Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 07:32

Witam, po krótkiej korespondencji z Katarzyną uważam, że jest bezwzględnie koniecznym ustalenie co mamy zamiar zrobić. Ja obstaję przy indeksie nazwisk i absolutnym minimum danych o którym już wcześniej pisałem (kwestia rozdzielenia nazwisk i imion nie jest tu istotna) jako drogowskazem dla zainteresowanego gdzie ma szukać. Natomiast z tego co widzę to kroi się kartoteka osobowa zmarłych (na szczęście nie dotyczy ich ustawa o ochronie danych osobowych), której tworzenie uważam za marnowanie wysiłku i czasu.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia. Jerzy

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 08:28

Witam,

jestem też za tym, żeby zrobić raczej indeks niż kartotekę. Możemy jednak ustalić, że wymagane dane to:
imię, nazwisko, gazeta, numer / data
a wszelkie pozostałe są opcjonalne. Jeśli ktoś będzie miał chęć i czas spisać więcej danych - bardzo proszę, nie należy tego ograniczać; jeśli nie - w porządku, najważniejsze, żeby te powyżej znalazły się w indeksie.

Docelowo najlepszym rozwiązaniem z technicznego i użytkowego punktu widzenia będzie zapisywanie imion i nazwisk oddzielnie. W przypadku już istniejących indeksów można to zrobić automatycznie, ale warto by nowe osoby indeksujące nekrologi wpisywały w osobne rubryki.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 08:42

Witam.
Zgadzam się z Maciejem, że imię, nazwisko, nazwisko rodowe, gazeta, numer i data to minimum, i dobrze by było aby to spisać a następnie zamieścić. Jednak nekrologi zawierają takze różne inne informację, i jeżeli ktoś będzie miał ochotę i chęć je także dopisać to będzie miło, jeżeli nie nic się nie stanie.
Ja niestety należe do osób, które przepisują, wszystkie informację.
Uważam, że ważniejsze jest żeby zacząć tworzyć bazę danych choćby z tych informacji któe różne osoby już mają, niż spierać sie czy daną rzecz wpisać, czy nie.

Jeżeli ktoś jest chętny do współpracy przy tworzeniu bazy danyc nekrologów, to ponownie prosze o kontakt na pw.
Jak na razie mam materiały swoej i Jerzego co daje prawie 4 tys. rekordów. wyślę to dziś Maćkowi, aby narazie to zamieścił.

Pozdrawiam Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 08:55

Tutaj się zgadzam, byśmy "nie przgadali" - wpis po wpisie będzie "rosło w wypisy" a kierunki .... zobaczymy, forma, komentarz lub uwagi,to dobra "furtka" ku temu....

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 14:26

casey napisał(a):Witam.
Zgadzam się z Maciejem, że imię, nazwisko, nazwisko rodowe, gazeta, numer i data to minimum

Nie musi być cała data, wystarczy rok i nr gazety, by łatwo odszukać konkretny egzemplarz.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 14:56

Witam!
Jak już będzie wiadomo co opracowano, a czego nie , chętnie przyłączę się do przeglądania prasy w WBC-jest tam tyle , że myślę, że mogę pomóc i również wypisywać nekrologi.
Mogę tez pomóc w inny wskazany sposób, jeżeli potrzebujecie.
Pozdrawiam

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 16:54

Witam.

Na chwilę obecną baza zawiera dane z następujących gazet:
KURIER POZNAŃSKI 1918 przesłane przez Ewę - Kolaczek54
Dziennik Poznański 1867, 1874-1877, 1881, 1883-1884, 1887, 1893 przesłane przez - Jerzego
Dziennik Poranny 1935 - Ja

Ma dołączyc także Waldemar - Pegaz, jego dane to KURIER POZNAŃSKI 1906 -1910, 1924, 1925

Pozdrawiam Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 17:13

Wypiszę nekrologi z Kuriera Poznańskiego lata 1930-1939.Rozumiem, że w Excelu.
Daj znać ,Kasiu, czy te lata mogą być. Dobrze byłoby gdzieś zapisywać co kto robi, żeby nie wypisywać tego samego.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

17 kwi 2009, 17:41

Bożeno możesz spisywać te numery, w razie jakiś wątpliwości daj znać na pw

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

21 kwi 2009, 21:05

Witam, na chwilę obecną „baza nekrologów” liczy 8052 wpisy z następujących gazet przesłane przez: Bożenę, Ewę Jerzego i Waldka, oraz moje zbiory.

Kurier Poznański
1930 I i II – Bożena – zrobi tez pozostałe miesiące z tego roku, oraz roczniki 1931-1939
1918 – Ewa
1906-1909, 1924, 1925 I - VI – Pegaz (zrobi tez pozostałe miesiące z tego roku)

Dziennik Poznański
1867, 1874-1877, 1881, 1884-5, 1887, 1893 – Jerzy

moje:
Dziennik Poranny
1935, 1936 I,
i
Wiadomości Kościelne Parafii Matki Boskiej Bolesnej na św. Łazarzu w Poznaniu (WKPMBBśŁ w Poznaniu)
1919, 1928, 1936

Całość przesłałam Maciejowi a on jak znajdzie chwilę to umieści to na stronie WTG.

Mam nadzieję że baza będzie się nadal rozrastać i kolejne osoby dołączą do projektu.
Pozdrawiam Kasia

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

21 kwi 2009, 21:56

Hej,

Maciej ma teraz mało czasu (z powodów obiektywnych), więc wróci do tematu w ciągu paru tygodni. Z tego co wiem Piotrek także z obiektywnych powodów (choć innych) także pewnie nie będzie się tym mógł zająć, więc proszę o cierpliwość.

Re: Nekrologi Dziennika Poznańskiego (XIXw)

01 maja 2009, 22:17

Witam, Maciejowi udało się i wszystkie zebrane do tej pory nekrologii dostępne są pod adresem,
http://wtg-gniazdo.org/nekrologi.php
W niedalekiej przyszłości będzie na stronie głównej do nich zakładka.

Dziękuje wszystkim, którzy do tej pory przesłali nekrologii, mam nadzieję że projekt nadal będzie się rozrastał, czekam na kolejne dane.

Pozdrawiam Kasia K.
Odpowiedz