Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Problem z nazwiskami

05 lut 2009, 15:03

Kontynuując poszukiwania na podstawie aktu ślubu moich prapradziadków (patrz wątek:
viewtopic.php?f=2&t=811) natrafiłam na małą niezgodność nazwisk.
Ale od początku: w akcie ślubu Mikołaja Michalaka i Anastazji Włodarczyk rodzice Anastazji to "Roch Włodarczyk i Catharine geborene Szymczak"
Przeglądając w CHR w Warszawie mikrofilmy z Mokronosa odnalazłam następujące dzieci tej pary (podaję pisownię z rubryk w księgach urodzeń):
1) 1856, Katarzyna, rodzice: Roch Włodarczyk i Katarzyna Szymczak
2) 1859, Anastasia Włodarczyk, Rochus Włodarczyk i Catharina Szymczak
3) 1862, Stanislaus, Rochus Włódarczyk i Catharina Szymczak
4) 1866, Antonina, Rochus Włódarczyk i Catharina Szymczak
5) 1868, Julianna, Rochus Włódarczyk i Catharina Szymczak
(wszystkie urodzone we wsi Kaczagórka)

Przeglądając kolejne zapisy w odwrotnej kolejności czyli cofając się w czasie natrafiłam z kolei na takie oto zapisy urodzeń (nie zrobiłam poniżej żadnego czeskiego błędu, tak było napisane w księdze):
1) 1853, Jan, rodzice: Roch Włodarczyk i Katarzyna Grabus
2) 1849, Andreas, Rochus Włodarczyk i Catharina Grabus
3) 1847, Agnes, Rochus Włodarczyk i Catahrina Grabusiąka
4) 1844, Stephanus, Rohus Wołdarczyk i Catharina Grabusiak
5) 1843, Marianna, Rohi Wołdarczyk i Catharine Grabosiąka
6) 1841, Antonius, Rochus Włodarczyk i Catharina Grabusiak
7) 1839, Victoria, Rochus Marczak, Catharina Grabusiak
(wszystkie urodzenia również we wsi Kaczagórka)

I na koniec w księdze zaślubionych (którą indeksowałam zresztą dla Projekt Poznań:)):
1838/10
Kaczagórka
Rochus Włodarczyk (25) juvenis de Gałązki
et Catharina Grabusionka (21) virgo

Dodam jeszcze, że o wiele później w aktach małżeństw:
1864/3 Marianna filia Rochi et Catharinae Włodarczyków Kaczagórka
1864/17 Antoni Włódarczyk z Kaczagórki syn Rocha i Katarzyny Włodarczyków
1867/17 Agnes Włódarczyk de Kaczagórka, Rochi et Catharinae de Szymczaki filia
1874/12 Andreas Włódarczyk filius Rochi et Catharinae de Kaczagórka

Moje pytanie do Was brzmi:
Czy Katarzyna Szymczak i Katarzyna Grabus(ionka) to ta sama osoba?
Dodam, że w kluczowych latach czyli 1853-1856 w aktach zgonu nie ma Katarzyny Włodarczyk czy też Katarzyny Grabus (wtedy mogłabym przyjąć, że Roch po śmierci pierwszej żony mógł ożenić się drugi raz).
Na pewno wypisałam wszystkie zapisy urodzeń z parafii Mokronos, w których występował Roch Włodarczyk.

Re: Problem z nazwiskami

05 lut 2009, 16:40

Joanno, myślę że bez wnikliwego zapoznania się z zawartością tych ksiąg nikt nie odważy się zdecydowanie potwierdzić Twoich przypuszczeń. Moim zdaniem jednak to bardzo prawdopodobne. Może Katarzyna była córką lub wnuczką Szymona?

Re: Problem z nazwiskami

05 lut 2009, 16:55

Joanno, a szukałaś w okolicznych parafiach w latach 1853-1856 ślubu Rocha, bo jeżeli obie katarzyny nie są tą samą osobą to slub mógł być w parafi panny mlodej, która nie musiala być tą samą co parafia Rocha.
Kasia

Re: Problem z nazwiskami

05 lut 2009, 17:12

Opierając się na wynikach wyszukiwania w Poznań Project to w powiecie koźmińskim nie ma innego ślubu Rocha Włodarczyka, a z wymienionego zakresu lat brakuje tylko danych z parafii Starygród i faktycznie dla pewności musiałabym to sprawdzić.

Re: Problem z nazwiskami

05 lut 2009, 18:20

Ja zajrzałabym do dokumentów z okresu uwłaszczeń i regulacji;
sygnatura: 53/3227/0/53
tytuł i daty: Auseinandersetzungs-Rezess von Mokronos, Kreis Krotoschin [abluicje pastwiska, plebanii]; 1843-1843
Urzędnicy pruscy byli dość skrupulatni i wpisywali wszystkie nazwiska przypisywane danym osobom w tym okresie.
Jak już gdzieś pisałam, w dokumentach „recesowych” szczególnie w okolicach Koźmina znajdujemy różne powiązania rodzinne i ciekawostki nazwiskowe,
Jan Stachura alias Zawada, Józef Paterek alias Zawada, Wawrzyn Zawada – to bezpośredni spadkobiercy po jednym Zawadzie.

Ale są też: Wawrzyn Dymel alias Szymura,
Kacper Gorzelany alias Konofał,
Wawrzyn Owsiany alias Kot
Franciszek Pusty alias Banach,
Małżonkowie Danielowi alias Dutkiewiczowie,
Małżonkowie Wolni alias Mogiłka alias Danielczykowie
Karczmarzowie alias Jerychy-Karczmarze
Antonina z Radziejewskich czyli z Orylów,
Kazimierz Orpel alias Kołodziej
Jan Ratajski także Szymura i Walczak zwany,
Jakub Gościniak alias Kołodziej
Jakub Szymandera alias Dymel,
Antoni Szymandera alias Szczepaniak,
Kunegunda z Jędrzejów alias Pierchałów,
Tomasz Dłubak alias Długi,
Mikołaj Patalas alias Wyguba,
Wojciech Gościniak alias Stanek
Jakub Gościniak alias Kołodziej
Radajewski, alias Rataj alias Ratajski
W okolicach Koźmina trudno znaleść rozwiązania zagadek rodzinnych posługując się tylko aktami metrykalnymi.
Pozdrawiam
Janka

Re: Problem z nazwiskami

05 lut 2009, 22:18

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:01 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

06 lut 2009, 00:02

Kazimierz Orpel alias Kołodziej mieszkał w tym czasie w Borzęcicach.

Ja nie przęglądałam dokumentów recesowych Mokronosu.
Te wyżej wymienione wersje nazwisk występowały w Borzęcicach, Staniewie, Cegielni lub Czarnym Sadzie.

Pozdrawiam
Janka

Re: Problem z nazwiskami

06 lut 2009, 08:39

To widzę, że są też dokumenty recesowe ze wsi Kaczagórka:
Auseinanderstetzungs-Rezess von Kaczagórka, Kreis Krotoschin 1839-1841
Tylko brak czasu żeby się wybrać do archiwum w Poznaniu.

Chociaż takie przykłady potwierdzają raczej tezę, że to ta sama Katarzyna.
Zresztą przeglądając to wszystko zebrane razem w pierwszym poście zauważyłam jeszcze taki mały szczegół:
3) 1847, Agnes, Rochus Włodarczyk i Catahrina Grabusiąka

Prawdopodobnie ta sama Agnes później gdy bierze ślub:
1867/17 Agnes Włódarczyk (21) de Kaczagórka, Rochi et Catharinae de Szymczaki filia

Re: Problem z nazwiskami

06 lut 2009, 23:19

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:02 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

06 lut 2009, 23:49

Regulacje i zniesienie wspólnot w Borzęcicach toczyły się w latach 1839-1846.
W tych dokumentach wymieniano wszystkich właścicieli (łącznie z ewentualnie występującymi spadkobiercami) i władających z podziałem na:
- gospodarstwa włościańskie,
- kmiecie,
- półrolnicze
- ćwierćrolnicze

i wśród gospodarzy kmieci występuje Kazimierz Orpel alias Kołodziej
a wśród gospodarstw ćwierćrolniczych - Wojciech Orpel inaczej Figay.

Pozdrawiam
Janka

Re: Problem z nazwiskami

07 lut 2009, 11:19

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:02 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

25 lut 2009, 18:25

Idąc za tropem wieku panny młodej z aktu ślubu Rocha Włodarczyka i Katarzyny Grabusionki, (czyli pary z pierwszego postu w tym temacie) udało mi się odnaleźć akt urodzenia Katarzyny z 1817 roku. Rodzice to Casimirus Grabas et Anna, a chrzestni: Joannes Szymczak i Susanna Sadowa.
Ksiądz nie zanotował nazwiska matki z domu, więc trudno coś wnioskować, ale ten chrzestny...
Ostatnio edytowano 09 mar 2009, 13:04 przez joanna84, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

09 mar 2009, 12:58

Wszystko powoli składa się w całość, ale nadal mam więcej pytań niż odpowiedzi.
Po przejrzeniu akt urodzeń z lat 1800-1828 znalazłam:
1) 1809 Francisca, rodzice: Casimirus Grabas i Anna
2) 1812 Josepha, Casimirus i Anna
3) 1817 Catharina, o której pisałam w poprzednim poście - rodzice jw
4) 1819 Barbara, Casimirus Grabas i Anna de Łuczaki
5) 1821 Andreas, Casimirus Grabas i Anna de Łuczaków
6) 1823 Bartholomaeus, Casimirus Grabas i Anna Łuczonka
7) 1824 Carolina, Casimirus Grabas i Anna Łuczonka

Cofając się od 1809 roku wstecz zaczęłam przeglądać akta małżeństw szukając Kazimierza i Anny. I właściwie docierając do roku 1800 straciłam już nadzieję, że w ogóle pobrali się w tej samej parafii. Wcześniejsze akta małżeństw przeglądałam w związku z inną gałęzią, a tu proszę na co trafiłam:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b97 ... fbeae.html
(może przy okazji znajdzie się ktoś kto mógłby pomóc mi dokładnie przetłumaczyć ten akt)
Z tego co udało mi się odczytać państwo młodzi to: Casimirus Szymkowiak i Anna Łuczanka

Przejrzałam akta urodzeń z lat 1797-1809 i nie odnalazłam dzieci ani Kazimierza Szymkowiaka ani Kazimierza Grabasa (dopiero Franciszka w 1809 roku), ani w ogóle żadnej pary Kazimierz i Anna.
Jeśli to ten sam Kazimierz to ślub bierze jako Szymkowiak a potem zmienia nazwisko na Grabas. Niby łączy się to z jego córką Katarzyną Grabas alias Szymczak. Tylko ślub brał w 1797 a pierwsze dziecko miał w 1809 :?: aż mi się nie chce wierzyć.
W 1853 roku udało się odnaleźć akt zgonu, kolejne rubryki: "Kaczagórka, Kazimierz Grabas, 80 lat, gospodarz na wycugu, starość, zięć Roch zameldował"

Pozostaje chyba jeszcze sprawdzenie tych dokumentów z okresu uwłaszczeń i regulacji ze wsi Kaczagórka, tylko nie mam ani czasu ani możliwości żeby się wybrać do archiwum w Poznaniu. W sumie nawet gdybym się tam wybrała to nie wiem czy potrafiłabym sobie poradzić z odczytaniem pisma niemieckiego. Na razie przyjmuję roboczą hipotezę, że Katarzyna Grabas i Szymczak to ta sama osoba oraz, że jej ojciec to Kazimierz Grabas alias Szymkowiak. Jeśłi chodzi o Katarzynę to tak jak napisałam bodajże w pierwszym poście, żeby Roch mógł ponownie się ożenić to musiałabym znaleźć akt zgonu Katarzyny Grabus. Ponieważ takiego brak, to przyjmuję, że to ta sama Katarzyna.
Póki nie znajdzie się jakiś dokument, który zaprzeczy tym wszystkim dywagacjom.
Wszelkie komentarze mile widziane. Proszę jeszcze raz o pomoc z tym aktem małżeństwa.

Re: Problem z nazwiskami

14 mar 2009, 22:27

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:03 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

14 mar 2009, 23:02

Właśnie zamówiłam mikrofilmy z Borzęciczek do CHR w Warszawie. Jeden już dotarł z niego dowiedziałam się, że ojciec Mikołaja Michalaka (patrz pierwszy post w tym wątku) Piotr Michalak urodził się również w Gałązkach w 1827 roku jego rodzice to Jakub Michalak i Marianna Stachowiak (ślub 1826 w Borzęciczkach). Jakub natomiast urodził się w 1803 roku w Mokronosie, w tej samej parafii w roku 1795 pobrali się jego rodzice Bonawentura Michalak i Marianna Robaczonka. Odnalazłam jeszcze akt urodzenia Marianny córki Wojciecha Robaka i Sabiny z 1776 roku. Natomiast wg aktu ślubu Bonawentura pochodził z Kromolic nie wiem tylko jaka to parafia.

Co do głównego wątku, o którym się tu rozpisywałam w poprzednich postach to odnalazłam jeszcze akt urodzenia Kazimierza z 1776 roku:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/144 ... 4f9be.html
Mikrofilmy z Mokronosa już oddałam i tak miałam je nieprzyzwoicie długo przedłużane kilka razy.
Teraz czas na Borzęciczki.
Ten mikrofilm z Borzęciczek który przeglądam zaczyna się w 1822 roku. Jak przyjdzie wcześniejszy to będę mogła zobaczyć na własne oczy wpis dotyczący Rocha Włodarczyka. Dziękuję Christianie, że oszczędziłeś mi czasu na jego szukanie. Ja poszukam na pewno jeszcze Marianny Stachowiak córki Izydora (żony Jakuba Michalaka, o której pisałam wyżej)

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 00:09

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 00:31

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 01:22

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 10:42

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:05 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 10:45

Christianie brak mi słów podziękowań za te wszystkie dane. Jednak jak ten Tomasz nie uwierzę, póki nie zobaczę na własne oczy.
Jedyny wniosek jaki mi się klaruje to fakt, że sięgając coraz dalej w przeszłość prędzej czy później trafiam na "nazwisko", które okazuje się być przezwiskiem pochodzącym od imienia ojca: Michalak, Szymkowiak, Marczak, Łuczak.
Z Mokronosa został mi jeden problem z matką Julianny Leśniak - żoną Piotra Michalaka.
Rodzice owej Julianny to Mikołaj Leśniaczyk i Katarzyna Banaszonka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3e1 ... f8914.html
Znalazłam akt urodzenia Mikołaja w 1805 roku (rodzice Valentini Lesniak et Elisabetha), ale nie znalazłam aktu urodzenia Katarzyny. W latach 1803-1809 nie było żadnej Katarzyny córki Bonawentury. Kłóci mi się to z zasadą ślubu w parafii panny młodej. Aktu ślubu Walentego Leśniaka i Elżbiety też nie znalazłam (oprócz Mikołaja w 1805 znalazłam jeszcze jedno ich dziecko Anastazję ur. w 1801 roku)

Christianie tak przy okazji znalazłam jeszcze jedno połączenie z twoim drzewem. Rzecz dotyczy Michała Teodorczyka (ślub 1879 w Wałkowie). Jego rodzice to Stefan Teodorczyk i Helena Włodarczyk (ślub 1852 w Borzęciczkach). Moim prapradziadkiem jest Franciszek Teodorczyk (syn Stefana i Heleny, brat Michała). Właśnie teraz na tym mikrofilmie z Borzęciczek kontynuuję poszukiwania związane z tą rodziną.

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 11:07

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 11:55

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:04 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 13:12

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:03 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

15 mar 2009, 14:21

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:03 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

01 kwi 2009, 13:04

joanna84 napisał(a):Christianie tak przy okazji znalazłam jeszcze jedno połączenie z twoim drzewem. Rzecz dotyczy Michała Teodorczyka (ślub 1879 w Wałkowie). Jego rodzice to Stefan Teodorczyk i Helena Włodarczyk - ślub 1852 w Borzęciczkach. Moim prapradziadkiem jest Franciszek Teodorczyk (syn Stefana i Heleny, brat Michała). Właśnie teraz na tym mikrofilmie z Borzęciczek kontynuuję poszukiwania związane z tą rodziną.


Christianie przypominam to co napisałam w którymś z poprzednich postów, bo zauważyłam, że nie uzupełniłeś danych w swoim internetowym drzewie. Oba wyżej wymienione śluby Teodorczyków są w bazie Poznań Project i przy Michale są podani rodzice.

Tak przy okazji Roch Włodarczyk i wyżej wspomniana Helena Włodarczyk to rodzeństwo, więc okazało się, że moi dziadkowie mieli wspólnych przodków.

Re: Problem z nazwiskami

17 cze 2009, 20:24

Powoli wklepuję dane do programu i uzupełniam swoją stronkę:
http://raczkowscy.naszagenealogia.pl/
Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów lub nieścisłości.
Christianie jeśli będziesz miał chwilkę czasu to zerknij w zakładce osoby na Michała Teodorczyka, którego masz również w swoim drzewie.

Re: Problem z nazwiskami

16 sie 2009, 10:12

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:01 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

16 sie 2009, 14:43

Na razie wiem tylko, że wzięli ślub w 1852 w Wałkowie. Właśnie w przyszłym tygodniu wybieram się przeglądać mikrofilmy z Wałkowa, więc być może znajdę akt urodzenia przynajmniej Marianny.

Re: Problem z nazwiskami

16 sie 2009, 14:49

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:01 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

16 sie 2009, 15:34

Nie wiem co zawiera akt ślubu - dopiero go zobaczę. Odszukałam jeszcze akt zgonu Marianny Szych zd. Korach:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a2e ... bc6e3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1c6 ... 30456.html
Zgon zgłosił zięć czyli Antoni Ciemięga mój prapradziadek.

Re: Problem z nazwiskami

16 sie 2009, 15:49

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:00 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

17 sie 2009, 17:02

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 16:00 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

17 sie 2009, 19:17

Ja mam mały problem jeszcze pokolenie wcześniej.
Otóż w akcie ślubu z Wałkowa z 1890 roku państwo młodzi to:
Antoni Ciemięga 24 lata (rodzice Ignacy Ciemięga i Katarzyna Parzysz)
Antonina Szych 21 lat (rodzice Karol Szych i Marianna Korach)

Akt urodzenia Antoniego Ciemięgi znalazłam w 1866 roku, więc tu jest OK.
Tak jak pisałam jest ślub w Wałkowie w 1852 roku Karola Szycha i Marianny Korach (dzisiaj sprawdziłam ten ślub na mikrofilmie - nie ma podanych rodziców państwa młodych).
Przejrzałam urodzenia z lat 1853-1880 i znalazłam tylko jeden akt urodzenia w 1856 roku:
Marianna (rodzice Carolus Szych, Marianna Korach). Oprócz tego jednego wpisu nazwisko Szych tam w ogóle nie występuje. W takim razie gdzie urodziła się Antonina???
To tak na marginesie.
Akt urodzenia Marianny Korach oczywiście sprawdzę, ale to już przy kolejnej wizycie u mormonów. Dziękuję Chrystianie za informację.

Re: Problem z nazwiskami

17 sie 2009, 20:50

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 15:59 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

17 sie 2009, 21:32

Akurat baterie w aparacie mi się wyczerpały, bo zrobiłam sporo zdjęć małżeństw do korekty.
Byłam święcie przekonana, że wynotowałam te dane z tego aktu ślubu, ale nigdzie nie mogę ich odnaleźć. No cóż i tak będę się jeszcze męczyć z korektą tych ślubów z Wałkowa i tak. Także na pewno jeszcze raz to sprawdzę. Z tego co pamiętam to sam zapis wyglądał tak
Karol Szych parobek
i Maryanna Korach dziewka
oboje z Starej Obry

Ale co do poprawności tej ostatniej linijki głowy nie dam. Pamięć ludzka jest zawodna (dlatego zawsze robię zdjęcia)

Re: Problem z nazwiskami

17 sie 2009, 22:32

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 15:58 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

18 sie 2009, 16:52

Nazwisko Szych powtarza się też w księgach z Mokronosa. No cóż mam następny wątek do kontynuowania poszukiwań.
Ja muszę jeszcze uporządkować dotychczasowe dane i wpisać je do programu genealogicznego. To co już zrobiłam jest na mojej stronie.
Ostatnio brakuje mi czasu na genealogię, także nie mam pojęcia kiedy dojdę z tym wszystkim do ładu.

Re: Problem z nazwiskami

18 sie 2009, 17:29

...
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 15:54 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

18 sie 2009, 20:51

Christianie tak jak napisałam wyżej. Najpierw muszę uporządkować to co mam i wywiązać się z obietnic korekty i indeksacji małżeństw dla Poznan Project. Dopiero potem będę myślała o dalszych poszukiwaniach.

Re: Problem z nazwiskami

24 sie 2009, 19:38

Jeszcze uzupełnienie do Teodorczyków:

Michał Teodorczyk i Katarzyna Parysek (z domu Kieliba) mieli ósemkę dzieci:
1) Franciscus - ur. 30 VIII 1880 Stara Obra
2) Antonius - ur. 24 V 1882 Stara Obra
3) Antonina - ur. 30 V 1884 Stara Obra
4) Agnes - ur. 29 XII 1886 Stara Obra
5) Józef - ur. 12 III 1889 Stara Obra
6) Joannes - ur. 28 III 1891 Stara Obra
7) Thomas - ur. 11 XII 1893 Stara Obra
8 Michael - ur. 25 IX 1896 Stara Obra

Christianie o ile dobrze widziałam to masz Antoniego w swoim drzewie bez dokładnej daty urodzenia.

Re: Problem z nazwiskami

24 sie 2009, 20:46

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:05 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

06 lis 2009, 17:03

Chrystian Orpel napisał(a):Joanno, czy masz wiecej danych o Twoich przodkach Karolem Szychem i Marianna z d. Korach ?

Pozdrawiam

Chrystian Orpel


Marianna Szych z domu Korach urodziła się w Obrze w 1832 roku, rodzice Jakub Korach i Marianna Bujakówna.
Jakub Korach i Marianna Bujakówna wzięli ślub w 1829 roku w Wałkowie. Jakub był już wtedy wdowcem. Pierwsza jego żona to Salomea Marciniakowa - ślub w 1827 w Wałkowie.
Według wieku podanego przy tych ślubach Jakub Korach urodził się w przedziale lat 1803-1807 prawdopodobnie w Obrze, natomiast Marianna Bujakówna około 1807 roku.

Odnalazłam jeszcze akt zgonu: w 1881 roku w Starej Obrze w wieku 80 lat zmarła Marianna Korach, jej rodzice to Joannes Bujak i Anna.

Re: Problem z nazwiskami

13 lis 2009, 01:49

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:06 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Problem z nazwiskami

13 lis 2009, 19:59

Dziękuję bardzo za wywód. Właśnie przeglądam mikrofilm z Wałkowa, także będę miała sporo do uzupełniania.
Jedno mnie tylko zastanawia. Biorąc pod uwagę zasadę, że ślub odbywał się w parafii panny młodej to nie ma to miejsca w przypadku Marianny Bujak. Z tego co napisałeś Marianna urodziła się w Staniewie w parafii Koźmińskiej, a jej ślub z Jakubem Korachem był w Wałkowie.

Re: Problem z nazwiskami

27 cze 2010, 15:11

Witam.
Piszę w tej zakładce, gdyż w niej była mowa o nazwisku Orpel.
Przeglądając akta ze Swarzędza na mikrofilmach u mormonów, napotkałam w 1846r. akt małżeństwa nr 5 : Lubierski Mateusz i Antonina Orpel. Może się przyda.
Pozdrawiam, Ina

Re: Problem z nazwiskami

27 cze 2010, 15:24

Czyżby zapowiadało się pokrewieństwo Asi z Christianem?? :)
Wojtek

Re: Problem z nazwiskami

27 cze 2010, 18:50

Siostra mojej praprababci: Franciszka Raczkiewicz wyszła za mąż za Jana Orpla. Wnuk owego Jana Orpla również noszący imię Jan był proboszczem w Zdunach i jednym z kuzynów mojej babci, którego poznałam osobiście.
Także pokrewieństwa z Orplami nie ma a jedynie powinowactwo:)

Re: Problem z nazwiskami

29 cze 2010, 20:51

ina napisał(a):Witam.
Piszę w tej zakładce, gdyż w niej była mowa o nazwisku Orpel.
Przeglądając akta ze Swarzędza na mikrofilmach u mormonów, napotkałam w 1846r. akt małżeństwa nr 5 : Lubierski Mateusz i Antonina Orpel. Może się przyda.
Pozdrawiam, Ina


Dziękuję Ino bardzo za namiar aczkolwiek znam to małżeństwo i o ile wiem Christian też.
Ale liczą się dobre chęci i pamięć!

Re: Problem z nazwiskami

29 cze 2010, 20:54

wojciech napisał(a):Czyżby zapowiadało się pokrewieństwo Asi z Christianem?? :)
Wojtek


:)

Coś tam na rzeczy jest :)
Odpowiedz