Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

2 śluby w 2 miejscowściach - tej samej pary

26 sie 2015, 20:33

Moi drodzy , przeglądając PP znalazłam takie właśnie "cudo"

1 ślub:
Parafia ewangelicka Sarnowa, wpis 2 / 1868
Joseph Nioduszenski (34 lat)
ojciec: Joseph , matka: Salomea Hubert (Hubert 100%)
Ottilie Rosalie Kitschun (21 1/2 lat)
ojciec: Samuel Ferdinand , matka: Rosalie Rosenzweig

Pan młody nazywa się Mioduszewski

2 ślub:
Parafia ewangelicka Rawicz, wpis 8a / 1868
Joseph Midusziowski (34 lat)
ojciec: Joseph , matka: Salomea Hubert (Hubert 100%)
Dodatkowe informacje: Aufgebot
Ottilie Rosalie Kitschun (22 1/2 lat)
ojciec: Ferdinand Samuel

Czy ktoś z Was potrafi to jakoś wytłumaczyć?
Co znaczy Aufgebot zapisane w dodatkowej informacji?

Re: 2 śluby w 2 miejscowściach - tej samej pary

26 sie 2015, 20:46

"Aufgebot" to zapowiedzi. W księgach ewangelickich zdarzają się zapisy zapowiedzi przeplatane z wpisami zawartych małżeństw.

Re: 2 śluby w 2 miejscowściach - tej samej pary

26 sie 2015, 20:54

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Nie wiem czy prawidłowo rozumiem - zapowiedzi byłyby w Rawiczu , a ślub w Sarnowej .
Mioduszewski był w 100% mieszkańcem Sarnowej, mimo,że z reguły śluby odbywały się w miejscowościach zamieszkanym przez panny młode, to w tym wypadku ślub odbyłby się w miejscowości pana młodego.

Re: 2 śluby w 2 miejscowściach - tej samej pary

26 sie 2015, 21:22

"Aufgebot" to takze, wg "Poradnika genealoga" powolanie do wojska. Moze to tez jest z tym zwiazane?

Re: 2 śluby w 2 miejscowściach - tej samej pary

26 sie 2015, 21:25

W Poznan Project "Aufgebot" oznacza zapowiedzi przedślubne, jak słusznie zauważył Wojtek, w księgach ewangelickich nieraz rejestrowane w księgach ślubnych i w nich mniej lub bardziej wyróżnione (czasem słabo i wtedy są indeksowane jako śluby...).

Jeśli młodzi pochodzili z różnych parafii, to można założyć, że wpis w formie zapowiedzi pojawi się w parafii pana młodej, a właściwy ślub miał miejsce w parafii panny młodej.

Re: 2 śluby w 2 miejscowściach - tej samej pary

27 sie 2015, 06:07

Spotkałem się z tym, że zapowiedzi były zapisywane w obu parafiach, pana młodego i panny młodej i zdaje się, że tak jest do dziś.
Odpowiedz