Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Cech rzemieślniczy

20 sie 2015, 13:37

Dzień dobry,
mój 5xpradziadek Konstanty Banachowski (1783-1852) był z zawodu bednarzem, a jego syn Józef Banachowski (1819-1870) i wnuk Michał Banachowski (1843) byli młynarzami. Zamieszkiwali wieś Żegocin koło Pleszewa.
Czy posiadając takie zawody musieli mieć ukończoną naukę w cechu rzemieślniczym? Jeśli tak to do jakiego cechu należeli? Czy jest szansa odnalezienia ich dokumentów?

Re: Cech rzemieślniczy

20 sie 2015, 20:48

Z tego co wiem ,to najpierw uczono się zawodu u majstra, potem zdawano egzamin czeladniczym.
Musieli należeć jedni do cechu bednarskiego, drudzy do młynarskiego, jeśli takie cechy funkcjonowały na danym terenie.

Re: Cech rzemieślniczy

20 sie 2015, 23:37

kubota75 napisał(a):Dzień dobry,
mój 5xpradziadek Konstanty Banachowski (1783-1852) był z zawodu bednarzem, a jego syn Józef Banachowski (1819-1870) i wnuk Michał Banachowski (1843) byli młynarzami. Zamieszkiwali wieś Żegocin koło Pleszewa.
Czy posiadając takie zawody musieli mieć ukończoną naukę w cechu rzemieślniczym? Jeśli tak to do jakiego cechu należeli? Czy jest szansa odnalezienia ich dokumentów?



Jakubie, skoro przebywali w okolicach Pleszewa możliwe że należeli lub pobierali naukę w ramach cechu młynarskiego tego miasta.
Odsyłam więc do tego materiału że skanami może coś tam znajdziesz

http://szukajwarchiwach.pl/53/1357/0/?q ... 1#tabSerie

Niestety nie ma właściwie informacji o cechu bednarzy ale za to jest o młynarzach dość spory materiał.Niestety nie koniecznie musieli należeć/wyjść z cechu tego miasta, ale od czegoś trzeba zacząć...

Re: Cech rzemieślniczy

21 sie 2015, 06:17

Witam,
Temat cechów też mnie interesuje. Czy zegarmistrz też musiał należeć do jakiegoś cechu? Chodzi o lata po r. 1870 Środa.
Odpowiedz