Proponuję podawać albo obie daty (wg kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego), albo tylko datę wg kalendarza gregoriańskiego. Tłumaczenie raz pojedynczej daty juliańskiej, a raz gregoriańskiej może wprowadzić w błąd - szczególnie, jeśli proszący nie zna cyrylicy.
izabela06 napisał(a):
akt nr 239
Nadgórze
18 sierpnia 1900 roku w Wyszkowie Stanisław Seremak, lat 26 w obecności świadków: Stanisława Składanowskiego i Adama Maryańskiego zgłosił, że w Nadgórzu 28 lipca 1900 roku o godz 5 rano jego żona, Antonina z Borzymków, 28 lat mająca, urodziła dziecko płci żenskiej, któremu nadano imię Janina, a chrzestnymi zostali Stanisław Składanowski i Barbara Stachacz.
Data urodzenia: 28.07/
10.08.1900 r. Ojciec był robotnikiem dniówkowym, obaj świadkowie to rolnicy.
izabela06 napisał(a):
akt nr 332
26 grudnia 1895 roku Stanisław Seremak, lat 22, zamieszkały w Wyszkowie w obecności świadków: Ignacego Wojciechowskiego i Władysława Zalewskiego zgłsił, że w Wyszkowie 18/30 listopada 1895 roku o godzinie 6 rano jego żona, Antonina z Borzymków 24 lat mająca, urodziła dziecko płci żeńskiej, któremu nadano imię Stanisława, a chrzestnymi zostali Ignacy Wojciechowski i Waleria Wyrąbek.
Data zgłoszenia: 26.11/
8.12.1895 r. Ojciec i pierwszy świadek - chłopi robotnicy, drugi świadek - mieszczanin rolnik. Matka miała 26 lat.
60. Wyszków
Działo się w osadzie Wyszkowie siódmego (dziewiętnastego) listopada tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego piątego roku o godzinie jedenastej rano. Oświadczamy, że w obecności świadków: Józefa Wiśniewskiego, lat pięćdziesiąt dwa, i Jana Matuszewskiego, lat trzydzieści pięć, obydwu mieszczan rolników zamieszkałych w osadzie Wyszkowie, zawarto w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński między Stanisławem Seremak, kawalerem, żołnierzem pospolitego ruszenia, synem Jana i jego żony Józefy z Zaków małżonków Seremaków, urodzonym w Piotrkowicach parafii świerżowskiej powiatu kozienickiego guberni radomskiej, obecnie w osadzie Wyszkowie zamieszkałym robotnikiem lat dwadzieścia jeden, a Antoniną Borzymek, panną, córką zmarłego Józefa i żyjącej jego żony Marianny z Godlewskich małżonków Borzymek, urodzoną we wsi Kręgi, obecnie w osadzie Wyszkowie zamieszkałą robotnicą lat dwadzieścia sześć. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi: szesnastego (dwudziestego ósmego) kwietnia, dwudziestego czwartego [sic!]* kwietnia (piątego maja) i trzydziestego kwietnia (dwunastego maja) bieżącego roku, ogłoszone w wyszkowskim kościele parafialnym. Nowożeńcy oświadczają, że umowa przedślubna zawarta przez nich nie była. Religijny obrzęd zawarcia związku małżeńskiego dopełniony został przez księdza Franciszka Jagodzińskiego, wikarego parafii wyszkowskiej. Akt ten, po przeczytaniu, przez nas tylko podpisany, zaś obecni przy nim są niepiśmienni.
Administrator parafii Wyszków utrzymujący Akta Stanu Cywilnego
Ksiądz Józef Szmejter ____________________________________
* prawidłowo: dwudziestego trzeciego