Odpowiedz

akt chrztu 1629 parafia Szamotuły

30 sty 2021, 10:31

Witam!
Proszę o przetłumaczenie wpisów sierpień 1629 roku chrztów w parafii katolickiej Szamotuły
https://naforum.zapodaj.net/3d7edc8d57cb.jpg.html

Re: akt chrztu 1629 parafia Szamotuły

30 sty 2021, 18:34

Witam,
To jest rok 1632, sprawdziłem w księdze.

Szamotuły (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1632 , wpis nr 86,

Stanislaus, rodzice: Mathaus Supernak , Hedvigis ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Valentinus Ciesla
Martha Razna - Jankowa

Komentarz indeksującego:
Szamotuły

Chrzcił ks. Walenty Tęgi.

Re: akt chrztu 1629 parafia Szamotuły

01 lut 2021, 15:31

Dziękuję za przetłumaczenie i uwagi. Interesuje mnie osoba ks. Walentego Tęgiego. W spisie księży katolickich Wielkopolski nie znalazłem jego nazwiska.

Re: akt chrztu 1629 parafia Szamotuły

01 lut 2021, 16:47

iget19 napisał(a):Dziękuję za przetłumaczenie i uwagi. Interesuje mnie osoba ks. Walentego Tęgiego. W spisie księży katolickich Wielkopolski nie znalazłem jego nazwiska.

Informacje takie znajdują w aktach konsystorza poznańskiego w AAP. Niestety trzeba je przeszukiwać na piechotę. Teczki osobowe założono księżom działającym w XIX wieku i później.

Re: akt chrztu 1629 parafia Szamotuły

02 lut 2021, 09:30

ks. Walenty Tęgi (Tegius) zaczyna występować w księgach parafialnych szamotulskich od 1629 r. W 1634 r. wymieniony jako kanonik kolegiaty szamotulskiej. W 1642 r. wzmiankowany jako kustosz kolegiacki. Po raz ostatni wymieniony z nazwiska i funkcji kustosza w 1655 r. W latach późniejszych nie występuje.
Pozdrawiam, Wojciech.

Ps. przygotowuję zestawienie wszystkich duchownych występujących w w szamotulskich księgach metrykalnych w latach 1602-1815. Może kogoś to zainteresuje...

Re: akt chrztu 1629 parafia Szamotuły

16 mar 2021, 15:33

Walenty Tęgi altarysta NMP w kolegiacie Szamotuły mianuje plenipotenta w sprawie, którą ma z Wojciechem Sobrerius [?] dziekanem i Adamem kanon. i kaznodzieją Szamotuły jako wykonawcami testamentu zm. N. Zofii Cielmowskiej o sumę zapisaną w tym testamencie na jego altarię (Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, AC 142 k. 176v, r. 1630)

Re: akt chrztu 1629 parafia Szamotuły

19 mar 2021, 17:20

Witaj Bartku! Poszukując osób o nazwisku Tęgi, Tęga w różnych źródłach staram się przede wszystkim ustalić ich miejsca urodzenia.
Nie ukrywam, że ostanie informacje o osobie ks. Walentego Tęgiego innych osób o podobnie brzmiącym nazwisku z parafii katolickiej w Szamotułach zweryfikowały moja wiedzę w tym zakresie.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje!
Dziękuję!
Odpowiedz