Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 cze 2024, 21:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sty 2016, 10:44 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
http://www.fotosik.pl/zdjecie/886d335921d3a77b
http://www.fotosik.pl/zdjecie/69ce3725f28a2d51
Bardzo proszę o przetłumaczenie ostatniego aktu z pierwszego zdjęcia, aktu zgonu Anny Nasierowskiej(?)-Broniewskiej. Jest to matka księdza z parafii kobylińskiej. Akt jest bardzo nieczytelny i będę wdzięczna za choćby częściowe tłumaczenie. Proszę też o przetłumaczenie aktu zgonu ks.Broniewskiego z drugiego zdjęcia.
Pozdrawiam bardzo serdecznie
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2016, 13:26 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2462
Urodzona Anna z Nasierowskich Broniewska lat 77, w stanie wdowim 34 lata przeżywszy [?], matka wielebnego prepozyta, chorobą złożona 10-tego dnia [=10 XII czy na 10-ty dzień?] dobrze po chrześcijańsku [?] przygotowana, sakramentami opatrzona, 13 grudnia który przypadł w piątek tj. w dzień [?] Wenus [wg rzymskiego podziału tygodnia] o godzinie 5-tej pod wieczór zgasła i dnia 16-go pochowana została w kościele parafialnym przed wielkim ołtarzem w starej krypcie zbudowanej do pochowania jednej osoby. Niech spoczywa w pokoju. Amen.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2016, 15:44 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Bardzo, bardzo dziękuję, dla mnie rozczytanie tego i to jeszcze w obcym języku to mistrzostwo świata.
Nieśmiało jeszcze proszę o drugi akt, ten jest przynajmniej czytelny.
Pozdrawiam
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2016, 15:45 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2462
Akurat skończyłem :)

29 czerwca 1797 r. zmarł jaśnie oświecony wielebny ksiądz Józef Broniewski, niegdy dziekan foralny krotoszyński przez 27 lat, prepozyt parafialny kobyliński przez 51 lat, odprawił drugie prymicje [pewnie sekundycje tj. Mszę w 50. rocznicę święceń] w roku 1786. Sakramentami umierających opatrzony, zostawiwszy testament [oblatowany zapewne w aktach konsystorza], z 29 na 30 czerwca o wpół do północy, poprzedziwszy to odczytaniem przeze mnie Macieja Tyzlerskiego aktów [strzelistych przy konaniu] i po spełnieniu wszelkich ceremonii które pobożnie odprawia się przy konających, trzymając krucyfiks, różaniec [?], poświęconą świecę [gromnicę?], duszę swą Stwórcy i Zbawicielowi oddał. Pochowany w nowej krypcie z cegieł, w chórze mniejszym [tj. w prezbiterium], jak sam zarządził, 3 lipca, w obecności duchowieństwa z całego naszego dekanatu i z sąsiednich. Niech pamięć o nim trwa jak najdłużej, a w dowód wdzięczności umieściłem przy grobie cztery wersy po polsku jako epitafium. Niech spoczywa ze świętymi. Amen. Miał lat 85.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2016, 16:16 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Bartku, wielkie, wielkie dzięki. Jesteś nieoceniony.
Pozdrawiam Cię serdecznie
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL