Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 wrz 2024, 17:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 paź 2013, 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2008, 12:48
Posty: 233
Lokalizacja: Lusówko
Witam,

Każdy pewnie w swoich poszukiwaniach napotyka ten moment w którym następuje pat. I mnie to spotkało. Stan ten trwa już od około roku. Liczę na Waszą pomoc, może jakąś podpowiedź a może na jakiś szczęśliwy zbieg okoliczności. Ale od początku.

Rzecz działa się w pierwszej połowie XX w. Więc nie tak bardzo dawno. Do Mielcuch k/Kraszewic przybył wraz z synem i synową, której rodzina nota bene z Mielcuch pochodziła - mój prapradziadek Tomasz Chudzik z żoną Katarzyną. Było to około 1911 roku. Przybyli z sieradzkiego. Moi prapradziadkowie mieszkali z synem Klemensem w jednej chałupie w Mielcuchach i tutaj pomarli. Z pewnością zostali pochowani na kraszewickim cmentarzu. Problem w tym, ze w żaden sposób nie mogę tej opowieści udowodnić. Nie dysponuję żadnym dokumentem, który mógłby to potwierdzić. Podobnie potomkowie Klemensa Chudzika - jego prawnuki - nie kojarzą aby kiedykolwiek mówiło się w rodzinie że Tomasz i Katarzyna mieszkali w Mielcuchach. Kiedy zmarli? Tomasz urodził się w 1846 r. W 1911 roku jeszcze żył, razem z żoną. Teoretycznie mógł dożyć nawet 1925 r. Niemcy jak wiadomo spalili część akt kraszewickiej parafii w 1940 roku a księdza proboszcza wywieźli do obozu koncentracyjnego w Dachau. Stąd wiadomo, że akt w parafii z lat przedwojennych po prostu nie ma.

Czy jest jakiś inny sposób aby przekonać się że moi pradziadkowie faktycznie mieszkali w Mielcuchach i tam zmarli? Gdzie szukać ich śladów. Czy istnieją księgi meldunkowe z tej wsi? Moze ktoś z szanownych forumowiczów zna temat Mielcuch i parafii Kraszewice i mógłby coś zasugerować?

Pozdrawiam
Paweł
http://hudzikowie.blogspot.com/

_________________
Poszukuję potomków Józefa i Franciszki Kucharczyków z Łodzi, oraz szukam aktu urodzenia Wojciecha Zakręt ur.w parafii Grabów nad Prosną ok 1770 r.
http://hudzikowie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2013, 15:21 
Offline

Dołączył(a): 30 wrz 2012, 10:08
Posty: 70
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Sprawdź skorowidze we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego. Może znajdziesz ich akty zgonu.

Pozdrawiam. Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2013, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2008, 09:49
Posty: 77
Tylko doprecyzuje;
Wieś Mielcuchy do 1919 w USC Kraszewice, po tej dacie USC Czajków lub parafia Czajków. Akta parafialne Kraszewic przedwojenne nie istnieją ale drugi egzemplarz ksiąg był pisany dla USC i ten się zachował. Lata 1866-1912 ( tej ostatniej nie jestem pewien) znajdują się w AP w Kaliszu. Te od 1913 będą w USC Kraszewice.
pozdrawiam
Jerzy

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Krzywaźnia
http://szkicehistoryczne.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2013, 10:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2008, 12:48
Posty: 233
Lokalizacja: Lusówko
Dzięki za dobrą wiadomość. Niestety z USC Kraszewice mam pewien kłopot. Już dwukrotnie występowałem z pismem do Pani Kierownik z gorącą prośbą o pomoc w tej sprawie. Prosiłem tylko o informacje czy w zasobach tutejszego USC za lata 1912 - 1925 są akta zgonu moich pradziadków. Niestety na żadne z pism nie otrzymałem odpowiedzi. :( Zupełnie inaczej zachowano się w USC we Wróblewie k/Sieradza. Tam również wysłałem podobne pismo i otrzymałem odpowiedź najpierw telefoniczną a potem na stosownym piśmie bardzo szybko i bez zbędnej zwłoki.

_________________
Poszukuję potomków Józefa i Franciszki Kucharczyków z Łodzi, oraz szukam aktu urodzenia Wojciecha Zakręt ur.w parafii Grabów nad Prosną ok 1770 r.
http://hudzikowie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2013, 13:41 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2011, 11:59
Posty: 219
reflex1 napisał(a):
Dzięki za dobrą wiadomość. Niestety z USC Kraszewice mam pewien kłopot. Już dwukrotnie występowałem z pismem do Pani Kierownik z gorącą prośbą o pomoc w tej sprawie.

a dzwoniłeś? ja zawsze dzwonię i nie zdarzyło mi się, żebym nie uzyskał, podczas rozmowy tel. z jakimś USC, odpowiedzi czy dany akt posiadają - oczywiście szczegółów aktu już przez telefon nie podadzą

_________________
Pozdrawiam
Jarek
szukam Kulwickich


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL