Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Praca magisterska

20 sie 2015, 15:13

Nie jestem pewna czy to właściwy dział by zadać to pytanie, jednakże mam nadzieję że przychylą się Państwo do mojej prośby o pomoc.

Jestem studentką kierunku Etnologia i antropologia kulturowa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i piszę pracę magisterską o osobach zajmujących się badaniem historii rodzinnych.

Tytuł pracy brzmi: "Poszukiwanie przodków jako forma samorealizacji oraz rekonstruowania pamięci zbiorowej w rodzinie."

W związku z tym poszukuję osób, które miałyby ochotę opowiedzieć o swoich poszukiwaniach genealogicznych, odpowiadając m.in. na takie pytania jak: Kiedy rozpoczęli badania? Co skłoniło do rozpoczęcia badań? Dlaczego zajmują się genealogią? Jak gromadzili i porządkowali dane?

Pytania nie obejmują w żaden sposób informacji o konkretnych osobach z drzewa genealogicznego, a dane rozmówcy nie zostaną ujawnione w pracy.

Osoby, które zechciałyby pomóc mi w gromadzeniu materiału do pracy magisterskiej udzielając wywiadu, proszę o kontakt przez wiadomość prywatną na forum.

Na terenie Poznania i okolic.

z poważaniem,
Jagoda Musiał

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 12:22

Z ciekawości zapytam, kto jest promotorem ?

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 13:13

Yokune napisał(a):... Tytuł pracy brzmi: "Poszukiwanie przodków jako forma samorealizacji oraz rekonstruowania pamięci zbiorowej w rodzinie." ...

"samorealizacji"???
A któż wymyślił tego tytułowego koczkodana? :lol:

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 14:20

Krystyna z Kujaw napisał(a):
Yokune napisał(a):... Tytuł pracy brzmi: "Poszukiwanie przodków jako forma samorealizacji oraz rekonstruowania pamięci zbiorowej w rodzinie." ...

"samorealizacji"???
A któż wymyślił tego tytułowego koczkodana? :lol:


Kierkegaard w XIX w.

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 14:21

Krystyna z Kujaw napisał(a):
Yokune napisał(a):... Tytuł pracy brzmi: "Poszukiwanie przodków jako forma samorealizacji oraz rekonstruowania pamięci zbiorowej w rodzinie." ...

"samorealizacji"???
A któż wymyślił tego tytułowego koczkodana? :lol:


Z tego co pamiętam, to Kierkegaard :wink:
A tak poważnie, to genealogia ma niezaprzeczalnie bardzo duży wpływ na budowanie tożsamości jej pasjonatów, przez co niewątpliwie może być formą samorealizacji.

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 15:16

Samorealizacja to w ogóle takie modne słowo klucz, dawniej: konik, pasja lub hobby. :)

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 16:40

selfism.


Tytuł tej pracy jest jak kaczka z pawim ogonem i dziobem sępa.
Bardzo ponowoczesny.

Może by go zgrabniej przerobić, hmm?

Niemniej życzę powodzenia

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 19:11

Tytuł jest taki, jaki jest ponieważ potrzebowałam do pracy jakieś konkretne podejście teoretyczne i wybrałam akurat to.

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 19:55

Hej,

a mi się wydaje, że uczepiliście się tytułu jak takiego pawiego ogona... Dziewczyna potrzebuje pomocy przy swojej pracy magisterskiej, nie prosi o dobre rady, tylko o konkretną pomoc. Czytajcie ze zrozumieniem. Kto chce pomóc, niech pomoże. Nikt nie prosił o pomoc Wujka Dobra Rada.

Moim zdaniem to akurat dobrze, że poszukiwanie przodków i genealogia amatorska zaczyna być przedmiotem zainteresowania również w sensie naukowym. Nie ma chyba rozsądnych badań na ten temat, przynajmniej w Polsce. Dlaczego ludzie szukają przodków, jaka jest ich motywacja? Oczywiście każdy to wie, albo sądzi, że wie, ale jak wygląda to w statystyce, jak w kulturze? Być może historie niektórych z nas i ta praca magisterska będą inspiracją dla nowych pasjonatów genealogii.

Jagodo, życzę Ci wspaniałej pracy magisterskiej. Nie daj się tylko sprowadzić w narożnik - na pewno ktoś się odezwie na PW i poznasz wiele ciekawych historii, dlaczego szukamy przodków i odkrywamy rodzinne historie.

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 20:04

Prosiła Pomocy, a co dostała !!!!
Sprawna cenzura, tym razem brawo

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 20:55

To kwestia stylu, nic więcej.
Jagodzie mały, serdeczny szczypek nie zaszkodzi. Takie coś się zapamięta :)

@ mac
Magistrantka poszukuje chętnych z Poznania i okolic, jak napisała.


Oczywiście, doskonale, że problematyka genealogiczna będzie przedmiotem pracy magisterskiej
na kierunku Etnologia i antropologia kulturowa. A skoro już - noblesse oblige.
(NB, moja uczelnia).

Jagodo, życzę frajdy przy tym temacie
i pozdrawiam

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 21:42

Nie wiem, czy Pani umie po francusku ... Na wszelki przypadek, oto tytuł francuskiej zbiorowej książki o tej tematyce :

" La généalogie entre science et passion" (Genealogia między nauką a pasją) Paris Editions du CTHS 1997 Textes réunis et présentés par Tiphaine Barthélémy et Marie-Claude Pingaud)

A szczególnie te dwie artykuły rodziału VI : Mise en scène de l'identité (Inscenizacja tożsamości)

Evelyne Ribert : La généalogie comme confirmation de soi str. 377-391 (Genealogia jako potwierdzenie siebie)

Claire-Emmanuelle Lorquin: La généalogie ordinaire str. 407-417 (Zwyczajna genealogia)

Pozdrawiam

Chrystian Orpel

Re: Praca magisterska

23 sie 2015, 22:21

Etnologia w Poznaniu to kierunek który kończyłam, stąd moje pytanie o promotora, ale odpowiedzi brak. Czy to jakiś problem?

Re: Praca magisterska

24 sie 2015, 01:06

casey napisał(a):Etnologia w Poznaniu to kierunek który kończyłam, stąd moje pytanie o promotora, ale odpowiedzi brak. Czy to jakiś problem?


Nie, skądże, nie zauważyłam go wyżej, przepraszam - promotorem jest prof. J. Schmidt. Mam nadzieję nie przynieść nikomu wstydu, zwłaszcza mojemu promotorowi ;)


Krystyna z Kujaw napisał(a):To kwestia stylu, nic więcej.
Jagodzie mały, serdeczny szczypek nie zaszkodzi. Takie coś się zapamięta


Oczywiście że nie zaszkodzi. Tytuł, jak wiadomo, dopracować zawsze można, zwłaszcza, że praca jeszcze nie została ukończona. Nie uważam, by mój tytuł był jakiś szczególnych lotów, ale na nic bardziej "lotnego" i jednocześnie tak zwięzłego na razie nie udało mi się wpaść. Ma Pani jakieś sugestie?

Chrystian Orpel napisał(a):Nie wiem, czy Pani umie po francusku ... Na wszelki przypadek, oto tytuł francuskiej zbiorowej książki o tej tematyce:


Bardzo serdecznie dziękuję za podesłane tytuły, lecz niestety, je ne parle pas français.
Spróbuję poszukać jednak angielskich opracowań tych tytułów, może mi się poszczęści.

Krystyna z Kujaw napisał(a):Magistrantka poszukuje chętnych z Poznania i okolic, jak napisała.

Jeśli chodzi o zasięg badań do Poznania i okolic, to z mojej strony wyłącznie kwestia dostępności komunikacyjnej, nie kryterium pracy (jako, że najlepiej rozmawia się jednak twarzą w twarz), co może faktycznie powinnam wyszczególnić w pierwszym poście, mój błąd. Jeżeli ktoś miałby ochotę pomóc i jest spoza okolic stolicy Wielkopolski, rozmowę mogłabym również przeprowadzić przez Skype.

Re: Praca magisterska

01 wrz 2015, 21:57

Dobry Wieczór
Nie wiem, czy pomoc jest jeszcze aktualna.Jestem genealogiem amatorem i opracowuję drzewo swojej rodziny.Mam bardzo ciekawe historie, które zdarzyły się w czasie zbierania informacji. Ciekawe to jest, gdyż obejmuje to Polskę pod zaborem, praca na emigrtacji ( Niemcy, Francja i Polska po zaborach).Na SKYPIE, możemy poropzmawiać, ale uważam, że jakieś dokumenty, wolałbym przeslać mail'em Na skypie nie umiem a w moim wieku, jestem za leniwy, żeby się nauczyć ( na zasadzie " lubisz golonkę ? - nie, a jadłeś ? -nie" ). O ile mogę być pomocny, to jesten Jan Stępczak Opople Pozdrawiam YOTES

Re: Praca magisterska

02 wrz 2015, 16:54

Dobry Dzień
Pani Jagodo, na SKYPIE jest wiele nazw" JAGODA MUSIAŁ" Która Pani Jest?. Czy pomoc jest jeszcze aktualna ? Pozdrawiam YOTES

Re: Praca magisterska

02 wrz 2015, 18:40

Jan Stępczak napisał(a):Dobry Dzień
Pani Jagodo, na SKYPIE jest wiele nazw" JAGODA MUSIAŁ" Która Pani Jest?. Czy pomoc jest jeszcze aktualna ? Pozdrawiam YOTES


Wysłałam Panu wiadomość prywatną przez forum.

----

Jeszcze raz chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które odpowiedziały na moją prośbę i użyczyły mi swojego czasu. Dzięki temu udało mi się uzyskać wiele różnych materiałów, które niewątpliwie pomogą mi w napisaniu pracy o poszukiwaniu przodków.

Dziękuję!
Odpowiedz