mac napisał(a):
Witam, polecam projekt niemieckich list strat.
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... arch/indexByło o tym w innych wątkach i w roczniku WTG (mój artykuł). W tej chwili Michała (Michaela) Lisieckiego nie ma na stronach, ale jest wielu innych Lisieckich (wpisz samo nazwisko). Może była pomyłka w nazwisku (spróbuj inne warianty - Lisowski, Lisecki, itp.). Pamiętaj też, że projekt cały czas trwa i dane są indeksowane na bieżąco. Mój pradziadek dostał się do niewoli w październiku 1914, a na listach jest dopiero w 1916 jako zaginiony i 1917 jako "w niewoli", więc te dane mogły też spływać dopiero po dłuższym czasie (np. zawiadomienie z Czerwonego Krzyża). Jeśli zmarł w czasie wojny, to powinna pojawić się stosowna informacja.
Można szukać też w spisach cmentarzy z I WŚ. Te np. we Francji są czasem nieźle opisane z listami poległych. W Polsce gorzej, ale jest inny projekt:
http://www.polegli.forgen.pl/Może tam się pojawi za jakiś czas.
Trzeba być cierpliwym i liczyć, że stosowna informacja się pojawi w którymś z projektów...
Ponieważ poszukiwany przeze mnie Michał Lisiecki urodził się we wsi Kuźnia, która wówczas należała do Kongresówki, bardziej chyba chodzi o wcielenie do wojsk rosyjskich niż pruskich.
Masz jednak rację, jeśli chodzi o armię pruską. Mam również przypadek, że informacja o śmierci pradziadka mojego męża dotarła do rodziny po roku, ale dotarła i wiemy i mamy dowód w postaci aktu zgonu.
A że genealogia uczy cierpliwości, szukać i czekać będę nadal...może kiedyś znajdę informacje o zgonie mojego Michała...