Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 wrz 2024, 00:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sty 2015, 10:49 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2014, 08:11
Posty: 206
Witam!

Zapisy z księgi ślubów z parafii w Buku z roku 1862 (duplikaty dostępne na Szukajwarchiwach) są wyjątkowo mało szczegółowe:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... 0#tabSkany

chodzi mi szczególnie o ślub nr 37 - Stephanus Szymkowiak, Catharina Nowak.
W poznan-project ślub ten zaindeksowano pod numerem 40:

Parafia katolicka Buk, wpis 40 / 1862
Stephanus Szymkowiak (24 lat) 100%
Catharina Nowak (24 lat, wdowa)

co może sugerować, że w oryginalnej księdzie jest inna numeracja, a być może równiez więcej szczegółów dot. tego ślubu.
Czy ktoś zetknął się z księgą ślubów z Buku 1862r., w Archiwum Archidjecezjalnym?
Czy zawierają one więcej szczegółów?

Pozdrawiam!
- Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2015, 12:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Leszku !

Indeksacja księgi zaślubionych dla potrzeb Poznań Projekt w przypadku parafii bukowskiej, odbywała się z oryginałów. Interesujący Cię zapis ma faktycznie numer 40. Oprócz podanych w indeksie informacji, zapisano w nim, że oboje nowo zaślubieni pochodzili z Kozłowa. Świadkowie: Michał Storla z Kozłowa i Marcin Gawron z Dobieżyna. Data 21 października.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2015, 09:58 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2014, 08:11
Posty: 206
Dziękuję bardzo Panie Mariuszu za informację!

Jak zwykle w takich przypadkach bywa - wielka szoda, że nie podano imion rodziców Katarzyny.
Z innych żródeł wiem, że była wdową po Stanisławie Nowaku z Wojnowic, a jej panieńskie nazwisko brzmiało Bensch (lub w niektórych dokumentach zapisane Bieńć, Bięć, Bęć).
Nie możemy nigdzie znaleźć zapisu o jej pierwszym ślubie właśnie ze Stanisławem Nowakiem (ur. ok. 1834 w Kozłowie)...
Z pierwszego małżeństwa urodziła co najmniej 2 synów:

- Marcina Nowaka w 1858r. poz. 214 http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... hG2DvH_-0w

- Michała Nowaka w 1860r. poz. 168 http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... R1MQRqGd5w

Stanisław Nowak zmarł w 1860r. poz. 75
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... TEpiLL__jg

Skoro w 1862r.. jako wdowa miała 24 lata. to pierwszy ślub miał zapewne miejsce przed rokiem 1858, a po 1854...
Czy ktoś zetknął się może ze ślubem Stanisława Nowaka z Katarzyną Bensch?
W księsze meldunkowej wsi Kozłowo jest lakoniczny zapis jakoby urodziła się w Kroeben (Krobi?), a jej pierwszy mąż w Wojnowicach k. Buku.

Pozdrawiam!
- Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 10:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5194
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Podłączam się pod ten wątek, bo zainteresowała mnie informacja o księdze meldunkowej wsi Kozłowo. Jeśli istnieje taka księga, to może jest również dla wsi Wilczyna, Młodasko i okoliczych?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 712
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Henryku,Księgi meldunkowe i dusz dla Wilczyny,Młodaska oraz okolicznych znajdziesz w aktach gminy Duszniki i Kaźmierz.Oczywiście nie ominie Cię wizyta w AP ,nie są dostępne w sieci.Mankamentem jest, to iż księgi te znajdują się w oddziale AP ale w Gnieźnie...
Pozdrawiam:
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 20:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5194
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję za informację, do APP i tak muszę się wybrać. Nie orientujesz się jakie lata obejmują księgi meldunkowe tych okolic?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 712
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Co do Wilczyny i okolicznych miejscowości z gminy Duszniki Księgi dusz -lata 1884 - 1954.
Natomiast dla miejscowości gminy jak i dla samego Kaźmierza księgi meldunkowe są za lata 1935 -1954.
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2015, 21:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5194
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję!
Mam jeszcze pytanie z innej beczki. Czy w swoich poszukiwaniach nie natrafiłeś przypadkiem na akt urodzenia Jadwigi Orzałkiewicz urodzonej w Wielichowie ok. 1809 roku? Nie wiem czy tak brzmiało to nazwisko, bo w różnych dokumentach zapisywane było również jako Orzołkiewicz i Orzełkiewicz. Jadwiga była żoną listonosza Wawrzyńca Mąkowskiego urodzonego w Starym Kramsku ok. 1806 roku, mojego prapradziadka. Tyle informacji, które sam znalazłem.
Na Twojej stronie znalazłem datę jej urodzenia 1811.06.03 Wielichowo - posiadasz może skan?
Znalazłem również informację, że Franciszek Mąkowski był synem Wawrzyńca z pierwszego małżeństwa, ale a akcie zgonu Jadwigi zgłaszającym jest właśnie Franciszek i zgłasza zgon "najukochańszej matki", więc nic z tego nie rozumiem. W akcie zgonu Franciszka też jest podana informacja, że Jadwiga była jego matką
Jest również informacja o dacie i miejscu urodzenia Wawrzyńca Mąkowskiego - miejsce urodzenia Nowe Kramsko, ale w akcie jego zgonu podano jako miejsce urodzenia Stare Kramsko pow. Babimost. Skąd mogą być te rozbieżności? Może rzeczywiście chodzi o Nowe Kramsko, bo przeglądałem wszystkie księgi Starego K. i nazwisko Mąkowski tam nie występuje.
Szukam również aktu urodzenia Franciszka Mąkowskiego.
Będę bardzo wdzięczny za informacje!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2015, 12:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 712
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Witaj Henryku!
Niestety skanu urodzenia Jadwigi nie mamy.Dane co do dat urodzin jak i miejsca pochodzą z Księgi dusz,tu Wielichowo 1851-1881.Są także dostępne na naszej stronie.Co do Franciszka to faktycznie jest dzieckiem z pierwszego małżeństwa,,ale gdy matka zmarła był przecież malutki i zapewne macochę kochał jak prawdziwą matkę i stąd taki wpis przy zgonie.Takie jest moje zdanie.Maksymilian z drugiego małżeństwa urodził się w 1853 roku była między nimi mała różnica,a matka jedna.
Skoro Wawrzyniec to Twój pradziadek to mamy wspólnych krewnych.
Córka brata mojego dziadka Anna Nadobnik wyszła za mąż za Floriana Mąkowskiego,a to z kolei potomek Wawrzyńca.Potomkowie mieszkają do dzisiaj w Wielichowie.To tyle czym mogę się z Toba podzielić,zerknij na k.dusz.
Pozdrawiam;
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2015, 13:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5194
Lokalizacja: Poznań
Witaj Krzysztofie!
Jestem Tobie bardzo wdzięczny za pomoc, dzięki Tobie dowiedziałem się więcej o swoich przodkach. W Księdze Dusz odnalazłem odpowiedni wpis i teraz jestem pewien, że Wawrzyniec urodził się w Nowym Kramsku, bo pewnie sam podawał te dane, a nie jak w akcie zgonu, gdzie zgon zgłaszał Maximilian, który mógł tego dokładnie nie wiedzieć. Ciekawe czy są jakieś księgi metrykalne Nowego Kramska?
Miło mi, że odnalazłem kolejnego krewnego na WTG.
Podam Tobie kilka danych, które mogą się Tobie przydać.
Wawrzyniec Mąkowski zmarł 6. kwietnia 1896 r. w Czempiniu.
Franciszek Mąkowski zmarł 23. grudnia 1931r. W Śremie. Jego żoną była Marianna Krzyżan ur. 22.02.1850r. w Buku, zm. 25.10.1942 w Śremie. Ślub tej pary 20.06.1871r. w Buku (wpis nr 18). Mieli troje dzieci : Franciszek (29.04.1875-o5.05.1875 Siekowo). Jadwiga (13.11.1876 Siekowo - 13.12.1856 Śrem) i Stanisława - moja babcia (10.11.1885r. Jutrosin - 14.07.1969r. Poznań)
Maksymilian zmarł 13.06.1908r. w Czempiniu. Wszystkie te dokumenty znalazłem w APP.
Jeszcze raz serdecznie Tobie dziękuję!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2015, 14:35 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Henryku, napisałam do Ciebie na PW -Nowe Kramsko

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2015, 15:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5194
Lokalizacja: Poznań
Bożenko,
Bardzo Tobie dziękuję, wiadomość otrzymałem i odpowiedziałem. Jestem bardzo podekscytowany tym co znajdziesz.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2015, 08:52 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2014, 08:11
Posty: 206
Witam!

Przeglądając księgi ślubów z parafii w Buku natrafiłem na ciekawy przypadek w 1856r.
Na SzwA umieszczono osobną księgę ślubów z tej parafii tylko dla miejscowości Sendzinko, Sendzin, Zalesie i Wilkowo:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... dFwv-SLVHA
a osobną zdaje się dla pozostałych miejscowości.
Czy ktoś orientuje się dlaczego tak się stało?
Czy wynikało to z faktu, że te miejscowości należały do powiatu szamotulskiego? Ale jesli tak to dlaczego w innych latach nie ma takiego przypadku?

Jak tak tylko pytam, bo cały czas szukam ślubu Stanisława Nowaka z Katarzyną Bensch gdzieś pomiędzy 1854, a 1858r...

Pozdrawiam!
- Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL