Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Wikipedia - edycja/aktualizacja hasła.

29 kwi 2015, 16:56

Nie widziałem w jaki dziale to umieścić.

Przeszukując Internet natrafiłem przypadkiem na nowo utworzone hasło w Wikipedii nt. mojego dalszego, zmarłego już kuzyna.
Kuzyn ów był aktorem bardziej teatralnym niż filmowym, ale miał epizod w dość znanym, tzw. "kultowym" filmie.
Autor hasła utworzył je na podstawie danych z popularnych serwisów filmowych np. Webfilm, a ja znalazłszy owo hasło
postanowiłem je uzupełnić. I tutaj ściana. Autor hasła bezlitośnie usuwa moje uzupełnienia, twierdząc, że
nie ma wiarygodnych źródeł tych informacji, że są to jedynie przekazy ustne, a właściwie nie tyle brak źródeł, co brak
publikacji na ten temat i że nawet akty z USC ani fotografia grobu nie są dla Wikipedii źródłem, że liczą się jedynie informacje
z Internetu lub z papierowych publikacji. Jak wspominałem aktor ten nie był popularnym, znanym aktorem i o ile wiem nie
doczekał się żadnej publikacji poza krótkimi notkami na kilku serwisach internetowych (na których to opiera się autor hasła).

Czy jest jakaś możliwość uzupełnienia takiego hasła? Czy autor hasła który nagminnie i bezlitośnie usuwa moje dopiski
tłumacząc to bezwzględnymi zasadami ma rację i nie powinienem z nim walczyć?

Pozdrawiam,
ŁukaszK

Re: Wikipedia - edycja/aktualizacja hasła.

29 kwi 2015, 17:13

Daj sobie spokój. Nie kop się z koniem. :)
Byłem przez parę lat sołtysem swojej wsi. W haśle jej dotyczącym usiłowałem poprawić liczbę mieszkańców na aktualną (w treści były dane sprzed kilku lat pochodzące z jakiejś publikacji gminy, różniące się od faktycznej o rząd wielkości!). Efekt był dokładnie ten sam. Wikipedia to TWA.
Pozdrawiam, Sławek

Re: Wikipedia - edycja/aktualizacja hasła.

30 kwi 2015, 09:05

Wikipedysci sa zawsze najmadrzejsi na swiecie. Jesli jednak zalezy Ci na uzupelnieniu hasla, dodaj biografie tego aktora na jakies inne forum tematyczne, np. na temat aktorow, filmografii. Nastepnie sprobuj uzupelnic biogram tej osoby podajac zrodlo: czyli wlasny wpis na forum. Wtedy beda mieli potwierdzenie pochodzenia informacji, a jesli nie to zostanie chociaz link do jego biografii.Forum Wielkopolskego Towarzystwa Genealogicznego tez jest cytowane na wikipedii. Mysle, ze jesli Ci tak zalezy, to warto sprobowac.

Re: Wikipedia - edycja/aktualizacja hasła.

03 maja 2015, 02:21

... albo utwórz własne hasło, nieco odmienne od istniejącego
i wpisz co chcesz ;)
[i wywalaj "poprawiaczy"]

Re: Wikipedia - edycja/aktualizacja hasła.

03 maja 2015, 08:56

Nie kop się z koniem. Szczególnie jak poprawiacz jest administratorem - z pewnością ma kilku kolegów adminów, którzy mu pomogą, a w ostateczności Cię zbanują :) Na Wikipedii fakty nie są istotne.

Re: Wikipedia - edycja/aktualizacja hasła.

03 maja 2015, 14:47

Mam kilka haseł czy uzupełnień na lub w Wikipedia, masz rację administratorzy usuwają.
Nie wiem dlaczego usuwają zwłaszcza zdjęcia, jak każdy administrator czują swoją moc i nią się napawają.
Gołe jest piękne, ale notka bez zdjęcia, dziwiło mnie to w dwóch hasłach które są do dzisiaj. a zdjęć nie ma.
Autorem, byłem ja, i takie oświadczenie podpisałem.
Odpowiedz