Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 mar 2019, 10:26 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
Dzień dobry,
bardzo prosiłabym o tłumaczenie poniższego aktu ślubu (akt nr 23, 1884r., parafia Wyszyny Kościelne k. Mławy), zwłaszcza części dotyczącej pana młodego, Józefa Gawlikowskiego. Był synem Melchiora i Doroty z Formingów, urodzonym gdzieś w Wielkopolsce (w jednym ze źródeł znalazłam, że w Gogolewie k. Krobi i w tym akcie wydaje mi się, że częściowo poprawny odczyt to na Go...lew...). Panna młoda to Mariana Załęska.
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=13&zs=0629d&sy=1884&kt=2&plik=012.jpg#zoom=1&x=0&y=0

I jeszcze prośba o tłumaczenie aktu zgonu jego drugiej żony, Marianny z Pełczyńskich (akt 16, 1881r., parafia Wyszyny Kościelne), córki Stanisława i Ewy. Nie jestem pewna odczytu miejscowości narodzin, ale wydaje mi się, że mowa o wsi Myszki (tak odcyfrowuję)

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=13&zs=0629d&sy=1881&kt=3&plik=005.jpg#zoom=1&x=636&y=1649

[Edit] Znalazłam jeszcze akt ślubu syna Józefa, Jana (akt 49, rok 1891, Mława). Czy mogę prosić tylko o datę, szczegóły dotyczące pana młodego i rodziców oraz miejsce narodzin panny młodej? Wydaje mi się, że miejsce urodzenia pana młodego to Piontkowo (najprawdopodobniej dzisiejsze Piątkowo, część Poznania)
http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,185597,174

Uprzejmie dziękuję,
Asia

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2019, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
akt 23/1884
1.Ślub: Wyszyny 2/14 października 1884r o godzinie 10 rano.
2.Świadkowie: Franciszek Młyński kowal lat 52 i Ignacy Asztemborski lat 24 sługa kościelny z Wyszyn.
3.Pan Młody: Józef Gawlikowski lat 60, we wsi Gogolewie z zmarłych Melchiora i Doroty z Formengów małżonków Gawlikowskich urodzony,
wdowiec po zmarłej w Wyszynach 19 lutego/3 marca 1881r. Mariannie z Pełczyńskich Gawlikowskiej, teraz kucharz w Wyszynach tejże parafii zamieszkały.
4.Panna Młoda: Marianna Załenska, panna, lat 42, we wsi Wiśniewo par. Grudusk z zmarłych Antoniego i Marianny z Szemplińskich małżonków Załeńskich urodzona, teraz wyrobnica we wsi Stupsk tejże parafii zamieszkała.
5.Trzy zapowiedzi ogłoszone w parafii Wyszyny i Stupsk w dniach: 16/28 września, 23 września/5 października i 30 września/12 pażdziernika br.
6.Umowy przedślubnej nie zawarto.
7.Ślubu udzielił ksiądz Grzegorz Dziubacki miejscowy Administrator Parafii.

Akt 16/1881
1.Zgłoszenie: Wyszyny 20 lutego/4 marca 1881r o godzinie 9 rano.
2.Zgłaszający: Wojciech Gałązka lat 30 i Franciszek Kaliszewski lat 32, wyrobnicy z Wyszyn.
3.Zgon: dnia wczorajszego o godzinie 6 rano zmarła w Wyszynach Marianna Gawlikowska lat 58, we wsi Mystki z Stanisława i Ewy Pełczyńskich urodzona,
teraz przy mężu kucharzu we wsi Wyszyny zamieszkała, zostawiła owdowiałego męża Józefa Gawlikowskiego.

Akt 49/1891
1.Ślub: Mława 8/20 września 1891r. o godzinie 7 wieczorem.
2.Młody: Jan Gawlikowski kawaler, lat 29, ślusarz, zamieszkały w Wólce,
urodzony we wsi Piątkowo? w Prusach, syn zmarłych Józefa i Marianny z Pełczyńskich, małżonków Gawlikowskich, kucharzy.
3.Młoda: Anna Grabowska, panna lat 20, urodzona w Piegłowie parafia Zmijewo.

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2019, 09:10 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
Danuto,
uprzejmie dziękuję za tłumaczenie. Wygląda na to, że trafił mi się pierwszy oficjalny bigamista w rodzinie, gdyż Marianna Pełczyńska i Marianna Załęska były kolejno drugą i trzecią żoną. Pierwszą żonę, Katarzynę Niziołęcką, zostawił i uciekł "za granicę Polski" około 1850. Wiem, że w tym roku mieszkał w Budziszewku, po czym przybył do Poznania, gdzie przez rok mieszkał w domu swojego stryja, a mojego 5xpradziadka. Teraz muszę namierzyć jego "ślub" z Marianną Pełczyńską.

Pozdrawiam,
Asia

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL