeczywiście, są tam interesujące mnie wioski. Zastanawiam się, gdzie jeszcze mogę szukać?
W APP są księgi metrykalne Słupi z lat 1818-1855.
Czy gdziekolwiek znajdę akta USC z okresu 1855-1874, czy mogę liczyć tylko na AAP?
Czy dobrze zrozumiałam, że przed utworzeniem urzędów stanu cywilnego proboszcz danej parafii musiał sporządzać duplikaty ksiąg dla celów państwowych? Czy akta stanu cywilnego w tym przypadku nie przetrwały, czy źle szukam?

Pozdrawiam
Małgorzata


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL