Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 11:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 cze 2020, 07:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Mam wielki kłopot z dokładnym tłumaczeniem nazwy przedsiębiorstwa, oraz z ustaleniem statusu i przedmiotu jego działania.
Dlatego zwracam się z prośbą do znających język niemiecki Forumowiczów, z zacięciem ekonomiczno-historycznym.
W czasie od 1.3.1941 do 15.12.1943 mój ojciec pracował jako księgowy w :
"Auffanggesselschaft für Kriegsteilnehmer betriebe" w Sosnowcu – po tej dacie zwolniono wszystkich Polaków. Nazwa ta zawarta jest w ankietach personalnych,pisanych przez ojca w okresie powojennym, a udostępnionych mi przez wyjątkowo uprzejme pracownice kadrowe Swarzędzkich Fabryk Mebli.
Z moich prób (nieudolnych) tłumaczenia za pomocą dostępnych mi słowników ( w tym słownik terminów prawno-ekonomicznych) wynika, że jest to jakaś zbiorcza spółka, zajmująca się częściami wojennymi, ale czy była to produkcja czy handel to nie wiem.
W internecie natrafiłem na historię miejscowości Bolesław gdzie gdzie natrafiłem na fragment, że w czasie okupacji niemieckiej tamtejsza Spółdzielnia Społem została włączona do „ Auffanggesselschaft für Kriegsteilnehmer betriebe des Handels.
Mój ojciec do 31 lipca 1940 pracował jako księgowy w Spółdzielni Rolnik we Wrześni, a z książek telefonicznych Sosnowca ( przed 1939 i po ) wynika, że w Sosnowcu istniała Spółdzielnia Społem, Na aktualnej stronie tej Spółdzielni zawarta jest jednak informacja, że w czasie okupacji niemieckiej spółdzielnię zlikwidowano - być może włączoną ją także do Auffanggeselschaft…… , ale tu wracam do sedna mojej prośby czyli tłumaczenia oraz ( ewentualnie) wyjaśnienia czym dokładnie ta firma się zajmowała.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2020, 09:22 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5537
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Auffanggesellschaft jest twórczym zlepkiem dwóch słów Auffang [od czasownika auffangen - złapać, przechwycić, przejąć, nałapać] i Gessellschaft [towarzystwo, spółka]

Była to forma stosowana w okupowanej Polsce przez III Rzeszę przy przejmowaniu różnych zakładów celem wykorzystania ich dla celów wojennych.
Więcej w tym temacie znajdziesz (z pomocą tłumaczącego wujka Google :wink: ) tu:
https://de.wikipedia.org/wiki/Auffangge ... es_Handels

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2020, 10:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź Wojciechowi.

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL