Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 23:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lip 2023, 18:42 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2022, 15:05
Posty: 16
Bardzo proszę o przetłumaczenie aktu urodzenie dziadka mojego męża. Nie znamy dokładnej daty urodzenia, ani jego rodziców. Dostałam z archiwum w Kielcach taki dokument. Dziadek to Antoni Karbowniczek. Akt dotyczy parafii w Skalbmierzu rok prawdopodobnie 1873.
Poniżej link do zdjęcia na "Fotosiku".
Pozdrawiam
Romualda Rogacka

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c70ac968bf2cae38


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2023, 12:10 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2021, 17:32
Posty: 445
AU nr 11 / 1873 rok
Działo się w osadzie Skalbmierz 26.12/07.01.1873 roku o godz. 3 po południu. Stawił się osobiście: Wincenty Karbowniczek, kolonista, 28 lat, w Głuchowie zamieszkały, w obecności: Błażeja Wontno/Wątno?, 56 lat i Mikołaja Tomaszka, 38 lat, obu kolonistów w Głuchowie zamieszkałych i okazał nam dziecię męskiej płci oświadczając, że ono urodziło się w Głuchowie wczorajszego dnia bieżącego miesiąca i roku o godz. 10 wieczorem, od prawowitej jego żony Magdaleny urodzonej Żylska, 20 lat. Dziecięciu temu przy chrzcie świętym, sprawowanym dzisiaj, dano imię: Antoni, a chrzestnymi jego byli: Michał Żylski i Marianna Karbowniczek. Akt ten po przeczytaniu, przez nas tylko podpisany, bo oni niepiśmienni. ks. Mateusz Kluba

Link do aktu małżeństwa nr 50 z 1870 roku, Wincenty Karbowniczek i Magdalena Zylska
https://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,418622,63
Link do aktu zgonu nr 136 z 1874 roku, Magdalena Karbowniczek
https://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,418644,84
Wincenty umiera między 29.09.1895 r. (zgłasza narodziny córki), a 15.10.1919 r. (na ślubie syna już nie żyje).
Link do skanów aktów z parafii Skalbmierz
https://metryki.genbaza.pl/genbaza,list,418409,1

_________________
Dorota


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lip 2023, 21:09 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2022, 15:05
Posty: 16
Bardzo, bardzo dziękuję.
Wszystkie dodatkowe informacje bardzo mnie ucieszyły i będę je jeszcze analizować.
Mieszkam w Wielkopolsce i oswoiłam się jakoś z niemieckim gotykiem i dokumentami połowy rodziny, a tu tak pięknie napisany akt małżeństwa Walentego i Magdaleny a nic przeczytać nie potrafię.
Chodzi mi o to czy zapisano tam gdzie się małżonkowie urodzili ( czy byli z Głuchowa) i gdzie odbył się ślub. Wincenty (ojciec Antoniego) był kolonistą w Głuchowie a Antoni (jego syn) zapisany był w 1918roku (rejestracja córki) włościaninem ale w Przybenicach.
Proszę o jeszcze informację z tego aktu ślubu.

Pozdrawiam
Romualda Rogacka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2023, 08:04 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2021, 17:32
Posty: 445
AM nr 50 / 1870 rok
Działo się w osadzie Skalbmierz 21.11.1870 roku o godz. 12 w południe. Oświadczamy, że w obecności świadków: Franciszka Zylskiego, 28 lat i Jana Sikory, 50 lat, czynszowników zamieszkałych w Przybenicach, zawarto dzisiaj religijny związek małżeński między:
Wincentym Karbowniczkiem – kolonistą, 26 lat, synem Mikołaja i Katarzyny z Płatków małżonków Karbowniczków kolonistów, urodzonym i zamieszkałym w Głuchowie
i Magdaleną Zylską – panną, 17 lat, córką Macieja i Marianny ze Sroków małżonków Zylskich czynszowników, urodzoną i zamieszkałą w Przybenicach.
Pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego przez rodziców panny obecnych przy akcie udzielone słownie. Związek małżeński poprzedziły trzykrotne ogłoszenia publikowane w tutejszym parafialnym kościele (podane daty). Nowożeńcy oświadczyli, że oni nie zawarli przedślubnej między sobą umowy. Religijny obrzęd ślubu sprawowany przez ks. Sykstusa Klemensiewicza, miejscowego wikarego. Akt ten przeczytany nowożeńcom i świadkom, przez nas podpisany, bo oni niepiśmienni. ks. Mateusz Kluba

_________________
Dorota


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2023, 20:26 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2022, 15:05
Posty: 16
Super!!!
Myślę, że nareszcie zrozumiałam jak to było z rodziną w Małopolsce. Nie wiedziałam, że istnieje taka baza metrykalna z tych terenów. Jeszcze ją przeglądam pod kątem dalszych krewnych. Bardzo dziękuję.
Wprawdzie szukam jeszcze aktu urodzenia żony Antoniego Marii, czy też Marianny Musiał urodzonej w 1880r. w Małoszowie ale to chyba beznadziejne. Nie znaleziono śladu w archiwum w Kielcach, z parafii w Małoszowie mam informację, że księgi przedwojenne zostały przekazane do Archiwum Diecezjalnego w Kielcach a tam też nie odnaleziono. Aktu ślubu Antoniego i Mari (Marianny) nie szukałam bo nie wiadomo gdzie i kiedy ten ślub był. Na cmentarzu w Wielkopolsce jest pochowana jako Maria, ale w akcie zgonu męża wpisano żonę jako Marianna. Słyszałam, że imienia Maria nie nadawano dziewczynkom, przynajmniej z tej grupy społecznej, dlatego przy odnowie pomnika na cmentarzu powinnam raczej zmienić Marię na Mariannę.
Nasi przodkowie w Kieleckim żyli w czasie burzliwych zdarzeń historycznych, ale dla nas obecnie bardzo interesujących.
Pozdrawiam
Romualda Rogacka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2023, 08:33 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2021, 17:32
Posty: 445
https://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,407156,44
AM nr 3 / 1899 rok
Działo się w Małoszów 06/18.10.1899 roku o godz. 10 rano. Oświadczamy, że w obecności świadków: Andrzeja Musiała, 50 lat i Józefa Jaros, 36 lat, chłopów zamieszkałych we wsi Małoszowie, zawarto dzisiaj religijny związek małżeński, sprawowany przez ks. Wincentego Kaźmierskiego administratora parafii Małoszów, między:
Antonim Karbowniczek – kawalerem, 26 lat, urodzonym i zamieszkałym we wsi Głuchowie skalbmierskiej parafii, synem chłopów Wincentego i zmarłej Magdaleny urodzonej Żylska
i Marianną Musiał – panną, 19 lat, urodzoną i zamieszkałą we wsi Małoszowie przy rodzicach, córką Szymona i Marianny urodzonej Korfel.
Związek małżeński poprzedziły trzy przedślubne ogłoszenia opublikowane w tutejszym parafialnym kościele i równocześnie w skalbmierskim (podane daty). Nowożeńcy oświadczyli, że przedślubna umowa między nimi nie była zawarta. Akt ten obecnym nowożeńcom i świadkom przeczytany, a z powodu ich niepiśmienności przez nas tylko podpisany. ks. Wincenty Kaźmierski

AU Marianny online nie ma, bo na pewno urodziła się w roku 1880, a tego rocznika w parafii Małoszów brak.

_________________
Dorota


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2023, 11:58 
Offline

Dołączył(a): 25 lut 2022, 15:05
Posty: 16
Teraz już mam w tym temacie chyba wszystko co istotne. Bardzo, bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Romualda Rogacka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL