Odpowiedz

Akt urodzenia 1783r

28 sty 2019, 07:31

Dzień dobry !
Proszę o przetłumaczenie aktu urodzenia z 1783r. Mam problem z odczytaniem dokładnej daty i pozostałych szczegółów
Akt dotyczy Wojciecha Nagórskiego syna Józefa i Konstancji.
Szukałem wytrwale tego aktu przez 19 lat... :lol:

https://zapodaj.net/8ab3eb0aa7204.jpg.html

Z góry dziękuję serdecznie za pomoc

Manag

Re: Akt urodzenia 1783r

28 sty 2019, 10:40

Dzień dobry,
będę próbował rozwinąć bardzo skrótowy zapis:

"eodem" (die [czyli 4 maja]) (ego) qui supra baptisavi infantem nomine Adalbertum HH (Honoratis) Josephi et Constantiae Nagorskich C(opulum) L(egitimum) de fundo. Levantes de Sancto Fonte fuere H(onoratus) Joannes Zagurowicz cum pudica Lucia Fertrowna virgo de Posnan"

Kilka aktów wpisano pod tąż datą, a następny jest 9 maja.. więc może z automatu wpisano jak ostatni poprzednio datowany akt - czyli chrzest odbył się między 4 a 8 maja. Zapisujący nie podał nazwy owego fundum, czyli domyślnie "z tej parafii". Nie mamy również na zamieszczonych stronach nazwiska księdza - pewnie jest na początku roku. Niemniej istotne dane w gruncie rzeczy są.

moze ktoś z forumowiczów odczyta coś więcej (lub inaczej) ?
pozdrawiam
Robert

Re: Akt urodzenia 1783r

28 sty 2019, 10:41

Dzień dobry,
będę próbował rozwinąć bardzo skrótowy zapis:

"eodem" (die [czyli 4 maja]) (ego) qui supra baptisavi infantem nomine Adalbertum HH (Honoratis) Josephi et Constantiae Nagorskich C(opulum) L(egitimum) de fundo. Levantes de Sancto Fonte fuere H(onoratus) Joannes Zagurowicz cum pudica Lucia Fertrowna virgo de Posnan"

Kilka aktów wpisano pod tąż datą, a następny jest 9 maja.. więc może z automatu wpisano jak ostatni poprzednio datowany akt - czyli chrzest odbył się między 4 a 8 maja. Zapisujący nie podał nazwy owego fundum, czyli domyślnie "z tej parafii". Nie mamy również na zamieszczonych stronach nazwiska księdza - pewnie jest na początku roku. Niemniej istotne dane w gruncie rzeczy są.

moze ktoś z forumowiczów odczyta coś więcej (lub inaczej) ?
pozdrawiam
Robert

Re: Akt urodzenia 1783r

28 sty 2019, 13:20

Serdecznie dziękuję Robercie za tłumaczenie !!!
Mam problemy z tymi skrótami, a Ty rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości
Manag

Re: Akt urodzenia 1783r

28 sty 2019, 19:13

Część kościelna Przedmieścia Św. Wojciecha określana była m.in. jako fundus, fundus plebanalis.

http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=29028 przede wszystkim punkt 3A)

Jurydyki zostały ostatecznie zlikwidowane w 1797 i włączone do Poznania.

Naprowadziło mnie określenie kobiety w dokumencie z 1783 r. (lewa stronica, 4 linia od góry) jako "de fundo S. Martini", zatem szukałam czy istniał też fundus S. Adalberti.
Odpowiedz