Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Ustawienie osób na zdjęciu ślubnym 1914 rok

29 sty 2009, 16:18

Wszedłem w posiadanie bardzo cennego dla mnie zdjęcia ślubnego brata mojego dziadka Franciszka Wawera z roku 1914. Chciałbym ustalić osoby znajdujące się na poniższym zdjęciu i w tym celu zwracam się o cenne uwagi na temat podobnych zdjęć znajdujących się w Waszych zbiorach.

Najważniejsza kwestia to czy istniał jakiś zwyczaj sadzania rodziców państwa młodych i ich chrzestnych lub świadków?
Z tyłu zdjęcia znajduje się informacja, iż ojciec panny młodej siedzi pierwszy z lewej. Przede wszystkim chodzi mi o ustalenie miejsca rodziców pana młodego. (Czy mogę wnioskować, że ojciec pana młodego siedzi pierwszy z prawej??)

Obrazek

Dodam jeszcze trochę szczegółów dot. wieku interesujących mnie na zdjęciu osób:

Państwo młodzi:
Franciszek Wawer (25) + Antonina Losy

Rodzice pana młodego:
Paweł Wawer (58) + Wiktoria Wawer (zd. Bieska) (58)

Poza tym na zdjęciu powinno znajdować się rodzeństwo pana młodego:
Pelagia (panna) (28)
Jan (kawaler) (26)
Agnieszka (zamężna) (22)
Stanisława (panna) (20)
Stanisław (kawaler) (18)
Marianna (panna) (16)
Józef (kawaler) (12)

Czekam na Wasze opinie i komentarze.
Z góry dziękuję za okazaną pomoc!

Szymon
Ostatnio edytowano 29 sty 2009, 17:21 przez schymek, łącznie edytowano 1 raz

Re: Ustawienie osób na zdjęciu ślubnym 1914 rok

29 sty 2009, 16:35

Ponumeruj osoby w programie graficznym i bedzie łatwiej odpowiadać, sugerować.
Mamy kontrole kogo znamy.

Re: Ustawienie osób na zdjęciu ślubnym 1914 rok

29 sty 2009, 17:07

Tutaj zdjęcie z ponumerowanymi osobami (bez muzykantów i dzieci)

Obrazek

nr 1 - ojciec panny młodej
nr 2 - prawdopodobnie matka panny młodej
nr 5 - panna młoda
nr 6 - pan młody

Co do reszty to tylko przypuszczenia... mam co prawda wrażenie, że niektórzy kawalerzy są podobni do pana młodego, ale chcę do skonfrontować z opiniami osób bezstronnych ;)

Re: Ustawienie osób na zdjęciu ślubnym 1914 rok

29 sty 2009, 19:26

Ojciec pana młodego to raczej nr 4, ta sama twarz, nos, brwi, uszy.
Poza tym, czyja ta lewa wg Ciebie? nasza, czy raczej lewa państwa młodych? Z moich starych zdjęć wynika, że rodzice siedzą bezpośrednio przy młodych, może więc ojciec pani młodej siedzieć pierwszy z lewej strony pana młodego (nie od brzegu, tylko licząc od pana młodego) , czyli wzięłabym pod uwagę 3, 4, 7 i 8.

Re: Ustawienie osób na zdjęciu ślubnym 1914 rok

29 sty 2009, 20:06

Podzielam stanowisko Marzeny. Rodzice zawsze siedzą przy parze młodej.
Z uwagi na podobieństwo, typuję: postacie Nr 18 i 16 - siostry, a Nr 33 - brat pana młodego.
Pozdrawiam. Edward.

Re: Ustawienie osób na zdjęciu ślubnym 1914 rok

31 sty 2009, 23:33

Marzeno,

co do lewej strony to pierwszy raz spotykam się z Twoją interpretacją. Wydaje mi się, że ktoś kto opisuje zdjęcie patrzy na nie i opisuje co widzi, więc takie skomplikowane założenie bym odrzucił. Propozycja nr 3 i nr 4 wydaje mi się prawdopodobna ze względu na podobieństwo, a także wiek rodziców pana młodego (oboje po 58 lat). Co do nr 7 i nr 8 (a także nr 9 i nr 10) to żony wyglądają na dość młode. Poza tym nie pasuje mi dziecko siedzące na kolanach nr 8 (ojciec pana młodego nie miał wtedy wnuków, a najmłodsze dziecko miało 12 lat). Poza tym nr 8 (starszy) i nr 10 (młodszy) wyglądają mi na braci, a ojciec pana młodego miał starszych braci.
Tylko dlaczego rodzice młodych mieli by siedzieć po tej samej stronie? Kwestia przypadku?

Edwardzie,

dzięki za Twoje typy. Zakładam, że nr 33 to właśnie brat pana młodego Stanisław, który miał wtedy 18 lat.
Myślę, że nr 23 to też może być starszy brat Jan w wieku 26 lat. W takich układzie brakuje mi tylko jednego brata, który miał 12 lat.
Chyba odstające uszy były elementem cechującym te pokolenie - u mnie zanikły ;)

Co do sióstr to podstawowym pytaniem jest jak odróżnić 22-letnią mężatkę od panny...??


Czekam na dalsze propozycje. Każda uwaga jest cenna!

Szymon
P.S. Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem stosując formę per Ty. ;)

Re: Ustawienie osób na zdjęciu ślubnym 1914 rok

01 lut 2009, 11:50

Witam
Ten młodszy brat.. Po prawej stronie praktycznie nad muzykiem stoi chłopiec na oko może mieć mniej więcej 12 lat. Szkoda że przez twarz przechodzi akurat zagięcie.
Pozdrawiam
olga
Odpowiedz