Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski - strona

29 kwi 2015, 19:47

Witam

Ostatnio natknąłem się na bardzo ciekawą stronę:

http://www.atlasfontium.pl/index.php?article=materials

W szczególności polecam narzędzie z danymi z Rejestru poborowego województwa Poznańskiego oraz Kaliskiego z XVI wiku, do każdej miejscowości na mapie dopisana jest parafia, ważniejsze obiekty oraz ówczesny właściciel.

Pozdrawiam Łukasz M.

Re: Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski - str

30 kwi 2015, 06:11

Bardzo ciekawa strona. Pozwala bardzo przejrzyscie przejrzec lokalizacje parafii i miejscowosci. Szczegolnie z tych regionow nie zwiazanych z Wielkopolska czy Kujawami. Mysle, ze warto na nia zagladac.
Zauwazylem chyba maly blad. Na mapie zaznaczona jest filia Cykowo (osada blisko Kruszwicy, zachodnia czesc dawnego wojewodztwa brzesko-kujawskiego). Wydaje mi sie, ze raczej chodzi o Rechte, dzisiejszy fragment wsi Sukowy. Tam znajduje sie stary (nie pamietam jak stary xvii-xviii wieczny) kosciolek. Nawet lokalizacja sie zgadza. Cykowo znajduje sie z drugiej strony Polanowic blizej jeziora Goplo.
Chcialem zglosic blad, ale wyskoczyl mi komunikat, ze max 20 znakow. Tyle, ze poza informacjami dotyczacych imienia, emaila itd, ktore nie zajely mi wiecej jak te 20 znakow byly jedynymi miejscami, gdzie nie mozna bylo sie rozpisac.
Czy zatem napisac komentarz na tej stronie ''Cykowo to Rechta''. To brzydko brzmi.

Re: Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski - str

30 kwi 2015, 12:12

Jak na mapie "Religie i wyznania ..." klikniesz na Cykowo, identyfikuj to ci wyskoczy inna nazwa Rechta. Strona jest ciągle rozwijana trzeba im zaproponować możliwość wysyłania dłuższych wiadomości.

Re: Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski - str

21 paź 2015, 17:31

Witam forumowiczów. Cieszę się z dostrzeżenia naszej strony i z pozytywnych opinii na jej temat.
Sprawdziłem zgłaszanie uwag w dwóch przeglądarkach, Mozilli i Explorerze, i nie ma ograniczeń w liczbie znaków. Proszę o informację, w jakiej pojawił się ten błąd, spróbujemy go zidentyfikować i usunąć. Zachęcam do korzystania nie tylko z okienka "zgłoś uwagę", ale także z podanych na stronie danych kontaktowych:
http://atlasfontium.pl/index.php?article=contact
Jak wspominamy we wstępie do mapy Korony, Kujaw nie objęliśmy jeszcze opracowaniem i nanieśliśmy jedynie sieć osadniczą na podstawie publikacji Z. Guldona. Przystępujemy do prac nad tą dzielnicą w najbliższych tygodniach, na razie w ograniczonym zakresie, a "pełną parą" od początku 2017 r.
Poza pracami ściśle atlasowymi realizujemy obecnie 3 projekty dotyczące indeksowania ksiąg grodzkich, ziemskich i konsystorskich powiatu / archidiakonatu kaliskiego z okresu od schyłku XV do końca XVI w. Ma to być rozwinięcie i weryfikacja metody wypróbowanej na przykładzie najstarszej wschowskiej księgi grodzkiej (http://atlasfontium.pl/index.php?article=wschowa), która była już wspominana w innym wątku tego forum. Wykorzystywana do tego celu aplikacja Indxr jest obecnie poprawiana i ma być udostępniona wszystkim zainteresowanym. Innymi słowy każdy z Was, mając skany rękopisu (z oryginału lub mikrofilmu) będzie mógł bezpośrednio na nich nanosić strukturę źródła i następnie hasła indeksowe, a wyniki tej pracy mogą być na bieżąco publikowane. Ideałem byłoby zintegrowanie tego narzędzia z witryną szukajwarchiwach, ale na razie nie wiem, czy to się uda.
Podjęliśmy współpracę w PTHer. Na razie w odniesieniu do osób robimy "głupie indeksy" polegające na wynotowaniu formy źródłowej i następnie jej normalizacji jako ułatwienia wyszukiwania. Próbujemy powiązać te dane z bazami genealogicznymi tworzonymi przez Sławomira Górzyńskiego, zawierającymi m.in. niemal wszystkich zidentyfikowanych urzędników epoki staropolskiej. wtedy otworzyłaby się możliwość śledzenia powiązań rodzinnych każdej osoby wspomnianej w opracowywanych przez nas materiałach i dających się zidentyfikować. Na razie stawiamy pierwsze kroki w tym kierunku i nie mam pewności, czy ta operacja się powiedzie.
Chcielibyśmy, żeby kiedyś zostały objęte indeksem geograficznym i osobowym regesty Dworzaczka. Podstawa do powiązania występujących tam miejscowości z mapą GIS jest już gotowa. Drugim warunkiem jest moim zdaniem sprawnie działająca baza genealogiczna. Być może i ta zostanie wkrótce udostępniona szerokiemu odbiorcy. Otworzyłoby to drogę do stopniowego indeksowania tek Dworzaczka. Osobnym wyzwaniem jest powiązanie tych wypisów ze skanami rękopisu. Zapowiadane już w zeszłym roku przez dyrektora APP wstawianie do sieci kolejnych serii wielkopolskich ksiąg grodzkich i ziemskich (skany z mikrofilmów) właśnie się rozpoczęło i można mieć nadzieję na szybką kontynuację. Wspomniana wyżej aplikacja Indxr daje możliwość szybkiego i precyzyjnego łączenia odczytu zapiski bądź jej regestu z odpowiednim skanem lub skanami.
W APP jest także około 70 tomów rękopiśmiennych indeksów do ksiąg ziemskich i grodzkich, głównie geograficznych, ale częściowo także osobowych. Byłoby dobrze stworzyć na ich podstawie czasowo-przestrzenne bazy danych powiązane ze skanami rękopisów i z bazą genealogiczną.
Jeśli przynajmniej część z tych pomysłów wkroczy kiedyś w fazę realizacji, bardzo liczę na wsparcie ze strony osób zainteresowanych dziejami i genealogią nowożytnej Wielkopolski.

Re: Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski - str

21 paź 2015, 20:12

Pomoglbym chetnie, gdybym mogl analizowac Kruszwickie, Inowroclawskie i Radziejowskie Ksiegi Grodzkie i Ziemskie. Krok po kroku. Ta historia interesowalby mnie najbardziej, bo nikt chyba jeszcze nie publikowal zbyt wiele bazujac na wyzej wspomnianych jednostkach.
Kto wie, moze i bym znalazl swoich przodkow w takich ksiegach.

Re: Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski - str

03 lis 2015, 18:30

witam,
czy to jest to samo?
23441 stron
POLSKA AKADEMIA NAUK
INSTYTUT HISTORII

ATLAS HISTORYCZNY
POLSKI
MAPY SZCZEGÓŁOWE
XVI WIEKU
INDEKS MIEJSCOWOŚCI
Opracowanie indeksu do wydania angielskiego:
Michał Gochna, Piotr Kann, Arkadiusz Borek, Marek Słoń, Marta Kuc-Czerep,
Jarosław Suproniuk, Tomasz Związek.
Opracowanie wersji cyfrowej do wydania albumowego:
Piotr Kann
WARSZAWA 2015

http://atlasfontium.pl/images/indeks_Korona.pdf

Re: Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski - str

12 mar 2016, 21:17

Rozmowa z prof. Markiem Słoniem o Atlasie Historycznym Polski oraz o najstarszej wschowskiej księdze grodzkiej.

http://zw.pl/marek-slon-na-terenie-ziem ... -zabytkow/

Co ciekawe, historycy pracujący nad Atlasem objeżdżają badany obszar... rowerami :)
Odpowiedz