Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gniezno, lata 30-te XXw

13 sty 2009, 14:45

Witam

Mam dokument z kwietnia 1930 roku
w którym wymieniony jest Ignacy Kozłowski
zamieszkały w Gnieźnie przy ulicy Mieczysława 23

Pewnie ówczesna ulica Mieczysława to dzisiejsza Mieszka.
Czy ktoś obeznany z Gnieznem orientuje się,
gdzie by można sprawdzić jaki obecnie ma przedwojenny numer "23"

Jarek Kozłowski

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

14 sty 2009, 17:32

Dzisiejsza Numeracja ul. Mieszka I. 23
Obrazek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

14 sty 2009, 20:37

Albumu Gniezno Widoki Miasta 1505-1939 Stanisław Pasiciel 1989
str145

Obrazek

numeracja ulicy Mieszka idzie tak :
stojąc tyłem do katedry i Rynku numer 5 jest na wprost / lewa ręka czyli numeracja idzie w stronę prawej ręki - tak jak dzisiaj i pokazywałem na foto.
Może być mały problem, w tym rejonie / w miejscu dzisiejszego narożnika restauracja Gwarna / biblioteka, stała Synagoga więc numeracja mogła lekko się zachwiać ale tok myślenia powinien być dobry.
Ostatnio edytowano 15 sty 2009, 07:22 przez kabat, łącznie edytowano 2 razy

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

15 sty 2009, 01:31

Leszku jak zawsze jestes bardzo pomocny. Jestem ciekaw czy masz wiecej zdjec wspolczesnego Gniezna? Moze i inni by skorzystali z Twojego wielkiego albumu?
A moze by warto miec specjalny watek na forum dla Gniezna, Poznania, Strzelna, Mogilna i reszty Wielkopolski?
Wtedy by bylo latwiej szukac na forum, ktore powoli zaczyna pekac w szwach 6 dzialow. Troche taki maly balagan.

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

15 sty 2009, 07:38

Wczoraj po "wizycie u lekarza ' zrobiłem dla Ciebie zdjęcia narożnika Chrobrego i Mieszka miejsce dawnej Synagogi , a dzisiaj restauracja i biblioteka miejska.
Tak zrozumiałem miejsce o którym rozmawialiśmy. Zamieszczę w fotogrosiku - i podam link.
Mam trochę zdjęć z wieży katedry w 2007 roku film wideo "mojej produkcji" , służę jeśli mam czas.
Mam swój wirtualny dysk do którego podaje linki - do dużych piklów musze mieć włączony komputer.
Wiesz łatwo sobie wszytko przypisać, ale promuje Sławka zwłaszcza jego zdjęcia cz-b, znam i stwierdzam są świetne, przypominają klimat "prowincjonalnego" Gniezna.
Moje zdjęcia "musiały się podobać" tak jak niektóre książki podczas przeprowadzek " zdjęcia klisze i książki ' zmieniły właściciela"
Próbowałem na forum - taki pomysł nasze miast jakiego nie znacie i jakie chcecie pokazać -niestety nie wypali jak wiele pomysłów.
viewtopic.php?f=5&t=896
Myślę, że wiele naszych/Waszych korespondencji za szybko ginie na prv.
niektóre aspekty dane, zdjęcia i sugestie mogą być przydatne i służyć pomocą dla innych.
Czekam na dalsze sugestie.
Ostatnio edytowano 15 sty 2009, 15:53 przez kabat, łącznie edytowano 3 razy

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

15 sty 2009, 07:55

Jest wiele pozycji dotyczących Gniezna jak pewnie wiesz jest prezentacja wirtualny przewodnik po katedrze z opisem txt i słownym każdej kaplicy. Świetny tym bardziej że to my i " myszką" decydujemy co oglądamy obracamy o 360 stopni/ lub jak ktoś woli 400 gradów - przybliżamy oddalamy sie a co ważne jesteśmy wirtualnie w każdej kaplicy.
Druga pozycja na Cd to zdjęcia ponad 300 zdjęć starego Gniezna.
Jest u nas taki dział książki- zamieszczamy tam nasze propozycje.
Celowo opuściłem temat katedra – to temat rzeka.
Ale jak byłem z Ala na koncercie poświeconej Pani Sendlerowej katedra była oświetlona i zrobiłem kilka zdjęć które „normalnie” byłyby nie osiągalne.
Dla jednych ciekawość dla innych powód do ironii
Pomysł dobry zrobienia albumów / już chyba był promowany – niestety chęci upadły – a my sami „rozrzucamy” tematy po wszystkich forach.
Ostatnio edytowano 18 sty 2009, 20:17 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

15 sty 2009, 08:15

Krzysztofie te zdjęcie na pewno Ciebie ucieszy nie znaleś " miejsca swego zamieszkania "
krawędz zdjęcia synagogi idealnie łączy się z istniejącymi budynkami na ulich Chrobrego
Perspektywa zrobienia obu zdjęć ta sama.

Obrazek

Zrobiłem cała serię zdjęć ulica i "zaplecza tego narożnika ulic" albo na prv. albo zmieszcze link

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

15 sty 2009, 08:21

Leszku,

bardzo dziękuję za informacje,
że o zdjęciu nie wspomne :)

Jarek Kozłowski

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

15 sty 2009, 14:54

Witam!!!
Numeracja domów wyglądała w okresie międzywojennym i zaraz po wojnie na ul. Mieszka I zupełnie inaczej niż obecnie. Wiem jaki był numer jednego z budynków muszę się wybrać jutro z aparatem i zrobić fotke oraz policzyć gdzie był nr 23.
Pozdrawiam
Sławek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

15 sty 2009, 20:23

Witam!!!
Idąc z pracy sprawdziłem który to będzie budynek - Mieczysława 23 to obecnie Mieszka I 36.
naroznik Mieszka i Mickiewicza
Pozdrawiam
Sławek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 00:49

Leszku ja wiem gdzie mieszkalem. Na rogu Moniuszki i Mieszka.
Oto zdjecie sprzed 3-4 laty: http://www.dobrzynski.org/Gniezno.htm
Tam gdzie sa te markizy to kiedys byl sklep rzezniczy. A gdzie jest sklepik w piwniczce bylo mieszkanie a pozniej sklep z obowiem bodaj Wisniewskiego.
Ja mieszkalem nad tym sklepikiem.
Mowilem o tym domu co teraz stoi na miejscu synagogi bo byl budowany w latach 1965 kiedy jeszcze mieszkalismy w Gnieznie. Swietne polaczenie tego samego miejsca dwoma zdjeciami. Dobry pomysl.

Leszku Twoje zdjecia sa rewelacyjne. Teraz wyraznie widzialem te zarysy starych budynkow na rynku. Alez maly byl poprzedni ryneczek. Dziala na wyobraznie. Czy Ty latales helikopterem i robiles te fotki z lotu ptaka? Takie cos moze zrobic tylko czlowiek ktory kocha swoje miast !!!

Rowniez dzieki za namiary ksiazkowe o ul Sw Mikolaja. Wspomniany tam jest Hotel Centralny. Gdzie to teraz?

Masz racje ze wiadomosci na priv moglyby sie przydac innym. Dlatego tez zasugerowalem dodanie nowych poddzialow specjalnie dla Poznania, Gniezna Strzelna i Mogilna jako najwieksze osrodki poszukiwan. Teraz te wiadomosci sie troche rozmydlaja.
Ostatnio edytowano 18 sty 2009, 05:49 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 08:15

To wykadrowane zdjęcia z "nalotu" nie wiem czym latano jest spora liczba tych zdjęć, niestety nie wiem kto ma prawa i raczej będzie trudno opublikować, wykadrowałem tak by były widoczne zarysy domów o których mówilem - ciekawy układ prezentacji.
Widziałem te zdjęcia ponad 100 sztuk, rewelacyjne - niestety co z prawami autorskimi nie wiem.
Zrobię zdjęcie ( nawet miałem do wczoraj kiedy zrobiłem fotki do pokazania otoczenia nr. 23 na ul Mieszka) niestety wymazałem z dysku - zrobię dzisiaj ten narożnik.
WTG Gniazdo rozwija się, rośnie w silę, dochodzi dużo wiadomości ,nowe rejony poszukiwań.
Dlatego osoby ktore ostatnio się rejestrują, to wiele z tych którym zaproponowalem zamieszczanie swoich pytań tutaj, i tak te osoby zrobiły.
Są działy i każdy może udzielić podpowiedzi, rozpoznać zdjęcie - pokazać i zaprezentować swoja miejscowość.
Jest dużo ciekawostek, które są mało dostępne lub slabo reklamowane, lub publkikowane.
Namawiam Sawka do publikowania Jego prywatnych zdjęć cz-b, widziłem, wiele fotografowanych obiektów już nie istnieje.
Taka forma prezentacji, zaciekawi bardziej, osoby które zmienily zamieszkanie, lub emigrowały.

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 13:55

Mapka z opisem wlaścicieli działek - rewelka.
jaki okres jeszcze nie ustalilem.
jest nazwisko Job

Obrazek

ksero z fotografi , z fotografi orginału ? - dostałem od znanego fotografa.
napis ul Mikołaja
Obrazek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 20:15

To zdjecie to juz prawdziwa rewelacja. Musi to byc z lat ok 1750 wtedy duzo dzialek miejskich stalo pustych i sprzedawali jak szlo by zaludnic Gniezno. Poza tym jest jeszcze mur ktory rozwalali w latach 1797-1802.
Wyraznie widac kosciol Sw. Mikolaja. Na dole mapki. Jezeli uklad tego skrzyzowania zostal nie zmieniony to sam kosciol musial byc, tak ja mowil Zbyszek, po lewe stronie przy ul. Lubienskiego idac od Moniuszki do Chrobrego.
Nie bardzo rozumiem co masz na mysli: jest nazwisko Job ??
Swoja droga jestem ciekaw gdzie jest oryginal tej mapki. Moze maja tam wiecej takich z pozniejszych lat?

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 21:22

Tam wyczytałem nazwisko Job - a wiem że w Gnieźnie w centrum Kabacińscy podobno sprzedali ziemię i kojarze mój temat " job " alias Kabat Kabaciński poruszany na innym forum WTG. Tak pisali panów i panie Kabacińskich - to jakieś znaczeni bo chyba nie kaprys księży. Może Kabaciński wżenił się w bogatą rodzine - i tak określali?
Ta większa rodzielczość przesłana Tobie powinna być "użyteczniejsza " na okładce książki to 10 na 10 cm, a ile radości oglądając orginał.
Jeśli AAGniezno - to marne szanse, marne szanse zobaczyć.
Jest też kościół sw. Ducha to miejsce, ktore fotografowalem, i tak wspomianałeś z młodości.
Dabrówki /Krzywe koło.
Same kościoły na terenach Twoich poszukiwań genealogicznych lub młodych lat.
Sprawa hotelu, Ala potwiedza był tam hotelik na pewno w czasach okupacji, jej krewna byla u niemców główną kucharką. Szefową kuchni prowadzony przez niemców ? - przekazy ustne.
Może było wiecej hoteli na tej ulicy.
Ostatnio edytowano 18 sty 2009, 22:03 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 21:27

Witam!!!
Ten plan jest chyba z 1787 r.
Mam dostęp do kopii tego planu w rozmiarach takich w jakich był sporządzony : 60 x 134 cm.
Pozdrawiam
Sławek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 21:59

Oto obiecana fotka kamienicy która kiedys miała adres Mieczysława 23 a dziś Mieszka I 36
Obrazek
Pozdrawiam
Sławek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

16 sty 2009, 22:01

Ja tak napiszę te forum ma dobrą aure - szkoda że nie mam szczęście w totolotku.
Pomyślałem, a Ty jak zwykle jesteś krok do przodu.
Teraz ciekawe będa twoje cz-b zdjęcia starego Gniezna - ponawiam zamieść je na fotosiku, lub tam gdzie miałeś milemium Gniezna.
Ja pokaże swoje Gniezno z wieży Katedry.
Świetnie by się uzupełnialy stare i nowe.
A propo Mieszka to ja też dzisiaj robilem, ale najpierw wysyłałem do Krzysztofa, już nie starczyło wysłać tą Kamienice, o której pisałeś wyżej.

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

18 sty 2009, 20:03

Jeśli chodzi o o budynek przy ul.Mieczysława 23 to w okresie międzywojennym znajdowała się tam Fabryka Maszyn i Kotlarnia Józefa Koniecznego handlująca głównie maszynami i urządzeniami rolniczymi,
Pozdrawiam
Sławek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

18 sty 2009, 20:24

Sławomir Łubiński napisał(a):Witam!!!Ten plan jest chyba z 1787 r. Mam dostęp do kopii tego planu w rozmiarach takich w jakich był sporządzony : 60 x 134 cm. Pozdrawiam Sławek

Slawku czy na tej kopi wyraznie widac naziwska wlascicieli gruntow? Te czarne mapki od Leszka sa troche niewyrazne oraz zakryte przez napis Kareja.

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

19 sty 2009, 00:04

Witam!!!
Dysponuje wykazem właścicieli gruntów sporządzonym na podstawie tego planu.
Pozdrawiam
Sławek

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

19 sty 2009, 01:18

http://www.tgh.friko.pl/spisgens2.html w 1992 byla opublokowana w Gens. Ale czy ona bejmuje wlascicieli w obrebie murow czy tez poza murami? No i oczywiscie mozna zobaczyc czy sa tam Dobrzynscy i podobnie pisani?

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

20 sty 2009, 21:56

Forum i rozmowy o mapach : na wyciągnięci ręki mapa Gniezna
Mapa 1787
Obrazek
Bednarski Rynek Gniezno Ciekawa Prezentacja o województwie Gnieźnieńskim.
Obrazek
Sławku dzięki za namiary na mapę Gniezna

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

20 sty 2009, 23:48

Leszku ta mapa to skarb. Troche slaba rozdzielczosc (ale marudze). Mam nadzieje ze to tylko kopia :wink:
Szkoda, ze nie ma jej w internecie w lepsze rozdzielczosci coby mozna nazwisk aprzeczytac. Wiem, ze sa one wymienione ale zobaczyc na mapie to nie to samo co lista nazwisk.
Dzieki Leszku za Twoj trud.

Re: Gniezno, lata 30-te XXw

23 sie 2009, 03:09

W WBC ukazala sie wspaniala ksiazka "Gniezno" Stanislawa Karwowskiego. Swietne uzupelnienie Dziejow Gniezna.
Na 205 stronie (131/471) jest spis wlascicieli dzialek wedlug mapy Kirszenszteina z 1787 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 9&dirids=1
Warta sciagniecia dla wszystkich milosnikow histrii Gniezna.
Swoja droga moze by zrobic specjaly folder na forum dla Gniezna i powiatu. Bedzie latwiej szukac wiadomosci.
Odpowiedz