Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Parafie ewangelickie w Poznaniu w XVIII / XIX wieku

28 cze 2015, 17:32

Witam wszystkich!

Szukam przodka Olędra, ewangelika, urodzonego w prawdopodobnie w Wyssogotowie w latach 80tych XVIII wieku. I tutaj mam mały problem. Według bazy Pradziad, z tego okresu mamy następujące parafie ewangelickie:

- Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej św. Piotra Poznań
ewangelicko-reformowane
Urodzenia 1780-1877

- Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej św. Krzyża Poznań (Kreuzkirche)
ewangelickie
Urodzenia 1779-1791 (i inne przedziały czasowe również)

Oprócz tego jest jeszcze (ale dopiero od 1834 roku):

- Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej Kościoła Luterańskiego Poznań
ewangelicko-augsburskie
Urodzenia 1834-1877

Czy ktoś może mi powiedzieć kiedy zbudowano kościół św. Piotra? Bo według tego co w internecie znalazłem, to ukończono go w 1841 roku, a rozebrany został całkowicie w 1945r. To w takim razie skąd akta urodzeń rozpoczynające się od 1780 roku (małżeństwa od 1788, zgony od 1787)? Gdzie mieściła się parafia św. Piotra w XVIII wieku?

Kolejne pytanie dotyczy różnic pomiędzy wyznaniami:

- ewangelickie
- ewangelickie-reformowane
- ewangelicko-augsburskie
- luteranie

Czy posiadanie wyznania ewangelickiego w tamtych czasach automatycznie znaczyło iż nie jest się wyznania ewangelicko-reformowanego, augsburskiego bądź luterańskiego? Czy też było to zmienne, zmarły zapisany w parafii ewangelickiej mógł być urodzony i zapisany w księgach parafii ewangelicko-reformowanej, bądź innej?

Jestem mocno skołowany ilością wyznań ewangelickich w tamtych czasach, będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

Re: Parafie ewangelickie w Poznaniu w XVIII / XIX wieku

28 cze 2015, 21:10

Witam,
Z tego co się doczytałem, to ewangelicy reformowani od 1772 roku odprawiali msze w Wadze Miejskiej, więc musieli też prowadzić księgi metrykalne. Po wybudowania kościoła św. Piotra, parafia mogła przejąć te księgi.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... w_Poznaniu
Odpowiedz